„Oto w imię wolności, tak zwanych praw człowieka, w imię tolerancji, równości, programów walki z przemocą, wniesiono w środkach społecznego komunikowania, na uniwersytetach, w teatrach, sztandary wolności wbrew Bogu i poza Bogiem. Wniesiono i uchwalono w parlamentach Europy dekrety zła i zamętu, które w imię wolności określono dobrem i rozwojem cywilizacji” - powiedział.
Abp Depo mówił, że największym wrogiem prawdy jest zamęt. „Żyjemy w czasach, kiedy na uniwersytetach Europy rok 2016 określono rokiem post prawdy, że już odtąd nie ma prawd absolutnych, niezmiennych. A ostatnio Uniwersytet Warszawski stał się areną bezbożnej walki z Kościołem w Polsce, uwłaczając godności ludzi wierzących i odmawiając Kościołowi miejsca w życiu prywatnym, prawa autonomii sumień i praw ludzkich” - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Depo przypominał, że wiara domaga się zgodności naszych słów i czynów oraz świadectwa życia na podobieństwo św. Stanisława. Wskazywał, że niezależnie od tego, że minęły wieki od czasów, kiedy żył biskup i męczennik, św. Stanisław pozostaje przykładem Dobrego Pasterza, który życie daje za owce i za prawdę, którą głosił.
Reklama
Odwołując się do nauczania papieża Franciszka, abp Depo mówił, że nie można twierdzić, że religia powinna się ograniczać tylko do sfery prywatnej. „Papież i Kościół nie posiadają monopolu na interpretowanie rzeczywistości społecznej albo propozycji dla wspólnotowych problemów i rozwiązań, ale pasterze Kościoła mają prawo wydawać opinie na temat wszystkiego co dotyczy życia ludzi, ponieważ zadanie ewangelizacji zakłada i wymaga integralnej promocji każdego człowieka” - mówił kaznodzieja.
Abp Wacław Depo wskazywał, że papież pokazuje drogę wszystkim pasterzom. „I nie ma sprzeczności pomiędzy polskimi biskupami a papieżem, jak próbujcie nam się to zakładać od początku jego pontyfikatu. Kochamy każdego papieża” - powiedział abp Depo.
W Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych z Małopolski.
Tygodniowy odpust w Szczepanowie odbywa się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha, Święty Stanisław przewodzi Kościołowi Chrystusowemu”. Nawiązuje ono do 940. rocznicy męczeńskiej śmierci Biskupa.
Odpust potrwa do 12 maja, a główna uroczystość odbędzie się w sobotę. O godzinie 10.15 wyruszy procesja z miejsca narodzin świętego Stanisława BM do bazyliki z relikwiami św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z diecezji tarnowskiej. Przed Mszą będzie też poświęcenie nowego ołtarza polowego w Panteonie Szczepanowskim. O 11.00 rozpocznie się uroczysta suma pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Święty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski.