Podczas Mszy św. polowej przy hałcnowskiej bazylice bp Roman Pindel zaapelował w homilii, by powracać do fundamentalnych pytań o wartość życia, „które zostało ocalone przez Jezusa umierającego na krzyżu”. Trawestując słowa znanego filmowego bohatera, szeregowca Ryana, który chciał wiedzieć, czy zasłużył na to, co go spotkało, duchowny podkreślił, jak wielkim darem jest miłość Boga, dająca życie wieczne.
„Spotkało mnie coś więcej niż tytułowego szeregowego Ryana, bo to Bóg mnie tak umiłował, że Syna swego Jednorodzonego dał, abym nie zginął, ale miał życie wieczne. Jako wierzący w zbawienie przez miłosierdzie Boga wiem, że w najmniejszym stopniu nie zasłużyłem. Dlatego trzeba powracać raczej do pytania o to, jak żyję w tym życiu, które zostało mi darowane” – kontynuował biskup i nawiązał do słów Pawła Apostoła z przeczytanego podczas liturgii Listu do Filipian: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W nawiązaniu do hasła pielgrzymki – „Ona da ci moc” – ordynariusz wskazał, że podczas wędrówki przez cały czas będzie niesiony w monstrancji Najświętszy Sakrament. „Ta monstrancja niech uświadamia nam wartość naszego życia w oczach Bożych. To z tego przekonania, że ona daje moc, także w naszym życiu, zabieramy Jezusa Eucharystycznego na całą naszą drogę. Z szacunku do tego, który umarł i zmartwychwstał, a z nami pozostał w kruchych i pokornych postaciach białego Chleba. Niesiemy Go z szacunkiem i troską” – dodał i życzył, by wszystkie konferencje, rozważania, modlitwy, milczenie i adoracje pozwoliły uczestnikom pielgrzymki głębiej zrozumieć, w jaki to sposób Ona daje moc.
„Dostrzeżecie zapewne wartość samego sprawowania Eucharystii i więzi wiary oraz miłości, które rodzą się z uczestnictwa w niej w konkretnej wspólnocie. Zapewne odkrywać będziecie więź, jaka jest między Słowem Bożym, odczytywanym w czasie Eucharystii, a uobecnianą ofiarą na ołtarzu. Szukać będzie dróg do pogłębienia zjednoczenia z Chrystusem w Komunii przyjmowanej w czasie Mszy św. Nade wszystko zaś będziecie sycić się obecnością samego Pana, adorując Jego samego, wielbiąc Go i zanosząc modlitwy” – powiedział i poprosił, by pątnicy zanosili także prośby w intencji Kościoła bielsko-żywieckiego i Ojczyzny, „w której coraz więcej słów obraźliwych, pogardliwych i nienawistnych”.
„Polecajcie Miłosiernemu Panu sprawy całego Kościoła i prześladowanych naszych braci w innych krajach i na różnych kontynentach. On sam jest Pokojem i dlatego do Niego zanoście prośby o pokój nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale i w całym świecie, a przede wszystkim w naszych sercach” – zaapelował.
Reklama
Jedną z nowości pielgrzymki jest adoracja eucharystyczna w drodze. Powstała w tym celu specjalna 13-kilogramowa monstrancja, czerpiąca inspirację z obrazu Jezusa Miłosiernego z wizji św. Faustyny. Postać Jezusa – stojąca na podstawie imitującej kulę ziemską – otacza krąg promieni. W okolicy serca figury wkomponowano miejsce na Hostię. Pomysłodawczynią jest Irena Papla, jedna z inicjatorek łagiewnickiej pielgrzymki. Dzieło zaprojektowała Urszula Górnicka-Herma, a odlew wykonał Marek Żebrowski.
Jak zauważył główny przewodnik pielgrzymki ks. Tomasz Sroka, hasło tegoroczne ma uzmysłowić, że Msza św. jest głównym źródłem siły dla człowieka wierzącego. „Chcemy także adorować Pana Jezusa w drodze. W ten sposób wracamy do źródła, którym jest Eucharystia. Niesiemy krzyż, by podkreślić ofiarniczy charakter Eucharystii oraz Biblię, czytaną podczas Mszy św.” – wyjaśnił i zapowiedział, że każdy z obecnych podczas pielgrzymki kapłanów będzie niósł monstrancję z Hostią przez około 5 km.
Najmłodszym pątnikiem wśród 1775 uczestników jest 8-miesięczny Grzegorz Garus. Najstarszym pielgrzymem okazała się 85-letnia Ludmiła Kołoczek. Na zakończenie Eucharystii tych dwoje pątników wręczyło ordynariuszowi honorowy identyfikator pielgrzyma.
W pielgrzymce przeważają jednak osoby nie przekraczające 20. roku życia. Do Łagiewnik wyruszyło także 28 księży, siostry zakonne z różnych zgromadzeń, 48 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej z rektorem ks. Andrzejem Tarasiukiem i wicerektorem ks. Sławomirem Kołatą.
Na pątniczym szlaku, liczącym około 100 km, znaleźli się ludzie z rozmaitych zakątków Podbeskidzia, ale także z innych części Polski. W siedmiu grupach idą całe rodziny, ale i osoby samotne, dzieci w wózkach i ludzie w średnim i podeszłym wieku. Pielgrzymują osoby niepełnosprawne.
Reklama
Nazwy poszczególnych grup pątniczych pochodzą od opiekunów duchowych: bł. Michała Sopoćki, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. abp. Józefa Bilczewskiego oraz św. Brata Alberta, św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Maksymiliana Kolbego.
Trasa pielgrzymki prowadzi przez Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany do Krakowa. Pątnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium 3 maja br.
5 lat temu podczas kulminacyjnego momentu pielgrzymki nastąpiło zawierzenie diecezji Bożemu Miłosierdziu przez biskupa ordynariusza w sanktuarium łagiewnickim. Biskup Pindel powtórzył wtedy słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone 17 sierpnia 2002 r. w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia podczas Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.