Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 22/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Pamiętajmy o strażakach

W parafialnym kościele św. Marcina w Sarnowie z okazji Dnia Strażaka została odprawiona Msza św. w intencji strażaków gminy Stolno. W homilii proboszcz ks. kan. Jerzy Pawłowski ukazał współczesną rolę strażaków - ochotników. Niosą oni w każdej chwili bezinteresowną pomoc tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie i zagrożeniu życia. Ksiądz Proboszcz przybliżył też wszystkim postać męczennika św. Floriana - patrona strażaków. Strażacy z Robakowa wybudowali pomnik tego Świętego, przy którym odbyła się zbiórka delegacji strażackich wszystkich jednostek z terenu gminy Stolno. Oddano też hołd strażakom, którzy odeszli już po nagrodę do Pana. W uroczystościach, oprócz rodzin strażaków, wzięli udział również przedstawiciele powiatowych władz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmnie oraz wójt gminy Stolno, Jerzy Rabeszko, pełniący zarazem funkcję prezesa Gminnego Zarządu OSP w Stolnie.
Wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia, dyplomy i nagrody. Wspominano też zmarłego Papieża Jana Pawła II. W wielkiej gminnej rodzinie strażackiej zamilkły spory, staliśmy się bardziej życzliwi dla siebie. Tradycyjnie już Koło Gospodyń Wiejskich z Robakowa przygotowało wystawne przyjęcie w remizie, przy tanecznej muzyce. W imprezie uczestniczyli goście - strażacy z Holandii, którzy organizowali dostawę samochodów bojowych do akcji strażackich w powiecie chełmińskim.

Stefan Durbacz

Dekanaty grudziądzkie

XVIII Koncert Chórów Kościelnych

Reklama

24 kwietnia w kościele św. Józefa w Grudziądzu-Mniszku Mszą św. rozpoczęto XVIII Koncert Chórów Kościelnych rejonu grudziądzkiego. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. Edward Hinz z Pelplina. Modlono się za duszę śp. Jana Pawła II, o błogosławieństwo Boże dla Papieża Benedykta XVI i za duszę śp. Grzegorza Radziszewskiego, który zmarł na krótko przed 50-leciem swojej pracy organistowskiej w parafii Grudziądzu-Mniszku.
Zjednoczonymi chórami podczas Mszy św. dyrygował ks. dr Mariusz Klimek - profesor WSD i UMK, dyrektor Szkoły Organistowskiej w Toruniu. Ciepłe słowa do chórzystów skierował też dyrektor Wydziału Organistowskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. kan. Feliks Wnuk-Lipiński. Referent muzyczny rejonu grudziądzkiego - ks. kan. Edmund Tucholski zapowiadał występy poszczególnych chórów i przedstawiał historię ich działalności, a na zakończenie wręczył dyplomy uczestnictwa w koncercie. Wystąpiły następujące chóry: Chór św. Cecylii z Mokrego k. Grudziądza pod dyr. Stanisława Orzechowskiego; Chór św. Cecylii z Nowego nad Wisłą pod dyr. Mariana Rakowskiego; chór św. Cecylii z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu pod dyr. Tadeusza Gusta; „Dzwon” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Grudziądza pod dyr. Józefa Mossakowskiego; „Maximilianum” z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu pod dyr. Adama Szynkiewicza; „Chorus Culmensis” z Chełmna pod dyr. Wojciecha Błaszaka; Chór św. Cecylii z Chełmży pod dyr. Alfonsa Dorawy; „Tibi Maria” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny pod dyr. Małgorzaty Gołuńskiej; chór młodzieżowy „Soli Deo” z parafii św. Maksymiliana pod dyr. Adama Szynkiewicza; Chór św. Cecylii z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Wąbrzeźna pod dyr. Michała Wiśniewskiego; Chór św. Cecylii z parafii św. Andrzeja Boboli ze Świecia pod dyr. Marka Ciurko; Chór św. Cecylii z parafii św. Andrzeja Boboli z Grudziądza Mniszka pod dyr. Barbary Małkiewicz.
Kolejny, XIX Koncert Chórów Kościelnych rejonu grudziądzkiego został zapowiedziany na 23 kwietnia 2006 r. w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Pieśnią Barka dziękowaliśmy Bogu za pontyfikat Jana Pawła II, zaś śpiewem: „Dziękujemy wam, Bóg zapłać wam, kochamy was” zakończyliśmy nasze radosne spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Edmund Tucholski

Dekanaty toruńskie

Autorzy o „Trudnym sąsiedztwie”

27 kwietnia br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się prezentacja książki pt. Trudne sąsiedztwo. Stosunki polsko-ukraińskie w X-XX w. autorstwa prof. Karola Grünberga (Wydział Historii UMK i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku) i dr. Bolesława Sprenglera (Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku). Witając zebranych gości, ks. prof. Jerzy Bagrowicz przedstawił sylwetki obu naukowców. Obecny na promocji bp Andrzej Suski wspomniał o sławie prof. Grünberga, którego prace znane były Papieżowi Janowi Pawłowi II.
W pierwszej części prezentacji dr B. Sprengler przedstawił warsztat pracy, w jakim powstawała owa pierwsza, tak całościowa, pozycja o tym zagadnieniu. Szereg niebezpieczeństw, na jakie zważać musieli autorzy, został pokonany, co sprawia, że książka zachowała charakter klasycznej historiografii i nie jest wynikiem zamówienia jakiejś opcji politycznej. Trudne sąsiedztwo prezentuje dzieje polsko-ukraińskie do 2004 r., swą treścią naruszając granice pomiędzy historią a politologią.
Drugą część spotkania wypełnił wykład prof. Grünberga o wpływie Niemiec na stosunki polsko-ukraińskie w latach 1914-1939. Autorzy, którzy biorą całkowitą odpowiedzialność za powstałe dzieło, pozostawiają je do oceny recenzentom i czytelnikom.

Kleryk Andrzej Jankowski

Doktorski koncert

Reklama

W niedzielę 24 kwietnia w parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie odbył się koncert w ramach przewodu doktorskiego w zakresie dyrygentury mgr Aleksandry Grucza-Rogalskiej. W koncercie wzięło udział 130 młodych wykonawców z Bydgoszczy i Torunia. Wystąpił także toruński Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Thorunienses”. 60 chórzystów pod dyrekcją Doktorantki wykonało 11 utworów różnych kompozytorów. Następny koncert dał 35-osobowy Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy, którego dyrygentem na co dzień jest Doktorantka. Prawie cały program przewodu oparty został na muzyce sakralnej. Dyrygentka, układając program koncertu tematycznie, ukierunkowała teksty utworów Chóru Katedralnego o Jezusie Chrystusie i Eucharystii, natomiast Zespół Żeński śpiewał pieśni o Najświętszej Maryi Pannie.
Oprócz utworów a cappella w koncertach doktorskich wymaga się zaprezentowania formy wokalno-instrumentalnej. Doktorantka wybrała Kantatę 182 J. S. Bacha Himmelskönig sei willkommen, którą wykonał wspólnie chór „Pueri Cantores Thorunienses” i Orkiestra Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinstaina w Bydgoszczy oraz soliści: J. Cabała - kontralt, W. Raczkowski - tenor, M. Tlałka - bas.

Józef Adamski

Wkrótce

XXI Festiwal Organowy

Zapraszamy na XXI Festiwal Organowy, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. 5 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu (Rubinkowo I) o godz. 19.00 odbędzie się koncert, zatytułowany „Muzyka Mariana Sawy”. Wykonawcami będą: Marietta Kruzel-Sosnowska z Warszawy organy - Agnieszka Morisson - sopran; Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine”; ks. Mariusz Klimek - dyrygent.

„Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o Powołania”

Reklama

Pierwszą inicjatywą, jaką nasza diecezja chce podjąć z okazji Sztafety Modlitwy o Powołania, jest „Diecezjalna Księga Modlitwy o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele”. Mogą się w niej zapisać wszystkie osoby, które chcą przynajmniej raz w tygodniu - w każdy czwartek - włączyć się w modlitwę o liczne i dobre powołania oraz o świętość powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Modlić się można w domu lub w kościele; może to być Różaniec, inna modlitwa lub Komunia św., ofiarowana w tej intencji. Poniżej zamieszczamy deklarację modlitwy, którą można również otrzymać w każdej parafii naszej diecezji. Można ją przesłać pocztą pod adresem: Diecezjalne Dzieło Powołań; Rynek Staromiejski 30/4; 87-100 Toruń lub e-mailem: ddp@diecezja.torun.pl, za pośrednictwem Głosu z Torunia lub przekazać księdzu proboszczowi.
W poniedziałek, 30 maja, rozpoczyna się modlitwa o powołania w dekanacie Brodnica i trwać będzie do 5 czerwca. Następne etapy sztafety: 6-12 czerwca: parafie dekanatu Chełmno; 13-19 czerwca: parafie dekanatu Chełmża.

Diecezjalna Księga Modlitw o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele

Pragnę w każdy czwartek włączyć się do modlitwy w intencji powołań i powołanych do służby w Kościele. Pragnę również, aby moje nazwisko zapisano w Diecezjalnej Księdze Modlitw o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele.
imię i nazwisko......................................................................
parafia...................................................................................
adres.....................................................................................
e-mail (o ile posiadasz).........................................................
Data.............................. Podpis.............................................

Ks. Marian Tomasz Kowalski - dyrektor Diecezjalnego dzieła Powołań

Msza św. w 45. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz toruńskie środowisko Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Hallera i Hallerczyków zapraszają na Mszę św. w intencji Błękitnego Generała i jego Żołnierzy, która odbędzie się 4 czerwca o godz. 8.30. Po Mszy św. przewidziane jest złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Generała na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Tadeusz Zysnarski

Chełmżyńskie wspomnienia o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim

4 czerwca o godz. 17.00 w konkatedrze Trójcy Świętej w Chełmży prelekcję poświęconą bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu i jego najbliższej rodzinie z Chełmży wygłosi Robert Zadura. Nowe, dotąd nieznane szczegóły z jego życia zostana ukazane w pryzmacie wielu zachowanych fotografii. Serdeczne zaproszenie kierujemy pod adresem tych osób, które pamiętają Chełmże z okresu XX-lecia międzywojennego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

500 paczek trafiło do najuboższych

2025-04-19 12:30

Marzena Cyfert

Poświęcenie darów dla ubogich

Poświęcenie darów dla ubogich

Abp Józef Kupny pobłogosławił w Wielką Sobotę 500 paczek dla ubogich. Przygotowane one zostały przez wrocławską Caritas ze środków przekazanych przez wiernych archidiecezji.

– Nasze akcje angażują bardzo wielu ludzi, aby te działania pomocowe były przeprowadzone sprawnie, dokładnie i docelowo trafiły do najbardziej potrzebujących. Dzisiaj zostanie rozdanych 500 paczek, poświęconych przez naszego metropolitę, dla naszych podopiecznych, którzy korzystają na co dzień z łaźni i kuchni – mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję