Święcenia kapłańskie w katedrze rzeszowskiej
14 maja 21 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przyjęło z rąk bp. Kazimierza Górnego święcenia kapłańskie. Uroczystość odbyła się w katedrze rzeszowskiej. „Dziś czynimy wielkie dziękczynienie za dar powołań kapłańskich - mówił podczas uroczystości Ordynariusz rzeszowski. - Po 6 latach formacji intelektualnej, duchowej i pasterskiej 21 alumnów przyjmuje dziś święcenia kapłańskie. (...) Życzę wam, by Eucharystia była zawsze waszą mocą. Gdy czasem braknie sił, idźcie przed Najświętszy Sakrament i tam szukajcie pomocy; kiedy wyczerpią się inicjatywy, jak służyć wiernym, idź do Boga, u niego szukaj twórczych inspiracji i dobrych natchnień” - mówił bp Górny. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w parafiach neoprezbiterów odbyły się prymicje. Pracę w diecezji nowi kapłani rozpoczną po 20 czerwca.
Święto na Pańskiej
Reklama
15 maja rzeszowianie obchodzili święto Paniagi, czyli ul. Pańskiej (tak dawniej nazywała się ul. 3 Maja). Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Świętego Krzyża. Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Jagustyn. Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Urszuli Jeczeń-Biskupskiej oraz Dziewczęca Orkiestra Dęta VI LO i WDK pod dyrekcją Bronisława Borciucha. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezydent miasta. Do późnego wieczora na 6 scenach jednocześnie odbywały się m.in.: koncerty orkiestr dętych, kapel podwórkowych, chórów, zespołów młodzieżowych i folklorystycznych, a także koncert Alka Berkowicza z zespołem, polonez na Pańskiej, prezentacja dramatu Szekspira Romeo i Julia w wykonaniu uczniów z V LO, konkursy i zabawy. Zwieńczeniem niedzielnego święta ul. 3 Maja było oratorium Woła nas Pan, koncert składający się z poetyckich tekstów Ernesta Brylla i muzyki Włodzimierza Korcza. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w mieście. W koncercie wystąpili znani soliści: Alicja Majewska, Dorota Osińska, Ewa Uryga, Zbigniew Wodecki, Marek Bałata i Jacek Wójcicki. Wystąpił 50-osobowy chór i orkiestra kameralna. Solowe partie saksofonu wykonał rzeszowski jazzman Stanisław Domarski. Oratorium było już prezentowane w wielu miastach Polski, a także w Chicago i Toronto.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II
13 maja, w 24. rocznicę zamachu na Jana Pawła II i 88. rocznicę Objawień fatimskich, w naszych świątyniach szczególnie modliliśmy się w intencji Jana Pawła II. W tym dniu Papież Benedykt XVI ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Papieża Polaka. Za proces odpowiedzialny jest kard. Camillo Ruini. Kardynał uzyskał zgodę na przyspieszenie procedury beatyfikacyjnej. Zgodnie z prawem kanonicznym można ją bowiem rozpocząć dopiero 5 lat po śmierci.
Jan Paweł II w fotografii i na taśmie filmowej
13 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone Janowi Pawłowi II pod hasłem Zostań z nami. Uczestnicy spotkania obejrzeli film pt. Podkarpackie Pielgrzymki Jana Pawła II oraz wystawę fotografii Adama Bujaka Impresje watykańskie; zdjęcia przedstawiające prywatne życie Papieża. „Organizowanie tego typu spotkań to nie tylko zaszczyt i przyjemność, ale przede wszystkim to nasz moralny i zawodowy obowiązek. Jesteśmy to winni Ojcu Świętemu” - powiedział Marek Jastrzębski, dyrektor WDK. Uczestnicy spotkania nie kryli wzruszenia. „Przyszliśmy tutaj, bo kochamy Jana Pawła II i nie chcemy o nim zapomnieć” - mówili.