Klub Tarnopolan PTTK, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKPW) oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) w Żarach ogłaszają II Konkurs Literacki dla Podolan i ich przyjaciół, pragnących zachować dla przyszłych pokoleń Polaków swoje wspomnienia. Stowarzyszenia zachęcają Podolan i ich rodziny do uwiecznienia swoich przeżyć (szczęśliwych i tragicznych), opisów swoich rodzin, domów, miejscowości, biografii kresowych bohaterów (nie tylko Polaków, ale np. tych, którzy ratowali im życie) czy też świadectw o zbrodni ludobójstwa ukraińskiego, rosyjskiego, niemieckiego na Polakach z Podola. Organizatorzy konkursu kompletują archiwum zawierające teksty i nuty podolskich pieśni i starych kresowych modlitw, opisów i ilustracji tradycji, strojów, obyczajów. Każdy, kto posiada takie dokumenty, może je przesłać pod adresem: ul. Broni Pancernej nr 8, 68-200 Żary. Organizatorzy konkursu zobowiązują się - zgodnie z wyrażonym życzeniem - do zwrotu wszystkich nadesłanych dokumentów i zdjęć.
Stowarzyszenie SUOZUN od wielu już lat prowadzi systematyczną pracę zbierania dokumentacji dowodowej na temat zbrodni dokonanych na Kresach Wschodnich, ale także dokumentów opisujących kulturę i zwyczaje kresowe. Najciekawsze prace nadesłane na konkurs będą opublikowane w książce i upowszechniane w bibliotekach szkolnych, publicznych i naukowych. Autorom najlepszych prac zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.
W konkursie mogą brać udział osoby, które chciałyby ocalić od zapomnienia swoje wspomnienia, swoich bliskich i znajomych pochodzących z Podola, są związani więzami rodzinnymi z tamtejszymi mieszkańcami lub odwiedzili tamte strony, czyli wszyscy, którzy znają Podole i Podolan. Organizatorzy zachęcają do przysyłania prac w formie pisemnej, wzbogaconych zdjęciami i dokumentami, zawierającymi rejestracje życia codziennego, opisy losów Podola i jego mieszkańców lub refleksje nawiązujące do historycznych wydarzeń. Na konkurs przyjmowane będą prace w formie opowiadania, reportażu, pamiętnika, wywiadu, albumu ze zdjęciami, opracowań graficznych. Prace (czytelny maszynopis, wydruk komputerowy lub forma elektroniczna) należy przesłać w terminie do 17 września do Klubu Tarnopolan PTTK, TMLiKPW oraz SUOZUN w Żarach, ul. Broni Pancernej nr 8, telefony kontaktowe: (0-68) 374-38-41 (w Gimnazjum nr 2), (0-68) 375-96-94, (0-68) 470-60-24 (po 20.00), fax (0-68) 479-13-66. Nadesłane prace stanowić będą zaczątek Muzeum Kresowego w Żarach - o ile autorzy wyrażą zgodę na ich przekazanie.
Ogłoszenie wyników konkursu i wystawa nadesłanych prac odbędzie się 11 listopada 2005 r. podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Krajoznawczego o Dziedzictwie Kulturowym Polaków Kresowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu