Błogosławiony, który strzeże słów... tej Księgi (Ap 22, 7) - to hasło tegorocznych Ekumenicznych Dni Biblijnych. „Biblia nie jest jedynie dla ekspertów, ale dla każdego, kto poszukuje sensownego i szczęśliwego życia, opartego na Bożej woli. Jest środkiem łaski, dzięki której rodzi się nowe życie. Jest niezastąpiona. Czytajmy ją z wiarą i modlitwą, codziennie, indywidualnie oraz w społeczności wierzących. Strzeżmy jej przesłania i zachowujmy je w codziennym życiu, ponieważ „Błogosławiony ten, który odczytuje, i ci, którzy słuchają proroctwa, i zachowują to, co jest w nim napisane” - napisało Towarzystwo Biblijne w Polsce w specjalnym Słowie na Ekumeniczne Dni Biblijne 2005. Tekst przesłania, przygotowanego przez Kościół ewangelicko-metodystyczny odczytał ks. prał. Jerzy Banak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i wiceprzewodniczący Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. dr Bartosz Adamczewski, profesor seminarium duchownego w Tarchominie, a współcelebrowali: o. Ireneusz Krużel, przełożony wspólnoty Domu Kurii Prowincjalnej Misjonarzy Klaretynów oraz ks. Stanisław Małkowski. Modlitwy zanoszone były w intencji jedności chrześcijan, a także by wszyscy wyznawcy Chrystusa gromadzili się przy Biblii i przez Słowo Boże zbliżali się do Boga i do siebie.
W homilii ks. prof. Zachariasz Łyko (Kościół Adwentystów Dnia Siódmego) mówił o Biblii jako piśmie natchnionym przez Boga, powszechnie dostępnym i pożytecznym dla poznawania dziejów przeszłych i przyszłych. Nawiązał też do słów Papieża Benedykta XVI o pustyni zła, zdradzonej miłości, nieszczęściach i tragediach ludzkich i o owcach, które trzeba przyprowadzić do Chrystusa.
Pod koniec Mszy św. bp Zdzisław Tranda nawiązał do ewangelicznej przypowieści o siewcy i ziarnie rzuconym w glebę. Apelował, abyśmy glebę naszych serc przygotowali pod zasiew ziarna, którym jest Słowo Boże. By ziarno mogło zaowocować, potrzeba przeorania naszych serc, umysłów i sposobu myślenia.
W Święcie Biblii uczestniczyli m.in. pastor Bogdan Maszczak z Australii, duchowni z różnych Kościołów protestanckich, a także Małgorzata Platajs, dyrektor generalny Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Barbara Enholc-Narzyńska, jej poprzedniczka na tym stanowisku, także Danuta Baszkowska, prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”. Licznie przybyli też wierni z miejscowej parafii.
Ofiary zebrane podczas Mszy św. zostały przeznaczone na wsparcie programu Pismo Święte w każdej więziennej celi realizowanego przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. Po Mszy św. odbyła się agapa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu