W dniach 11-13 marca br. w Ośrodku „Nadzieja” w Wybrzeżu odbył się Kurs dla kandydatów na wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, który miał na celu przygotowanie młodzieży do pełnienia roli wychowawców grup kolonijnych. Młodzież w liczbie 32 osób wysłuchała wykładów trzech wspaniałych, doświadczonych specjalistów, którzy w rewelacyjny sposób przekazali nam cenną wiedzę, która na pewno przyda się nam w dalszej pracy.
Wykładowcy to między innymi Andrzej Szopa, który dzielił się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Miał on z nami najwięcej zajęć, więc teoretycznie powinniśmy być tymi zajęciami znużeni. Jednak tak nie było, gdyż pan Andrzej opowiadał nam o swoich sukcesach zawodowych przekonując nas, że warto się uczyć, aby móc pomagać innym ludziom. Wspominał też o swoich porażkach i błędach, chcąc uświadomić nam, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, ale też to, jak łatwo można choćby słowem skrzywdzić drugą osobę. Andrzej Szopa przekazał nam jakie prawa mamy jako wychowawcy grup dziecięcych i młodzieżowych i jak najlepiej te grupy prowadzić. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.
Kolejnym wykładowcą była Maria Dańczak - pracownik medyczny. Zajęcia z panią Marią były bardzo ciekawe, wzbogacone różnymi pomocami (tablice rysunkowe, gumowe atrapy ran oraz fantom o imieniu „Ania”). Mieliśmy także możliwość obejrzenia tych pomocy, a nawet mogliśmy poćwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie metodą usta - usta. Maria Dańczak uświadomiła nam, że pierwsza pomoc to działanie spontaniczne i podczas wypadku nie ma czasu na przypominanie sobie regułek. Po zajęciach z panią Marią jesteśmy przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy bez żadnych przyrządów medycznych. Dowiedzieliśmy się też jak skutecznie zapobiegać i chronić organizm przed różnymi urazami.
Trzecim wspaniałym wykładowcą była pedagog Danuta Szczygieł, która przeprowadziła swoje wykłady w formie zabaw integracyjnych. Przekonaliśmy się jak przez gry i zabawy można poznać nie tylko innych ludzi, ale także i samego siebie. Po tych „lekcjach” wiemy już jak w prosty i miły sposób zintegrować grupę.
Podczas szkolenia, w przeciągu trzech dni zdobyliśmy jakże ważne doświadczenie w pracy opiekuna grupy, czy to modzieżowej, czy dziecięcej. Na wszystko wystarczało nam czasu: na naukę, modlitwę i zabawę. Każdy z nas wie jak trudno zdobyć dziś dobrych przyjaciół, ale każdy z nas wie też, że na takich spotkaniach każdy każdemu jest przyjacielem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu