Wierny Bogu i Kościołowi
„Pragniemy uhonorować tym tytułem człowieka, którego wierna i pełna oddania służba Bogu i Ojczyźnie, Kościołowi i każdej powierzonej jego pieczy ludzkiej osobie niezmiernie głęboko harmonizują z misją, którą, we właściwy sobie, akademicki sposób, usiłuje realizować Katolicki Uniwersytet Lubelski” - mówił w laudacji ks. prof. Andrzej Szostek. Laureat dołączył do grona tych doktorów honoris causa KUL-u, którzy szczególnie wytrwale i ofiarnie współpracowali z Janem Pawłem II, obok kard. Josepha Ratzingera - Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Camillo Ruiniego, kard. Zenona Grocholewskiego i abp. Stanisława Dziwisza. Podkreślił, iż kard. Meisner zawsze wspierał Papieża w jego posłudze, a zaufanie, jakim darzył go Jan Paweł II, „wynikało z już okazanej odwagi w głoszeniu katolickiej wiary, bez ustępstw i zniekształceń, jakie tak zwana cywilizacja zachodnia często usiłuje wymóc na sługach Kościoła”. Ks. prof. Szostek, wyjaśniając, że kard. Meisner „broni filozofii człowieka, w której szczególne znaczenie ma odniesienie do Boga i zakorzenienie w Nim”, podkreślał, że teologiczne rozważania i wskazania laureata oparte są na „określonym gruncie filozoficznym, na przekonaniu, że człowiek z natury swej pragnie kochać i być kochanym; że świat doczesny stanie się dlań zgubą, jeśli zatracimy zdolność dostrzegania Boga Stwórcy poza horyzontem doczesności”.
Obrońca obecności Boga
Reklama
„Wśród książąt Kościoła naszego czasu, pozostających w ścisłej, duchowej więzi z Papieżem Tysiąclecia - Janem Pawłem II, jest niewątpliwie kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii. Bez wahania należy go zaliczyć do wielkich obrońców obecności Boga w życiu publicznym naszego kontynentu. Jest orędownikiem nowej ewangelizacji laicyzującej się Europy i rzecznikiem jej jednoczenia na bazie wartości chrześcijańskich. W swojej działalności pasterskiej reprezentuje stricte linię Ojca Świętego Jana Pawła II” - podkreślał bp prof. Ignacy Dec w recenzji działalności naukowo-kościelnej Honorowego Doktora. Zwrócił uwagę, że kard. Joachim Meisner jest autorem ponad 70 publikacji o charakterze pastoralno-teologicznym, w których stara się przybliżyć tajemnicę Kościoła, wyrastającą z nauki Soboru Watykańskiego II. „Można powiedzieć, że Meisnerowska chrystologia i eklezjologia osadzone są w centrum chrześcijańskiego życia. Jest to teologia dla życia. Naczelnym postulatem tej teologii jest uwydatniać żywą wiarę przez modlitwę, miłość i radość. Postawa modlitwy, miłości i radości jest testem prawdziwości i autentyczności wiary chrześcijanina”. Kard. Meisner znany jest jako promotor pojednania polsko-niemieckiego i zwolennik jednoczenia Europy na bazie wartości chrześcijańskich, a jego działalność na rzecz zachowania wiary, promocji wartości chrześcijańskich, ekumenizmu, obrony życia, jedności naszego kontynentu, pomocy charytatywnej dla Kościołów w Europie Wschodniej i w krajach misyjnych została wielokrotnie zauważona i nagradzana.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Będę się starał być godny
„Jako kardynał Kościoła katolickiego odczuwam szczególną satysfakcję, iż godność tę otrzymałem od Uniwersytetu, którego profesorem był nasz niezapomniany Ojciec Święty. Zawsze i wszędzie będę się starał być godny tego wielkiego zaszczytu” - mówił nowo mianowany Doktor Honoris Causa KUL-u. „Tym, co mnie zawsze w polskim ludzie i jego katolickiej wierze fascynuje, jest jego czasowa i przestrzenna identyfikacja z życiem Jezusa, to znaczy czasowe i formalne uobecnienie się Jego życia” - zaznaczył kard. Joachim Meisner, mówiąc, iż „wiara nie jest dla Polaka pojęciem czysto świeckim, bo dotyka go rzeczywistość sakralna”. Podkreślał, że „ta jedność nieba z ziemią, Boga z człowiekiem, która tak wyraźnie odcisnęła swoje piętno na polskiej kulturze, znalazła swoje najintensywniejsze wcielenie w osobie Ojca Świętego. To, że Papież, odwiedzając różne kraje całował ziemię, wynika właśnie z jego polskiej natury” - podkreślił. Dodał, że Papież jako nauczyciel Kościoła powszechnego „ciągle na nowo czerpał z korzeni swojej polskiej ojczyzny bez popadania w ciasny partykularyzm”. Dla Ojca Świętego „cały świat był jednym miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem. Dlatego przypominał on samego Jezusa Chrystusa. Dlatego, a wiem to z osobistego doświadczenia, odchodziło się od niego lepszym, aniżeli się do niego przychodziło” - mówił kard. Meisner. „Tajemnicy tego Papieża trzeba niewątpliwie szukać w szkole Maryi, w jej »warsztacie«, który się zawiera w jednym słowie: stała. Stał i Ojciec Święty, który nigdy nie grał różnych ról. Zawsze i wszędzie pozostawał sobą: uczniem Jezusa, synem Maryi, a przez to bratem wszystkich ludzi” - mówił.
Kard. Joachim Meisner urodził się we Wrocławiu w 1933 r. Po śmierci ojca, w 1945 r. wraz z matką i trzema braćmi musiał opuścić Śląsk. Zamieszkał w Korner k. Muhlhausen w Turyngii. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Heiligenstadt i w Erfurcie; był dyrektorem Caritas i referentem kościelnych posług. Skończył studia specjalistyczne w zakresie historii Kościoła; doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1975 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Erfurcie. W 1977 r., jako delegat Berlińskiej Konferencji Biskupów, uczestniczył w Synodzie Generalnym Biskupów w Rzymie. W tym czasie utrzymywał bliskie kontakty z Kościołami w Europie Wschodniej. W 1980 r. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Berlin. W 1982 r. stanął na czele Berlińskiej Konferencji Biskupów, a w 1983 r. Jan Paweł II powołał go do kolegium kardynalskiego. W 1988 r. został mianowany arcybiskupem Kolonii. Kard. Meisner jest członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji Biskupów, Kongregacji Wychowania Katolickiego; należy do Papieskiej Rady „Iustitia et PAX”, Papieskiej Rady Kultury oraz Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.