Ruch Oporu OLIMP był antyhitlerowską organizacją w wojennym Wrocławiu i działał na początku lat czterdziestych w nie istniejącej już kamienicy u zbiegu ulic Sokolniczej i Zelwerowicza na Szczepinie. Na tablicy monumentu widnieją imiona i nazwiska ludzi, Polaków z literą P i Polaków spod Znaku Rodła, którzy za polski w przyszłości Wrocław oddali swoje życie w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Mauthausen.
W spotkaniu uczestniczyli radni: Krystyna Biernat, Leokadia Kornak, Michalina Murańska, Andrzej Siedlecki oraz pomysłodawca Tadeusz Szczyrbak - przewodniczący Rady Osiedla Szczepin. Zaproszenie przyjął także ks. Stanisław Draguła, kapłan kresowy i jednocześnie kapelan dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który ubogacił uroczystość modlitwą i swoistą plenerową lekcją historii. Obecni byli uczniowie z Gimnazjum nr 28 przy ul. Zachodniej z dyrektor Małgorzatą Fidler i Zespołu Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników z Barbarą Piotrowską, poczet sztandarowy Armii Krajowej Środowisko Lwów z Adamem Gajdą na czele, przedstawiciele Zrzeszenia Publicystów Polskich PIAST, a także mieszkańcy Szczepina.
Warto dodać, że nazajutrz Rada Osiedla Szczepin podjęła uchwałę w sprawie objęcia opieki nad zaniedbanym i zapomnianym pomnikiem Polskiego Ruchu Oporu OLIMP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu