Reklama

Niedziela Częstochowska

Koncert galowy 15. Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Koziegłówki 2019

Wierni tradycji

– Dziękuję wam za trud i zmaganie się, żeby wyśpiewać sobą przez muzykę tajemnicę miłości do Boga i do ludzi – mówił abp Wacław Depo do uczestników koncertu galowego 15. Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Koziegłówki 2019 w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach.

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Beata Pieczykura/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – te słowa św.  Jana Pawła II wyznaczyły rytm 15. Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Koziegłówki 2019. Odbył się on w dniach 5-13 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo i Jadwigi Wiśniewskiej, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Organizatorem i gospodarzem przeglądu byli Rada Miasta i Gminy Koziegłowy  i burmistrz miasta i gminy Koziegłowy oraz  parafia pw. św. Antoniego w Koziegłówkach z proboszczem ks. kan. Kazimierzem Świerdzą. Koncert galowy miał miejsce 13 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach (Grand Prix odebrał Chór Metanoia Cordis z Pilicy). Zwieńczyła go Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. Jak powiedział Arcybiskup Wacław była to Eucharystia dziękczynna „za tajemnicę piękna i prawdy, które odkrywamy w Chrystusie, który wciąż pozostaje znakiem sprzeciwu wobec programów mówiących o nieobecności Boga”. Na zakończenie ks. kan. Kazimierz Świerdza, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Koziegłówkach, podziękował najpierw Bogu, a potem ludziom, m.in. abp. Wacławowi Depo, uczestnikom, organizatorom, sponsorom, gościom, przedstawicielom władz gminnych i samorządowych oraz wszystkim, którzy przyczynili do istnienia przeglądu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zadanie na przyszłość pozostawił abp Wacław Depo: – Bądźcie wierni tradycji trwającej już 15 lat.


Jury XV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Koziegłówkach

w składzie: ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik, ks. mgr lic. Łukasz Połacik, mgr Aleksandra Machura, mgr Andrzej Nowak, mgr Robert Leszczyński, wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach:


Kategoria soliści do lat 12

I miejsce – Amelia Kita, SP w Pradłach

Igor Jerz, SP w Cynkowie

II miejsce – Oliwia Będkowska, SP nr 1 w Myszkowie

Zuzanna Turek, Ognisko Muzyczne w Porębie

III miejsce – Nadia Żak, przedszkole w Koziegłowach

Lena Bulska, Artystyczne Studio Muzyczne Lgota Górna

Wyróżnienie – Oliwia Miśta, parafia pw. św. Józefa w Porębie

Nadia Białas, ZSP Wojkowice Kościelne

Natalia Feret, SP w Koziegłowach

Nagroda organizatora –Anna Krzykawska, ZSP Wojkowice Kościelne

Roksana Dyrka, SP w Koziegłowach


Kategoria soliści 13-15 lat

I miejsce – Wiktoria Siudyka, ZSP nr 7 w Dąbrowie Górniczej

II miejsce – Wiktoria Gawron, MDK w Kielcach

Paulina Urbańczyk, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Cynkowie

III miejsce – Karol Polak, SP nr 1 w Siewierzu

Wyróżnienie – Maria Pietrzak, Gminne Centrum Kultury w Poczesnej

Nagroda organizatora – Maria Mordalska, SP w Lgocie Górnej

Maria Żarska, SP w Żarkach


Kategoria soliści powyżej 16 lat

I miejsce – Patrycja Piątek, Dom Kultury we Włoszczowie

II miejsce – Angelika Krajewska, Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach

III miejsce – Grzegorz Węglarz, Poręba

Wyróżnienie – Oliwia Bielecka, SP w Opatowie


Kategoria zespoły młodsze do 12 lat

Reklama

I miejsce – Zespół Wrzosowianie, SP we Wrzosowej

Schola Promyki Ducha Świętego, parafia pw. św. Józefa w Porębie

II miejsce – Szymon i Antoni Serwa, SP nr 1 w Siewierzu

III miejsce – Zespół Niezapominajki, SP w Nieradzie

Wyróżnienie – Deo gratias parafia pw. św. Michała Archanioła w

Kamienicy Polskiej

Schola Skarby Maryi, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie


Kategoria zespoły starsze do 16 lat

I miejsce – Chór i Zespół Muzyki Dawnej z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu

II miejsce – Schola 4Him,- parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach Wielkich

Tibi Domine, parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

III miejsce – zespół wokalny św. Macieja, SP nr 1 w Siewierzu

Wyróżnienie – Zespół wokolno-instrumentowany Artystyczne Studio Muzyczne w

Lgocie Górnej


Kategoria zespoły powyżej 16 lat

I miejsce – Schola Anioły Zbawiciela, parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Blachowni

II miejsce – Studio ART w Porębie

III miejsce – Wiktoria Kieca i Emilia Witek parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej

Wyróżnienie – zespół wokalny „Siewierzanie” z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu


Kategoria chóry

I miejsce – zespół śpiewaczy Echo Łysicy, Centrum Tradycji Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

Chór Con Amore, -Gminny Ośrodek we Wręczycy

II miejsce – chór Non Nomine, parafia pw. Krzyża Świętego w Strzebini

III miejsce – chór Masłowianie, Szklany Dom w Ciekotach

Wyróżnienie – chór Salve Regina, parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Kotowicach

Chór Antonianum, parafia pw. św. Antoniego w Koziegłówkach

chór parafialny, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie


Grand Prix – chór Metanoia Cordis, klasztor Ojców Franciszkanów w Pilicy, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin

2019-04-13 21:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry Wieczór z Mocą - w Ramionach Miłosiernego Ojca

[ TEMATY ]

koncert

Jarosław Kaczmarkiewicz

W niedzielny wieczór 10 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się kolejny wyjątkowy koncert zespołu 77 FM Formacja z Mocą z cyklu „Dobry Wieczór z Mocą”.

Koncert, odbył się w szczególnym czasie, bo w Oktawie Święta Miłosierdzia Bożego, w trwającym Roku Miłosierdzia, dlatego wypełniony był nie tylko radosnym muzycznym uwielbieniem i wspólną modlitwą, ale także ogromem słów o mocy Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Mec. Skwarzyński w Radiu Maryja: Ks. Olszewski oskarżony o udział w „zorganizowanej grupie przestępczej”

2024-08-14 18:45

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

profeto.pl

– Od dłuższego czasu zapowiadałem, że prokuratura nie odpuści i będzie robić absolutnie wszystko, by ksiądz Michał Olszewski i panie urzędniczki nie opuściły aresztu 31 sierpnia. Spodziewaliśmy się tego, że pewnie będzie próba obejścia postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie poprzez nowe zarzuty. Taka próba została podjęta we wtorek. Mnie, jako obrońcy, nikt nie powiadomił o tej czynności. Nie wiedziałem, że księdzu Michałowi Olszewskiemu będą przedstawiane kolejne zarzuty. To w oczywisty sposób łamie prawo do obrony, bo po to ma się obrońcę, żeby on brał udział w czynnościach procesowych ze swoim klientem – mówił mec. Michał Skwarzyński w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zarzut o udziale w zorganizowanej grupie przestępczej upadnie tak samo, jak upadł zarzut 296. Tutaj nie było żadnego rodzaju porozumienia, podziału ról i tak dalej. Zarzut ten jest stawiany koniunkturalnie, żeby obejść postanowienie sądu apelacyjnego. To nie jest działanie merytoryczne. Proszę się nie dosztukować, że tutaj jest grupa i oni coś wykryli. Tej grupy nie ma, ale trzeba coś zrobić, żeby ks. Michał Olszewski i urzędniczki nie opuścili aresztu. Myślę, iż każdy sędzia w Polsce to widzi. Jeżeli będziemy akceptować takie rzeczy, że prokuratura obchodzi orzeczenia sądu, to nie jest to państwo demokratyczne, bo nie ma trójpodziału władz – stwierdził mecenas Michał Skwarzyński, pełnomocnik przebywającego w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję