Pięknym przykładem zaszczepiania narodowo-patriotycznych i religijnych pierwiastków jest działalność Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Towarzystwo to wspólnie z Urzędem Miasta, Związkiem Sybiraków, Dowództwem Garnizonu Jarosław i Klubem Oficerów Rezerwy zorganizowało 28 kwietnia br. IV Zlot Gwiaździsty. Tym razem przebiegał on „szlakiem deportowanych, więzionych i pomordowanych na nieludzkiej ziemi”.
Celem przedsięwzięcia było poznanie i udokumentowanie losów Polaków pod terrorem sowieckim (Katyń, Syberia) i ocalenie od zapomnienia przeżyć i cierpień zesłanych na Sybir. Opracowując zbiory dokumentów i przeprowadzając wywiady z żyjącymi jeszcze w Jarosławiu Sybirakami młodzież szkolna dała wyraz hołdu bohaterom sowieckiego bestialstwa.
Hołdem była wspomniana uroczystość, która zgromadziła licznie młodzież, kombatantów, członków Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, przedstawicieli wojska, władz samorządowych miasta i powiatu, harcerzy. Kilkuset uczestników przybyło do kościoła pw. Świętych Mikołaja i Stanisława Biskupa na koncelebrowaną Eucharystię. W kazaniu pełnym wzruszeń i głębokich akcentów patriotycznych ks. dr Henryk Hazik zaapelował o pielęgnowanie bolesnych kart historii ostatnich kilkudziesięciu lat. Powołał się na tezy z nauczania Jana Pawła II, także te zawarte w jego książce Pamięć i tożsamość, w świetle których patriotyzm to także umiłowanie kultury, tradycji, języka, ziemi ojczystej i dzieł wybitnych rodaków. Kaznodzieja odniósł się następnie do przesłanek organizowanego Zlotu Gwiaździstego. - Dzisiaj, na tym Zlocie Gwiaździstym zatrzymujemy się nad bolesnymi faktami - powiedział. - Ale, żeby osądzić wszystkich, trzeba znać dokładnie realia. Na razie nie wszystkie znamy. Dopiero wydobywamy je z niepamięci, z zakurzonych półek. Tę konstatację ks. Hazik odniósł między innymi do tej rzeczywistości, która nacechowana była zakłamaniem i tkwiła poza oficjalnym obiegiem wydawniczym tłumiona przez cenzurę. - „Pamięć o nieludzkiej ziemi” stała się udziałem nas wszystkich niedawno. Tę pamięć chciano wymazać, a pamięć i tożsamość idą ze sobą w parze - kontynuował.
Podczas Mszy św. modlono się o jedność Kościoła, o wytrwanie w wierze Chrystusowej a także w intencji uczestników Zlotu oraz za współczesnych wychodźców i wygnańców.
Na przyklasztornym placu, w samym centrum symbolicznej „Golgoty Narodów XX Wieku” ks. H. Hazik poprowadził modlitwę w intencji ofiar wojny, za deportowanych i prześladowanych. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili: burmistrz Janusz Dąbrowski, wicestarosta Janusz Kołakowski, prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska i prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo. Pod krzyżem złożono wieńce i kwiaty.
Ogłoszono wyniki przedsięwzięcia polegającego na dokumentowaniu tamtych lat. Nagrodę główną oraz Puchar Dowódcy Garnizonu Jarosław przyznano Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów I miejsce przyznano Publicznemu Gimnazjum nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu, II - Publicznemu Gimnazjum nr 2 im. Ks. Stanisława Konarskiego, III - Publicznemu Gimnazjum w Muninie. Wyróżniono nagrodami i dyplomami 7 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu. Przewodnicząca Związku Sybiraków odznaczyła Odznaką Honorową „Sybiraka” prezes SMJ Józefę Frendo. Odznaczenia przyznano także szkołom - Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Publicznemu Gimnazjum nr 1 i Publicznemu Gimnazjum nr 2 oraz Publicznemu Gimnazjum w Muninie.
Uczestnicy tego dorocznego spotkania poświęconego pamięci tych, którzy ponieśli śmierć za wolną Polskę, spotkali się na zakończenie przy biesiadnych stołach degustując żołnierską grochówkę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu