W sanktuarium znajduje się kaplica, a w niej od dawna czczony obraz (najpierw na Wschodzie, potem w Krakowie w Bazylice Ojców Franciszkanów) znany pod różnymi imionami: Matki Bożej Radosnej, Matki Bożej Łagodnej i Matki Bożej Łaskawej.
3 maja 1993 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, kard. Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski uroczystym dekretem ustanowił sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. 14 maja 1994 r. Papież Jan Paweł II, urzędowym pismem tzw. breve zezwolił na koronację obrazu, a kościół zaliczył do maryjnych sanktuariów. Po bardzo starannych przygotowaniach duszpasterskich, religijnych, duchowych i materialnych 11 września 1994 r. delegat Ojca Świętego kard. Antonio Javiere, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, z udziałem wielu Biskupów z Episkopatu Polski i kilku tysięcy wiernych, dokonał koronacji obrazu koronami papieskimi, uznając go w ten sposób za cudowny. Ta uroczystość miała miejsce w Międzynarodowym Roku Rodziny, dlatego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej otrzymał dodatkowy tytuł: Patronki Małżeństwa i Rodzin. Od momentu koronacji obrazu - cześć i kult Maryi Matki Bożej Łaskawej - Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin rozwija się coraz bardziej i coraz więcej wiernych z całego Wrocławia i okolic nawiedza to sanktuarium, coraz więcej łask i znaków wierni wypraszają za pośrednictwem Pani Łaskawej.
Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, a koncelebrowali kustosz sanktuarium o. Bronisław Staworowski OFMConv, ks. Andrzej Pryba MSF, doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej END Polska i inni doradcy duchowi ekip. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił m.in. rolę ruchu dla Kościoła i powiedział, że podczas pobytu we Francji miał możliwość osobistego poznania ruchu, którego założycielem jest ks. Henri Caffarel, oraz małżeństw idących tą drogą: „Są to moi przyjaciele, porządne małżeństwa, które budują swoją duchowość”. Wskazał na formację małżeństw należących do Ruchu, która realizuje się poprzez codzienną modlitwę osobistą, modlitwę małżeńską, modlitwę rodzinną, rozważanie Słowa Bożego, comiesięczny dialog małżonków, regułę życia i uczestnictwo w rekolekcjach. Msza św. zakończyła się ponowieniem aktu oddania Matce Bożej Niepokalanej, odczytanym przez Księdza Arcybiskupa i wszystkie małżeństwa Ruchu uczestniczące w pielgrzymce.
Ruch Equipes Notre-Dame jest ruchem duchowości małżeńskiej i został zapoczątkowany 66 lat temu we Francji, a w Polsce istnieje od 2001 r. Pary małżeńskie wierzą w siłę pomocy braterskiej i łączą się w ekipy, ponieważ codziennie doświadczają, jak trudno jest żyć po chrześcijańsku w otaczającym je świecie. Małżeństwa na całym świecie, zgromadzone w Chrystusie, pod kierunkiem Maryi, kroczą drogą swojego powołania do świętości obojga małżonków i powołania rodzinnego, którym pomagają kapłani - doradcy duchowi. Ruch Equipes Notre-Dame przez swoją rolę misyjną, rekolekcje dostępne dla wszystkich małżeństw, pomaga wypłynąć na głębię wiary i miłości wzajemnej coraz liczniejszym małżeństwom także w Polsce, gdzie obecnie skupia ponad 130 małżeństw. Wszystkie małżeństwa zainteresowane pogłębianiem swojej formacji zapraszamy do współpracy: www.end.win.pl
Wykorzystano materiał z arch. oo. franciszkanów we Wrocławiu
Pomóż w rozwoju naszego portalu