Reklama

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na rozpoczęcie wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Radomsku

Niedziela częstochowska 20/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił” (Łk 24, 29) - błagali serdecznie Pana Jezusa Zmartwychwstałego uczniowie podążający do Emaus. Przychylił się do ich prośby. Wszedł do domu, aby zostać z nimi. Zajął miejsce u stołu, by z nimi wieczerzać. Wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy. Poznali Go. To poznanie było uszczęśliwiające. Odtąd ich życie stało się inne. Znikły smutki i ciemności. Byli szczęśliwi i dawali świadectwo, że Jezus, który za nas umarł, zmartwychwstał. Żyje, udziela się nam i kocha nas.



Drodzy Mieszkańcy Radomska!

Tak się stało, że umiłowany Papież Jan Paweł II jako testament, którym żyje Kościół, dał zalecenie, by odnowić w sobie wiarę w Chrystusa obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie Eucharystii. Zachęcał nas, by ucztować z Chrystusem w czasie Mszy św., przyjmować Go w Komunii św. i, owszem, przebywać z Nim jak najczęściej i jak najdłużej, patrząc na Niego, ukrytego w Hostii Świętej, i modlić się do Niego słowami, milczeniem, sercem. W dokumencie, jaki nam zostawił Ojciec Święty - Mane nobiscum Domine zostaliśmy żarliwie zachęceni nie tylko do tego, żeby Przenajświętszy Sakrament celebrować, to znaczy głęboko w Nim uczestniczyć w czasie Mszy św., ale również, by Go adorować i kontemplować. Najlepiej do tego usposabiają nas takie okoliczności, gdy w złocistej monstrancji wystawia się na cały dzień Hostię Świętą, a wierni mogą przychodzić i do woli patrzeć z miłością na Boga-Człowieka ukrytego pod osłonami chleba.
Mieszkańcy umiłowanego miasta Radomska otrzymują od 5 maja 2005 r. wielki dar: pozwolenie na wystawienie Najświętszego Sakramentu w drugim już kościele, nowo zbudowanym - pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Tysiącleciu. Pierwszy kościół, który ten przywilej posiada od kilkudziesięciu już lat, to kolegiata św. Lamberta. Tam w kaplicy w kruchcie kościelnej mieszkańcy Radomska i przyjezdni mogą się modlić do woli i wypraszać sobie u Jezusa największe dobrodziejstwa. Zachęcam gorąco, by to czynili jeszcze częściej i pozostawali z Jezusem na dłużej. Widziałem nieraz, że tłumy wiernych przechodzą obok tego kościoła. Zwykle bardzo się spieszą. Nie zawsze znajdują czas, by się tam zatrzymać na chwilę i zwrócić serce do Zbawiciela, który na nas czeka i chce nam udzielać ze swego nieskończonego miłosierdzia. Aby tak jednak było, trzeba się spotkać z żywym Jezusem i poprosić Go o to. Bardzo zachęcam wiernych do odwiedzania w adoracji tego kościoła, tak centralnie usytuowanego w starym Radomsku, gdzie znajduje się wiele sklepów, urzędów, miejsc Waszej pracy, i dokąd się często udajecie. Jezus czeka na Ciebie, a Ty o tym nie wiesz - a może nie chcesz wiedzieć?...
Ale jest i nowe Radomsko, dzielnica Tysiąclecie, gdzie w blokach i domach jednorodzinnych mieszka wiele ludzi. To w tej dzielnicy od następnych dni zaczyna się tzw. adoracja wieczysta. Błogosławiona to decyzja, by tam modlić się całymi dniami i przeprowadzać rozmowy z Bogiem, Który nas kocha, Który nabył nas dla siebie płacąc swoją krwią i Który nas przygotowuje do tego, by jak duszę Jana Pawła II i nas też kiedyś zaprosić do domu swojego Ojca. Przychodźcie więc wszyscy: Starsi, Emeryci, Młodzieży Droga, Dzieci - na spotkanie z Bogiem żywym, pozostającym dzięki sakramentowi Eucharystii tak blisko, że można Go oglądać pod osłonami chleba i odczuwać wiarą, że On jest tuż, bliziutko i cały dla mnie. W adoracji osiąga się taki stan, że my Go widzimy i On nas widzi, że my Go mamy blisko i On nas ma blisko. Tak łatwo wtedy otworzyć swe serce, wypłakać się, pomyśleć o sobie, uporządkować swoje życie. Błogosławieni zaiste, którzy zostali wezwani na Ucztę Baranka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama



Umiłowani Mieszkańcy Tysiąclecia w Radomsku i okolic!

Nie mam wprost słów, żeby Was do tego zachęcić. „Wy wszyscy, wierni, odkrywajcie na nowo dar Eucharystii jako światło i moc dla Waszego codziennego życia w świecie, w wykonywaniu Waszych zawodów i w różnych sytuacjach. Przede wszystkim odkrywajcie Go, żyjąc w pełni pięknem i misją rodziny” - mówi do nas Jan Paweł II (Mane nobiscum Domine, 30). Niezwykłe to słowa, zachęcające do życia Eucharystią w trudnym, szarym życiu rodzinnym. Niełatwo się żyje w dzisiejszych czasach. Trudności, jakie mamy sami z sobą, a nieraz i z najbliższymi, różne doświadczenia życiowe i choroby, bezrobocie, znieczulica społeczna, bezmyślna nieraz gonitwa za pieniądzem w społeczeństwie nastawionym na konsumpcję i stymulującym ciągle do nowych zakupów, powodują, że naprawdę jesteśmy, jak ci dwaj uczniowie idący do Emaus, zdegustowani, a nieraz załamani i bliscy poczucia pustki i beznadziei. A przecież Jezus jest z nami. Czeka na nas. Gotów jest w ciszy adoracyjnej wyjaśniać nam Pisma i wytłumaczyć, że skoro On, Bóg, musiał najpierw cierpieć i tak wejść do chwały swojej, to i my drogą krzyża idziemy do domu naszego Ojca w niebie. Szczęście, pokój serca, radość czeka Cię przed Hostią Świętą, gdy na Nią będziesz patrzeć, choćby przez łzy, i gdy przed Nim będziesz odsłaniał swoją duszę.
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy -
głos z Przybytku woła -
we Mnie źródło szczęścia,
Ja orzeźwię was...”.
O, pójdźmy wszyscy z pokłonem...



Umiłowani Mieszkańcy Radomska!

To wielka nowa łaska i szansa dla Was, to drugie miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Składam dzięki Księdzu Kanonikowi Romanowi Szecówce oraz innym Księżom i Wam, wierni z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za przygotowanie tego nowego Wieczernika. Proszę też gorąco o takie organizowanie się przy pomocy „Księgi adoracji” i Bractwa Najświętszego Sakramentu, żeby nie było ani chwili w ciągu dnia, w której nie byłoby kogoś w kaplicy adoracyjnej na kolanach. Zarówno bezpieczeństwo dla Największej Świętości, jak i poczucie honoru, by zawsze stać na warcie przed Bogiem, wymagają dużej troski o nieprzerwaną ciągłość modlitewnej adoracji. Drogich Księży proszę, by zapewnili też modlącym się przystęp do konfesjonału.
Ogłaszając nowy punkt wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, Drodzy Radomszczanie, zapraszam również na lokalny Kongres Eucharystyczny w Radomsku. Będzie on związany z dwoma kościołami adoracyjnymi: św. Lamberta i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 5 maja br., w czwartek, dzień wspominający ustanowienie Najświętszego Sakramentu, o godz. 17.00 rozpocznie się w kościele św. Lamberta główna uroczystość. Wysłuchamy tam konferencji ukazującej, jak od Ciała Pańskiego przechodzić do żywych ludzi, którzy w ciele swoim doznają różnych bied i cierpień. Eucharystia prowadzi do czynów miłosierdzia chrześcijańskiego, kształtuje wyobraźnię miłosierdzia, każe z sercem podchodzić do ludzi pozostających w materialnej i duchowej potrzebie. Po konferencji udamy się w wielkiej procesji ulicami miasta z kościoła św. Lamberta do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zapraszam na tę procesję księży, zakony, bractwa, Akcję Katolicką, młodzież i dzieci - wszystkich. Proszę udekorować miasto na trasie i przynieść ze sobą światło. W kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i poświęcenie kaplicy adoracyjnej. Potem aż do Apelu Jasnogórskiego będzie możliwość nawiedzenia tego nowego sanktuarium eucharystycznego. Od tej pory całymi dniami będziemy przychodzić również do tego drugiego kościoła na najpiękniejsze i niepojęte w swojej świętości spotkania z Bogiem.
Chwalmy niewysłowiony
Sakrament uwielbiony,
Który Jezus tu zostawił
Nam dla obrony.
Z serca błogosławię całe umiłowane Radomsko i okolice oraz tych, którzy przybędą na Radomszczański Kongres Eucharystyczny, by oddać cześć Nieśmiertelnemu Królowi Wieków.

Częstochowa, 23 kwietnia 2005 r.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyspensa w piątek 16 sierpnia? Tylko w niektórych diecezjach

2024-08-12 08:11

[ TEMATY ]

post

dyspensa

wstrzemięźliwość

piątek

długi weekend

pokarmy mięsne

Pixabay

Dyspensa w długi weekend

Dyspensa w długi weekend

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dzień wolny od pracy - to często dla wielu Polaków nie tylko moment świętowania, ale również początek długiego weekendu, który mogą spędzić z rodziną i znajomymi. W tym roku przypada w czwartek, stąd wśród wielu katolików powraca pytanie - czy w piątek mogę zrobić sobie np. grilla ze znajomymi? Czy w mojej diecezji obowiązuje dyspensa?

Na piątek 16 sierpnia, przypadający po dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dyspensę wydało na razie kilku biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Leżajsku

2024-08-16 09:18

archiwum parafii

Procesja odpustowa

Procesja odpustowa

Tłumy wiernych ponownie na odpuście Wniebowzięcia NMP w Leżajsku.

Jak co roku, między 13 a 15 sierpnia, przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku gromadziły się tysiące wiernych, aby wspólnie się modlić i uczestniczyć w dróżkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję