Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: zakończyła się Msza święta za papieża Franciszka

Zakończyła się Msza święta za papieża Franciszka odprawiona w środę 13 marca, a więc w szóstą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. W homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przypomniał, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia.

[ TEMATY ]

Warszawa

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włoski kardynał kurialny przewodniczył liturgii mszalnej jako legat papieski na uroczystości jubileuszowe setnych rocznic - przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską i powstania Konferencji Episkopatu Polski a także 6. rocznicy wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową.

Obok biskupów i arcybiskupów polskich diecezji uczestniczył w niej także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele zagranicznych konferencji biskupich. Władze państwowe reprezentowali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie: Sejmu - Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski, ministrowie i pracownicy Kancelarii Prezydenta, przybyli też parlamentarzyści. W intencji papieża modlili się kapłani, osoby zakonne i świeccy z terenu metropolii warszawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Pietro Parolin w homilii wyraził wdzięczność za wybór papieża, którego szósta rocznica obchodzona jest w środę 13 bm. "Dobrze wiemy, że nasze dziękczynienie jest niewielkie w obliczu wielkiego dobra otrzymanego jako poszczególni wierni i jako Kościół: dlatego włączamy się w wielkie dziękczynienie Jezusa wobec Ojca, jakim jest Eucharystia" – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że w papieżu Franciszku "Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika". "To on bowiem nieustannie prowadzi powierzoną mu trzodę, dzieląc z nią życie, czas posuchy, jałowości, ale też krzepiących oaz, trudy drogi, jak i umacniające postoje, a jednocześnie staje na przodzie, aby wyznaczyć bezpieczną drogę, drogę nadziei" – dodał wysłannik papieski.

Wskazał, że Kościół znajduje się obecnie w szczególnym, historycznym okresie, kiedy wstrząsa nim wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz. "Znamy je dobrze tak jak znamy ich negatywne skutki, jakie mają na wiernych i na społeczeństwo. Jednakże, według wymownych słów św. Augustyna, Kościół, choć wzburzany i wstrząsany wydarzeniami historii, nie upada, ponieważ opiera się na skale, od której Piotr wywodzi swoje imię. To nie skała bierze swoją nazwę od Piotra, ale to Piotr bierze swoje imię od skały; tak samo słowo Chrystus nie pochodzi od chrześcijanina, ale słowo chrześcijanin pochodzi od Chrystusa” – przypomniał sekretarz stanu.

Nawiązując do postawionego w odczytanej Ewangelii pytania: „Za kogo Mnie uważasz”, zauważył, że Piotr dostrzega, nawet jeśli nie w pełni rozumie tego znaczenie, osobliwość, wyjątkowość, nowość Jezusa. "To On jest Mesjaszem, On jest Tym, któremu możemy naprawdę powiedzieć: «Nigdy nie spotkaliśmy takiego człowieka»; nie tylko nauczyciela, założyciela religii, ale «Mesjasza», Zbawiciela, jedynego, który może zbawić człowieka, może dać mu szansę na zrealizowanie wielkiego pragnienia życia i szczęścia, które nosi w sercu” – powiedział purpurat.

Reklama

Podkreślił także, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia. "Dzisiaj ten Kościół, piękna i wierna oblubienica Chrystusa Oblubieńca, który nieustannie daje się jej cały, uważa troskę o głoszenie i ochronę godności i niezbywalnych praw każdej osoby, a także promowanie dobra poszczególnych osób i wspólnoty narodów, w celu dojścia do realizacji wielkich nadziei ludzkości, pokoju między narodami oraz wewnętrznego spokoju i postępu każdego kraju, za ważną część swojej misji" – przypomniał kaznodzieja.

Mówiąc o trwających obchodach 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, zwrócił uwagę, że mają one zawsze na celu "rozpoczęcie i wspieranie zdrowej współpracy, która wypływa z zaufania, dobrej woli i wzajemnego poszanowania praw każdej ze stron". "I znajdują swoje miejsce spotkań w człowieku, w jego godności, w jego wymiarze egzystencjalnym i transcendentnym, w jego niezbywalnych prawach: są w służbie człowiekowi i w nich spotykają się Kościół i wspólnota polityczna" – podkreślił gość z Watykanu.

Docenił konkretny wkład Kościoła w zdrową współpracę umiejscowioną zwłaszcza po stronie wartości, aby pomóc w rozwoju wrażliwości sumienia, poczucia odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, odnowy rodziny, nowego „etosu” pracy, stosunku do wspólnego dobra, jedności w działalności społecznej i politycznej, przywrócenia człowiekowi poczucia osobistej godności.

"Wraz ze stuleciem stosunków dyplomatycznych upamiętniamy dzisiaj również stulecie Konferencji Episkopatu Polski" – mówił dalej kardynał. Przypomniał, że konferencje biskupie narodziły się z potrzeby współpracy między biskupami danego terytorium w celu wspólnego, a co za tym idzie skuteczniejszego reagowania na wspólne wyzwania duszpasterskie dotyczące życia Kościoła, jego misji ewangelizacyjnej i jego obecności w społeczeństwie.

Reklama

"Na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 św. Jan Paweł II stwierdził, że wielkim wyzwaniem stojącym przed nami w trzecim tysiącleciu jest uczynienie Kościoła «domem i szkołą komunii». Tylko odpowiadając na to wyzwanie w odpowiedni sposób możemy być wierni Bożemu zamysłowi i wychodzić naprzeciw głębokim oczekiwaniom świata" – powiedział watykański sekretarz stanu.

Wskazał też, że jubileusz stulecia Konferencji Episkopatu jest mocnym zaproszeniem do wzrastania w „duchowości komunii” i do zdecydowanego pójścia drogą synodalności. Wymienił tu przede wszystkim synodalną relację między Ojcem Świętym a biskupami. "Następnie komunia i synodalność muszą być widoczne we wzajemnych stosunkach między biskupami, prezbiterami i diakonami, między pasterzami a całym Ludem Bożym, między duchownymi a zakonnikami, między stowarzyszeniami a ruchami kościelnymi" – zaznaczył mówca.

Na koniec homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ponowił zawierzenie Polski Najświętszej Maryi Pannie, którego w 1999 roku dokonał na Jasnej Górze papież Jan Paweł II. „Proszę Cię, Pani Jasnogórska, Matko i Królowo Polski, abyś cały mój naród ogarnęła Twoim macierzyńskim sercem; niech jeszcze mocniej przylgnie do Twojego Syna Jezusa Chrystusa i do Jego Kościoła zbudowanego na fundamencie apostołów” – modlił się kard. Parolin.

Pod koniec liturgii polscy biskupi przekazali papieżowi Franciszkowi w geście jedności i wdzięczności za ten pontyfikat kopię Świecy Niepodległości. Ofiarował ją Warszawie Pius IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność.

Na ręce kard. Pietro Parolina złożono także listy gratulacyjne dla Ojca Świętego, podpisane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Następnie wszyscy obecni odśpiewali hymn „Te Deum”. Na zakończenie liturgii abp Salvatore Pennacchio odczytał pozdrowienia od papieża Franciszka dla wszystkich zgromadzonych, po czym legat papieski udzielił zebranym błogosławieństwa.

Eucharystia w intencji Ojca Świętego Franciszka była jednym z elementów trwającego od wtorku w Warszawie 382. Zebrania Planarnego Konferencji Episkopatu Polski.

2019-03-13 17:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: we wrześniu sesja upamiętniająca dorobek naukowy ks. prof. Zdaniewicza

[ TEMATY ]

Warszawa

Twitter.com/abpMichalik

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC oraz Sekcja Socjologii Religii Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na konferencję naukową „Ks. Witold Zdaniewicz i lubelsko-warszawska szkoła socjologii religii. Dziedzictwo i kierunki rozwoju”, która odbędzie się 25 września w Warszawie.

Konferencja naukowa ma stanowić okazję do usystematyzowania dorobku naukowego ks. prof. Witolda Zdaniewicza oraz lubelsko-warszawskiej szkoły socjologii religii, a także do wskazania zasadniczych kierunków rozwoju badań nad religijnością w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
CZYTAJ DALEJ

Duch tego świata, zmienia dzieci i młodzież

2024-10-31 17:52

[ TEMATY ]

papież

dzieci

młodzież

nauczyciele

Vatican Media

Audiencja dla nauczycieli z Akcji Katolickiej

Audiencja dla nauczycieli z Akcji Katolickiej

Proces sekularyzacji, który, jak już widzimy jasno, jest duchem tego świata, stawia edukację chrześcijańską w bezprecedensowej sytuacji – powiedział Papież na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej. Przyznał, że wchodzą oni na niezbadany teren, naznaczony zmianami antropologicznymi i kulturowymi. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba się kierować Słowem Bożym, a zarazem korzystać z doświadczenia innych – zauważył Ojciec Święty.

Papież porównał obecną sytuację chrześcijańskiej edukacji do „labiryntu złożoności”. Aby się z niego wydostać potrzeba wsparcia z wysoka i wzajemnej pomocy. Dlatego katoliccy nauczyciele muszą być wychowawcami o wielkim sercu, więcej, podchodzić do dzieci i młodzieży z sercem Jezusa. „Nie bójcie się proponować wielkich ideałów, nie zniechęcajcie się w obliczu trudności. Trudności są i jest ich wiele. Aby nie zgubić się w tych labiryntach złożoności, ważne jest nie pozostawać w odosobnieniu, ale budować i umacniać owocne relacje z różnymi podmiotami procesu edukacyjnego” – powiedział Franciszek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję