Reklama

Polska

Bp Przybylski: toczy się duchowa walka o duszę kobiety

O nasilającej się we współczesnym świecie duchowej walce o duszę kobiety, prawdę o niej i jej tożsamość mówił bp Andrzej Przybylski do kobiet zgromadzonych wczoraj na Jasnej Górze na 12. Święcie u Najpiękniejszej z Niewiast z okazji 8 marca.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Dzień Kobiet

Marian Florek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gośćmi specjalnymi były: pisarka Małgorzata Nawrocka i deputowana do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. W ramach rozważań o „geniuszu” kobiety prelegentki zwróciły uwagę na potrzebę powrotu do czytania, troskę o język, na wychowanie a nie chowanie, konieczność dawania dzieciom świadectwa wiary.

- Jeśli ktoś mówi, że chrześcijaństwo mało docenia kobiety, że nie widzi ich ogromnego wpływu na życie świata, to nie zna Maryi pierwszej i najważniejszej chrześcijanki - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do tytułu spotkania, „U Najpiękniejszej z Niewiast”, zwrócił uwagę, ze choć całe piękno Maryi to Jej Syn, to w Niej samej „musiało być jakieś takie piękno, coś takiego, co przez wieki staje się wzorem dla wszystkich kobiet”.

Bp Przybylski podkreślił, ze Maryja jest „drugą Ewą”, która przez swoją mądrość i piękno jest Tą, która odbudowuje porządek w świecie zburzonym przez udział „pierwszej Ewy” w namowach Szatana. – To znaczy, że w całej historii zbawienia toczy się wielka walka o duszę kobiety. Zdaniem kaznodziei ta walka we współczesnym świecie nasila się.

Reklama

- Możemy czasem mieć przed sobą takie obrazy kobiet, które czasem nazywają siebie feministkami, walczącymi o prawa dla siebie, o wygodę dla siebie, ale czemu czasami półnagie wkraczają z wrzaskiem do świątyń i z taką agresją rzucają się na to, co święte? Czemu na naszych ulicach, niby w imię piękna i dobra kobiety, walczą o coś, co wcale piękne nie jest, w kompletnie niepiękny sposób? – pytał kaznodzieja.

Bp Przybylski zwrócił uwagę, że przyczyną zamachów na tożsamość kobiety jest jej ogromna rola nie tylko w fizycznym rodzeniu nowego życia, ale w przekazywaniu wartości. – Bo matka to coś więcej niż tylko rodzicielka, bo matka to jest język, kultura, wiara, to są nawyki i zwyczaj nas wszystkich – wskazał biskup.

Po Eucharystii odbyło się okolicznościowe spotkanie w Kaplicy Różańcowej. Gośćmi były: Małgorzata Nawrocka, pisarka, dziennikarka, autorka książek, scenariuszy teatralnych i szkolnych podręczników oraz Jadwiga Wiśniewska, polska polityk, pedagog, deputowana do Parlamentu Europejskiego. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Małgorzata Nawrocka zachęcała do ożywienia czytelnictwa wskazując, że "potrzeba jest mądrych entuzjastycznych czytelniczek a nie adoratorek ekranów. Koniecznością jest też intensywniejsze wprowadzania czytania do procesu wychowania, umiejętnego wykorzystywania daru języka. – Jeżeli nie będziemy miały motywacji, żeby powalczyć o czystość mowy polskiej w swoim domu, zawalą się misterne konstrukcje kultury w polskim domu – przestrzegała.

Reklama

O wychowaniu do wartości mówiła z kolei pedagog i europoseł Jadwiga Wiśniewska na co dzień także pracująca w Parlamencie Europejskim w komisji do praw kobiet i równouprawnienia. Zwróciła uwagę na dążenia do prawnego narzucenia języka neutralnego płciowo, wczesnej seksualizacji dzieci. Podkreśliła potrzebę wychowywania młodego pokolenia, a nie jego chowania.

– Szczególna misją, która jest wpisana w posłannictwo kobiet jest macierzyństwo, ale to we współczesnych trendach kulturowych traktowane jest jak kula u nogi w planach realizacji ambicji zawodowych, a konieczne jest znalezienie, także w przepisach prawnych, balansu miedzy życiem zawodowym a rodzinnym – mówiła europoseł.

Wskazując na konieczność „wychowywania do wartości” podkreśliła niezbywalne, niepowtarzalne i autonomiczne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci. – Czy macie państwo zgadzać się na tęczowe piątki w szkole, skoro to rodzic niezbywalne, autonomiczne prawo do wychowania swoich dzieci ? – pytała prelegentka.

- Uważam, ze konserwatyzm jest absolutnie postępowy, bo on ufundowany jest na korzeniach. A tylko świadomość własnych korzeni pozwala nam wzrastać, pozwala rozwijać skrzydła i odważnie iść do przodu – przekonywała Wiśniewska. Zachęcała do dawania świadectwa, także wiary i przypomniała, że aby szerzyło się zło, wystarczy, by dobrze ludzie nic nie robili.

Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast są: oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

2019-03-09 10:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obdarowana, by kochać

Niedziela małopolska 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

spotkanie

Tarnów

Dzień Kobiet

duszpasterstwo kobiet

Ks. Piotr Cebula

Na ostatnim spotkaniu uczestniczki rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o cenny dar przyjaźni i... świętowały Dzień Kobiet

Na ostatnim spotkaniu uczestniczki rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o cenny dar przyjaźni i... świętowały Dzień Kobiet

Mamy, studentki, babcie, siostry zakonne… Kobiety. Spotykają się w ostatnią sobotę miesiąca w ramach grupy „Obdarowana”, aby dziękować Bogu za otrzymane dary i uczyć się, czym jest kobiecość, wyrażana przez towarzyszenie drugiemu człowiekowi.

Duszpasterstwo kobiet diecezji tarnowskiej „Obdarowana. Spotkania dla kobiet” powstało we wrześniu 2017 r. w wyniku realizacji potrzeby, która zrodziła się w całej Polsce – potrzeby stałej formacji kobiet. Została ona zauważona przez biskupów Konferencji Episkopatu Polski, którzy podjęli decyzję o reaktywowaniu diecezjalnych duszpasterstw kobiet. W diecezji tarnowskiej o towarzyszenie paniom został poproszony ks. Piotr Cebula. – Ponad dwa lata temu zostałem mianowany przez biskupa diecezjalnym duszpasterzem kobiet. Jednocześnie jestem odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin. To połączenie wydaje się bardzo rozsądne. Formacja „Obdarowanej” jest osadzona w rodzinie, to bardzo ważne – mówi ks. Piotr.
CZYTAJ DALEJ

Anthony R. Dolan a sprawa polska

2025-03-23 17:38

[ TEMATY ]

Anthony R. Dolan

sprawa polska

Red

Gdy zagraniczne media ogłosiły, że zmarł Anthony R. Dolan, katolicki autor przemówień Ronalda Reagana (w latach 1981-89), przypomniała mi się treść oświadczenia prezydenta USA wydanego po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie Reagan bowiem, jako pierwszy przywódca na świecie – poza papieżem Janem Pawłem II – wyraził solidarność z naszym narodem po ogłoszeniu wiadomości o wyłowieniu z Zalewu Wiślanego ciała polskiego kapłana. Stwierdził, że „cała Ameryka dzieli smutek narodu polskiego z powodu wiadomości o tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki” i podkreślał, że był on „orędownikiem wartości chrześcijańskich i odważnym rzecznikiem sprawy wolności”, że „jego życie było przykładem najwyższych ideałów ludzkiej god¬ności”.

Na koniec prezydent USA jednoznacznie wtedy stwierdził: „Śmierć ojca Popiełuszki umacnia stanowczość wszystkich kochających wolność narodów, aby być nieugiętym w swych przekonaniach. Duch księdza Po¬piełuszki żyje nadal. Sumienie świata nie spocznie, dopóki sprawcy tego haniebnego przestępstwa nie zostaną doprowadzeni przed wymiar sprawiedliwości” (o, ironio, mocodawców tej zbrodni nie znamy do dziś!).
CZYTAJ DALEJ

Aborcję niepełnosprawnego dziecka należy uznać za ciężkie przestępstwo

2025-03-24 20:57

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Robert Skupin/Fotolia.com

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Dzień Świętości Życia przypomnijmy najważniejsze kwestie - dlaczego aborcja jest nie do przyjęcia?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję