– Nasze stanowisko jest jasne. Zero tolerancji wobec nadużyć. Musimy się rozliczyć (…). Jeżeli dowiadujemy się o takich nadużyciach, to zgłaszamy do prokuratury – powiedział abp Skworc. – Jeśli jest informacja, to musi być reakcja. Przełożony kościelny nie może inaczej działać – stwierdził. – Musi być zbadanie sprawy i postępowanie. W naszym Kościele lokalnym tak właśnie staramy się działać – dodał.
Odnosząc się do niedawnego spotkania papieża z przewodniczącymi episkopatów zauważył, że „rozstrzygnięcia globalne trzeba zastosować lokalnie”. – Musimy wskazania papieża zastosować w poszczególnych Kościołach lokalnych i to się już w dużej mierze stało także w Polsce. Jesteśmy na etapie opracowywania prewencji, myślę że wnet się ukaże pewien raport o zaszłościach, jakie miały miejsce w Kościele w Polsce. Są też nasze działania opisane w stanowisku wobec nadużyć i przestępstw, które miały miejsce – mówił metropolita katowicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowny stwierdził, że sprawcy tych przestępstw zranili Kościół, „całą naszą wspólnotę, bo rzucili cień na Kościół”. – Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, do nawrócenia, także do wynagrodzenia. A my winniśmy się opiekować ofiarami. One wymagają naszego wsparcia, naszej opieki, duchowej obecności – stwierdził.
Abp Skworc przypomniał również, że piątek po Środzie Popielcowej będzie szczególnym dniem modlitwy ekspiacyjnej. – Chcemy modlić się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Będziemy się modlić za ofiary (…). Podczas nabożeństwa chcemy prosić o ducha pokuty, wzywamy też sprawców do nawrócenia i wzywamy cały Kościół lokalny do udziału w tym nabożeństwie – mówił.
W Watykanie niedawno odbył się szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele. Do tego wydarzenia i jego konsekwencji odniósł się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na antenie archidiecezjalnego Radia eM.