Reklama
„Cóż masz, czego byś nie otrzymał?” – te słowa z 1. Listu do Koryntian (4,7) towarzyszyły wspólnocie parafialnej dziękującej Bogu za dar życia i Jego miłość obejmującą wszystkich ludzi, a szczególnie dotkniętych słabością i cierpieniem czy samotnością. Wyrazem tej miłości jest sakrament namaszczenia chorych, który specjalnej łaski udziela chrześcijaninowi doświadczającemu trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości. Jezus bowiem jest lekarzem, którego potrzebują chorzy. Ma moc uzdrawiania, a także moc przebaczania grzechów. Przyszedł, by uleczyć całego człowieka, duszę i ciało. Dlatego odpowiedzią na Bożą miłość było dziękczynienie za sakrament chorych. Odbywało się ono w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, gdzie ołtarz Pański (w którym jest umieszczona płaskorzeźba przedstawiająca ostatnią Komunię św. Jana Berchmansa) otoczyli wierni, którzy przez 10 lat istnienia parafii w tej wspólnocie przyjęli sakrament chorych, oraz rodziny chorych, którym ten sakrament otworzył drogę do nieba. 10 lutego, w przeddzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, dziękczynną Mszę św. celebrował oraz homilię wygłosił proboszcz ks. kan. Bogumił Kowalski. – Pokochajmy ten sakrament. Miejmy odwagę pokochania tego daru od Boga, tej mocy Ducha Świętego, bo ten sakrament jest przeznaczony nie tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia – mówił Ksiądz Proboszcz. Przypomniał, że ten sakrament można przyjmować wielokrotnie i zachęcał, aby wierni z ufnością przyjmowali sakrament chorych na wzór świętego patrona parafii, który umierał pojednany z Bogiem i zaopatrzony sakramentami, oraz św. Dominika Savio, bowiem 2. niedziela miesiąca to dzień ze św. Dominikiem Savio, który modlił się za swoją chorą mamę, odwiedził go i podarował cudowny medalik Matki Bożej, a Maryja uprosiła dla niej u Syna cud.
Przez 10 lat istnienia parafii z tej wspólnoty umarło 108 osób, w tym 43 osobom sakramentów udzielił ksiądz proboszcz, a 32 – kapelani szpitalni, co znaczy, że bez sakramentów umarło 39 osób. Dziś 12 osób regularnie w pierwszy piątek każdego miesiąca korzysta z sakramentów, kilkakrotnie namaszczenie chorych przyjęło 67 osób z rąk księdza proboszcza, a na zaproszenie odpowiedziało 26 osób. Dla nich parafia i Tygodnik Katolicki „Niedziela” otrzymały prezent. Znakiem jedności ze Światowym Dzień Chorego (przypada 11 lutego) była świeca przywieziona z Lourdes. Płonąca świeca symbolizowała również modlitwy zebranych w świątyni unoszące się ku niebu przez ręce Pięknej Pani.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym kontekście warto przypomnieć, jak ważne są namaszczenie czoła i rąk chorego oraz modlitwa kapłana proszącego o łaski tego sakramentu; czyli o odnowienie ufności i wiary w Boga, umocnienie pokoju i odwagi w powrocie do zdrowia, natomiast dla tych, którzy zbliżają się do kresu życia, o przygotowanie do przejścia do życia wiecznego, „to ostatnie namaszczenie otacza koniec naszego życia jakby ochroną, zabezpieczającą nas na ostatnią walkę przez wejściem do domu Ojca” (KKK, 1523).
Reklama
W dzień dziękczynienia za sakrament chorych w ramach przygotowania do konsekracji wspólnota parafialna prosiła Dobrego Pasterza o Boże błogosławieństwo i moc Ducha dla abp. Wacława Depo, który dokona konsekracji kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w parafii pw. św. Jana Berchmansa.
Spotkanie, które zorganizowali Ksiądz Proboszcz, Parafialna Rada Duszpasterska i Parafialna Rada Ekonomiczna oraz Agata i Zbigniew Wojtyla, zakończył obiad w sali św. Jana Berchmansa, a takie spotkanie odbyło się pierwszy raz w historii parafii. 9 lutego w Szkole Podstawowej w Ludwinowie uczniowie pod kierunkiem dyrekcji i nauczycieli zaprezentowali program artystyczny dedykowany babciom i dziadkom, którzy następnego dnia w świątyni parafialnej dziękowali za sakrament namaszczenia chorych.
Beata Pieczykura