Wokół słyszymy i widzimy, że ciągle wzrasta liczba rodzin żyjących w niedostatku i ubóstwie - bezrobocie, patologia, niezaradność służą przemocy i beznadziejności. Strach i zwątpienie ogarnia najsłabszych. Często narzekamy na wszystko i na wszystkich, tracimy wiarę nie tylko w człowieka, który jest nieudolny, zapominamy o Bogu, o tym, że On nigdy nie jest obojętny na cierpienie ludzi. Niedoskonały świat, w którym żyjemy, potrzebuje coraz więcej oddanych i odważnych ludzi, którzy znajdą swe szczęście i powołanie w bezinteresownym czynieniu dobra bliźniemu.
Ponad rok temu, 25 marca 2004 r., utworzony został oddział Caritas w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie. Pracuje w niej 20 wolontariuszy, którzy wcześniej działali w grupie charytatywnej. Powołanie Caritas parafialnej pozwoliło na rozszerzenie zakresu działań charytatywnych. Caritas w parafii Niepokalanego Poczęcia w Józefowie jest podstawową jednostką organizacyjną Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Celem i misją Caritas jest mobilizacja wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia poprzez modlitwę, słowo i czyn tam, gdzie mamy do czynienia z ubóstwem, patologią, brakiem nadziei i cierpieniem. A pomoc ta wypływa z głębi serca i miłości do Boga i bliźniego.
Zarząd i wolontariusze Caritas w Józefowie nie tracą entuzjazmu do życia, lecz na miarę swoich możliwości i umiejętności, z pomocą Bożą i św. Faustyny Kowalskiej, patronki Caritas, pod nadzorem przewodniczącego dziekana ks. Zenona Mrugały służą i wypełniają obowiązki zawarte w statucie organizacji. W ramach formacji duchowej wolontariusze modlą się podczas posiedzeń plenarnych oraz zarządu. Uczestniczą także w uroczystej Mszy św. w Tygodniu Miłosierdzia Bożego, w modlitwach przy obrazie Matki Bożej Nawiedzenia oraz pierwszosobotnich adoracjach Najświętszego Sakramentu.
W 2004 r. Caritas parafialna aktywnie uczestniczyła w działaniach podejmowanych przez Caritas Polską i Caritas Diecezjalną. Wolontariusze przeprowadzili wywiady środowiskowe w parafii i zorganizowali paczki żywnościowe dla 108 potrzebujących rodzin na Święta Wielkanocne, natomiast na Święta Bożego Narodzenia - dla 148 rodzin. Zorganizowali także Dzień Dziecka dla 200 dzieci. 29 dzieci dzięki ich pracy mogło wypoczywać na dwutygodniowych koloniach wypoczynkowo-terapeutycznych. Caritas parafialna zorganizowała także pielgrzymkę autokarową do Kalwarii Pacławskiej dla 50 dzieci i młodzieży, podczas której realizowano program wychowawczy Zło miłością zwyciężaj. Organizacja prowadzi dożywianie 40 dzieci w stołówkach szkolnych w okresie zimowym i udziela pomocy finansowej na edukację dzieci z rodzin najuboższych ze szkół parafii. Pomaga także 20 rodzinom będącym w ciężkiej sytuacji losowej (są to zakupy lekarstw, artykułów żywnościowych, opału i materiałów budowlanych). Caritas parafialna przyjmuje i wydaje odzież używaną dla ok. 150 osób. W ramach pomocy 9 rodzin otrzymało meble i artykuły gospodarstwa domowego. Wolontariusze rozdali ryż, mleko i makaron z pomocy unijnej, którą Caritas parafialna dostała za pośrednictwem Caritas diecezji. Wolontariusze pomogli przez ostatni rok w załatwieniu sprzętu rehabilitacyjnego przez PFROM dla 2 osób niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych i rent 7 osobom niepełnosprawnym.
Caritas nasza pomaga także chorym, niepełnosprawnym, osobom w sędziwym wieku poprzez wsparcie duchowe, odwiedziny, organizowanie samopomocy sąsiedzkiej. Tą opieką objętych jest 30 osób z parafii. Prowadzi także punkt konsultacyjny, w którym można otrzymać wsparcie duchowe, doradztwo indywidualne dla osób zagrożonych alienacją społeczną. Współpracuje także z instytucjami państwowymi, szkołami, organizacjami o charakterze charytatywno-opiekuńczym, Legionem Maryi i KSM-em parafii.
Ogólny koszt pomocy osobom potrzebującym w roku 2004 wyniósł ponad 45 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się ofiary do puszek, dochody ze sprzedaży palm, stroików, wieńców nagrobnych, chlebków dobroci, zniczy, świec, loterii, organizacji koncertu kolęd, darów pieniężnych od osób indywidualnych, zakładów pracy, szkół, parafii, instytucji i Caritas diecezji oraz darowizn rzeczowych. Ponadto otrzymaliśmy dotacje z Kuratorium Oświaty, z Caritas Polskiej, a także darowizny na rzecz kolonii. Dużą rolę w realizacji zadań wychowawczych wykazali alumni WSD diecezji zamojsko-lubaczowskiej i wolontariusze.
Za wszystko, co mogliśmy uczynić, pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność: za pomysły, czas, siły i pracę dzień po dniu, za uśmiech i łzy, dzielenie radości i smutków, wznoszenie nadziei tam, gdzie jej brak, za to, że jeśli się bardzo chce - niemożliwe staje się możliwe, a marzenia przechodzą w rzeczywistość.
Dziękując za dotychczasowe materialne wsparcie naszej działalności, prosimy wszystkich ludzi o wrażliwych sercach o dalszą pomoc, którą każdy z nas może okazać, wpłacając 1% podatku na rzecz Caritas Polska 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 9 na konto BPH 61 1060 0076 0000 3310 0004 1622.
Pomóż w rozwoju naszego portalu