Reklama

Nowe oblicze szkoły

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. TOMASZ SOKÓŁ: - Dlaczego zdecydowała się Pani ubiegać o stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie?

ANNA ŚWISTOWSKA: - Moją główną motywacją do złożenia dokumentów na konkurs na stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie było to, że posiadam określone kwalifikacje zawodowe, a także mam predyspozycje do pełnienia tej funkcji. W zawodzie nauczyciela pracuję już od 10 lat. Uczyłam w różnego typu placówkach oświatowych, zarówno na wsi, jak i w mieście. Mam dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, pochodzącymi z różnych środowisk, dzięki czemu poznałam ich problemy i potrzeby. Otrzymałam wysokie oceny za swoją działalność i nagrody. Wprowadziłam na początku swojej pracy także program autorski: Tradycje i regionalizm na lekcjach historii, jak również program profilaktyczny Zanim będzie za późno, którym była objęta 52-osobowa grupa uczniów Gimnazjum. Postanowiłam też stworzyć model takiej szkoły, która zapewniłaby odpowiednie warunki do satysfakcjonującej pracy dla nauczycieli i uczniów. Chcę wspierać rodziców w zakresie obowiązków opiekuńczo-wychowawczych.

- Miałem okazję pracować z Panią Dyrektor w jednej szkole. To prawda, że model szkoły, współpraca z rodzicami i uczniami rzeczywiście miały także odzwierciedlenie w pracy w Gimnazjum. Jakie są najbliższe plany dla szkoły?

- Główne plany są związane z remontem szkoły, ponieważ nie był przeprowadzany od początku jej istnienia, czyli od 1982 r. Trzeba wymienić stolarkę okienną, odmalować klasy lekcyjne, ponadto stworzyć klasopracownie i docieplić ściany szczytowe. Wszystko to będzie przeprowadzane przy współpracy z

Dyrektorem Szkoły Podstawowej, który jest naszym administratorem. Trzeba mu pomóc upiększyć tę szkołę z zewnątrz. Poza tym głównym naszym celem jest zdobywanie funduszy na realizację celów Gimnazjum spoza środków budżetowych. Fundusze te są nam potrzebne m.in. do wprowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Mamy świadomość, że nuda i brak zajęć są przyczyną patologii wśród młodzieży. Poza tym chciałabym stworzyć fundację "Przyjazna szkoła", która zbierałaby na ten cel fundusze, współpracowałaby ze szkołą i pomagała jej w promocji oraz zaistnieniu Gimnazjum.

- Jakie nadzieje wiąże Pani z tym, że patronem szkoły jest Jan Paweł II? Czy to imię pomoże w realizacji celów Gimnazjum?

- Imię, jakie nosi nasza szkoła, zobowiązuje do kształtowania postaw na miarę osoby Papieża. Chcemy, by młodzież wychodząca z Gimnazjum przynosiła nam chlubę. W jaki sposób można to realizować? Poprzez pomoc w stworzeniu fundacji "Przyjazna szkoła", która będzie promowała tę szkołę. Pragniemy również nawiązać kontakty z gimnazjami noszącymi to samo imię na terenie byłego województwa zamojskiego, a także ze szkołą w Wadowicach. Nasi uczniowie będą znali cel uczęszczania do tego Gimnazjum, które będzie tworzyło swoją tradycję, przede wszystkim związaną z Papieżem i z jego postawą. Chcemy organizować wycieczki i pielgrzymki śladami Ojca Świętego po ziemi polskiej. Mam nadzieję, że to Gimnazjum będzie dla naszych uczniów chlubą i najważniejszą szkołą, przez którą przeszli w swoim życiu.

- Należy wspomnieć o współpracy, jaką planuje szkoła z rodzicami, Kościołem i społecznością lokalną.

- Według najnowszych zamierzeń reformy szkoła powinna nawiązać współpracę z rodzicami, a także ze wszystkimi instytucjami, które znajdują się na terenie miasta, m.in. także z Kościołem. Współpracę z rodzicami wyobrażam sobie w ten sposób, że będą oni mieli głos doradczy, opiniujący. Co do współpracy z Kościołem, to chodzi tu przede wszystkim o udział we wszystkich uroczystościach. Liczy się przede wszystkim wychowanie patriotyczne, udział w obchodach 62. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz we wszystkich ważniejszych uroczystościach religijnych - nie tylko jako uczestnicy, ale także współorganizatorzy. Współpraca ze społecznością lokalną będzie przebiegała w taki sposób, że szkoła będzie brała udział w imprezach lokalnych organizowanych przez władze, a także przez wszystkie organizacje na terenie miasta, m.in. w akcjach charytatywnych, zbiórkach dla osób ubogich. Chcę, by uczniowie pokazali się też z innej strony. Ze strony ludzi, którzy są społecznikami. Taką postawę trzeba w nich kształtować.

- Czy chcielibyście nawiązać kontakty z innymi szkołami o podobnym charakterze w kraju, a może nawet za granicą ?

- Jak już mówiłam, będziemy nawiązywać współpracę z gimnazjami noszącymi imię Jana Pawła II na terenie byłego województwa zamojskiego, a także ze szkołą w Wadowicach. Myślę, że w tym roku dojdzie do realizacji pielgrzymka do Wadowic. Chciałabym także nawiązać współpracę ze szkołą polską we Lwowie ze względu na ostatnią pielgrzymkę Papieża na Ukrainę. Nasze miasto jest wysunięte najbardziej na wschód. Trzeba wykorzystać tę szansę i nawiązać współpracę ze szkołą polską we Lwowie. Dobrze, żeby młodzież poznała tereny, które zostały utracone po 17 września 1939 r. i nigdy do nas nie wróciły. Planujemy także ściślejsze nawiązanie współpracy z Katolickim Radiem Zamość. Pragniemy, by młodzież prezentowała swoje umiejętności, nie tylko artystyczne, ale i dziennikarskie, co pokazuje na łamach gazetki szkolnej Gimbuś. Koło ekologiczne chce nawiązać współpracę z organizacją ochrony środowiska, z agroturystyką, by organizować wycieczki mające na celu docenienie piękna hrubieszowskiego krajobrazu. Zamierzamy również przygotowywać spotkania z posłami, senatorami, ludźmi kultury związanymi z tą ziemią, abyśmy wiedzieli, skąd wyrastają nasze korzenie. Pragnę zatem nawiązać takie kontakty, które będą przynosić szkole promocję i reklamę.

- Sytuacja oświaty nie zapowiada się optymistycznie w tym roku. Jak zatem zamierza Pani współpracować z gronem pedagogicznym?

- Jako dyrektor, będę szefem grona pedagogicznego, które swój zawód traktuje jako powołanie. To ludzie, którzy wiedzą, czego chcą, co mogą zrobić i potrafią tak poprowadzić młodzież, żeby przyniosła chlubę tej szkole. To społecznicy, którzy poświęcają swój wolny czas dla dobra dzieci i szkoły. Jestem dumna z grona, z którym przyjdzie mi współpracować. Moi nauczyciele zawsze prowadzili zajęcia, czy były płatne, czy też nie. Życzę im, by otrzymywali wynagrodzenie, gdyż wtedy praca będzie dla nich bardziej satysfakcjonująca. Wiem jednak, że będą prowadzić te zajęcia mimo wszystko, bo nauczyciel to jest po prostu społecznik.

- 3 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Poprzez jakie formy pracy chciałaby Pani Dyrektor dotrzeć do młodzieży?

- Można do nich dotrzeć poprzez zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, a jednocześnie wprowadzić zajęcia z profilaktyki. Świat niesie tyle zagrożeń, a właśnie w ten sposób można młodzież przed nimi przestrzec. Zamierzam także organizować zajęcia integracyjne dla klas w postaci wycieczek, biwaków, szczególnie dla klas pierwszych. Myślę, że młodzież będzie chętnie brała udział w tych formach pracy. Mam jednak nadzieję, że to od niej wypłynie najciekawsza dla młodych forma pracy. Dlatego jestem otwarta na propozycje i oczekiwania młodzieży.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Najdłuższy” rok Franciszka: jak będzie wyglądał 2025 w Watykanie

2024-12-31 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

2025

najdłuższy rok

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Inni w jego wieku cieszą się emeryturą od ponad 20 lat. Papież Franciszek będzie jednak musiał ponownie ciężko pracować w 2025 r. Wynika to nie tylko z obchodów Roku Świętego 2025 i pielgrzymki milionów katolików z całego świata do Wiecznego Miasta, ale także z realizowaniem reformy Kościoła zapoczątkowanej Synodem Biskupów na temat synodalności.

Nowy rok w Kościele powszechnym rozpoczął się w Watykanie w Wigilię Bożego Narodzenia otwarciem przez papieża Franciszka Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co zainaugurowało obchodny Roku Świętego 2025. Będzie on trwał dłużej niż 365 dni, a mianowicie do 6 stycznia 2026 r., w którym to czasie - otworzy się i zamknie pięć Drzwi po przejściu przez nie tysięcy pielgrzymów. W wieku 88. lat papież Franciszek ma więc przed sobą szczególnie bogaty w wydarzenia Rok Jubileuszowy.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek na zakończenie roku: podążajmy drogą braterstwa

2024-12-31 17:30

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

braterstwo

zakończenie roku

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Do podążania razem, jako pielgrzymi nadziei, drogą braterstwa zachęcił rzymian papież Franciszek podczas pierwszych nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Te Deum w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Zaznaczył, iż kończący się rok był czasem przygotowania Wiecznego Miasta na Jubileusz roku 2025. Wskazał w świetle Słowa Bożego, że powołaniem Rzymu jest „przyjęcie wszystkich, aby wszyscy mogli uznać się za dzieci Boże oraz braci i siostry między sobą”. Podkreślił, że jednym ze znaczeń hasła Jubileuszu: „Pielgrzymi nadziei”, jest braterstwo zaproponowane w jego encyklice „Fratelli tutti”. „Nadzieja świata tkwi w braterstwie!” - stwierdził Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji religii nie oznacza utraty wiary

2025-01-01 08:32

[ TEMATY ]

wywiad

abp Tadeusz Wojda

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

To, że wielu uczniów, zwłaszcza szkół średnich w miastach, wypisuje się z lekcji religii w szkole, nie zawsze oznacza, że nie wierzą w Boga – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Dodał, że nie sprawdzają się stare formy duszpasterstwa i nudne lekcje religii.

PAP: Co będzie największym wyzwaniem dla Kościoła katolickiego w Polsce w 2025 roku?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję