Zebrani wysłuchali przemówienia założyciela Neokatechumenatu Hiszpana Kiko Argüello, który m.in. zwrócił uwagę, że Światowe Dni Młodzieży winny zmienić życie ich uczestników, przeobrażając je „w fascynującą przygodę”. Wskazał, że „Bóg potrzebuje chrześcijan, aby zmieniać świat, aby była głoszona Ewangelia wszystkim narodom, gdyż najważniejsze na tym świecie i w tym życiu jest właśnie głoszenie Ewangelii”. I w tym kontekście poprosił młodych mężczyzn, aby zapytali samych siebie, czy Bóg wzywa ich do kapłaństwa.
Następnie wszyscy zaczęli się gorąco modlić, po czym ponad 700 chłopców powstało z kolan i przyjęło propozycję Bożą. Po chwili podobną prośbę skierował do dziewcząt, aby zastanowiły się, czy Bóg nie oczekuje od nich zmiany ich życia. I znów, po modlitwie, ok. 650 z nich odpowiedziało twierdząco na to pytanie, przy czym niektóre z nich nie kryły wielkiego wzruszenia, wypowiadając słowa akceptacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kiko zwrócił się też do rodzin, pytając je, czy nie myślały o tym, aby – idąc za Bożym wezwaniem – wyjechać razem do różnych krajów i tam prowadzić działalność misyjną. W odpowiedzi wyraziło zgodę na taki apel ponad 600 rodzin.
Reklama
Kard. S. O’Malley z wielkim uznaniem wyraził się o tych działaniach twórcy Neokatechumenatu. „Nawrócenie [przed laty] Kiko wywołało i umożliwiło nawrócenie bardzo wielu osób, toteż jesteśmy wdzięczni za ich nawrócenie i za Drogę Neokatechumenalną, która była darem i bardzo szczególną łaską dla Kościoła” – powiedział metropolita Bostonu.
Aby szczególnie podkreślić duchowe owoce tego spotkania i okazane na nim gesty wielkoduszności jego uczestników, na zakończenie całego wydarzenia odbył się wielki pokaz sztucznych ogni.
Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat jest od 1964 nurtem w Kościele, mającym za zadanie wspieranie odnowy życia parafialnego w duchu Soboru Watykańskiego II przez tworzenie i prowadzenie w diecezjach i parafiach wtajemniczenia chrześcijańskiego na wzór katechumenatu pierwotnego Kościoła, czyli przygotowania do chrztu. Twórcami Drogi byli pochodzący z Hiszpanii malarz Kiko Argüello i Carmen Hernández.
Od początku ta forma zaangażowania wiernych w życie Kościoła wywoływała zarówno duże zainteresowanie, a nawet entuzjazm, jak i równie silne opory i sprzeciwy, wynikające ze specyficznych form i sposobów działania Neokatechumenatu. Oficjalne uznanie papieskie zyskał on w 2011.
Od wielu lat Droga organizuje spotkania swych członków bezpośrednio po zakończeniu kolejnych Światowych Dni Młodzieży, aby – wykorzystując zapał i entuzjazm ich uczestników – zachęcić młodych do odkrywania w sobie powołania kapłańskiego i zakonnego. Owocem tych spotkań i głoszonych podczas nich nauk są liczne decyzje młodych ludzi o pójściu za głosem powołania.