Reklama

Brylantowy Jubileusz parafii

6 kwietnia br. minęło 75 lat istnienia łódzkiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W sercu tej parafii, u zbiegu ulic: Przędzalniana i Nawrot, góruje nad okolicznymi kamienicami wieża dzwonna kościoła parafialnego, której zwieńczenie kształtem przypomina dwie mitry z krzyżami.

Niedziela łódzka 15/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapiski z przeszłości

Reklama

Najstarsi mieszkańcy miasta pamiętają, że jeszcze ćwierć wieku temu stał na tym miejscu mały otynkowany kościół z głównym wejściem od ul. Nawrot 104. Został zbudowany w latach 1905-06 dla mariawitów, staraniem ks. Edwarda Marksa, który był jego rejentalnym właścicielem. Kiedy ks. Marks wrócił na łono Kościoła katolickiego, przekazał świątynię na własność parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Mimo protestu mariawitów, sąd potwierdził darowiznę i w lutym 1928 r. kościół ten stał się filialnym kościołem świętokrzyskiej parafii.
Po gruntownym odnowieniu, świątynia została poświęcona 4 kwietnia 1930 r. przez bp. Wincentego Tymienieckiego, który dwa dni później erygował tu parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Była to 12. z kolei parafia katolicka w diecezji łódzkiej. Jej pierwszym proboszczem został ks. kan. Stanisław Rybus, który w 1934 r. dokonał przebudowy kościoła i ufundował stacje drogi krzyżowej, poświęcone przez bł. o. Anastazego Pankiewicza.
W okresie okupacji (1939-45) kościół zamknięto. Odnowiony po zakończeniu wojny, został poświęcony przez bp. Michała Klepacza 4 grudnia 1945 r. W 1953 r. dokonano remontu kościoła oraz ufundowano nowy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady i 14-głosowe organy. W 1972 r. wnętrze kościoła zmodernizowano wg zasad Soboru Watykańskiego II.
W niedługim czasie na terenie parafii powstało wiele bloków mieszkalnych. Mała świątynia nie mogła pomieścić wszystkich wiernych. Dzieło rozbudowy kościoła od strony ul. Przędzalnianej rozpoczął ks. prał. Wacław Borowski.
23 listopada 1980 r. bp Władysław Ziółek, jako sufragan łódzki, poświęcił i wmurował kamień węgielny nowej świątyni, której projekt (z wykorzystaniem części starego kościoła) opracowali architekci: Ludwik Mackiewicz i Jerzy Łukoś.
Od 4 marca 1982 r. dzieło budowy wraz z parafianami kontynuował proboszcz ks. Tadeusz Zielewski. 22 marca 1987 r. bp Władysław Ziółek dokonał poświęcenia kościoła w stanie surowym. Przez kolejnych 13 lat trwały prace wykończeniowe.
Uroczystość konsekracji kościoła 9 kwietnia 2000 r. połączono z obchodami potrójnego jubileuszu: Roku 2000, 70-lecia parafii i 45-lecia kapłaństwa proboszcza ks. kan. Tadeusza Zielewskiego. Aktu konsekracji dokonał abp Władysław Ziółek.
Wnętrze kościoła jest nowoczesne i przestronne. W prezbiterium centralną część ściany ołtarzowej wypełnia witraż (fundacji Alicji i Wacława Pegzów), w który wkomponowano krucyfiks, zachowany z dawnego kościoła. Także figury Patronów, figura św. Antoniego, chrzcielnica, ławki i organy oraz ustawiona na zewnątrz figura Matki Bożej to pamiątki po dawnej świątyni.
W latach 1987-93 wybudowano nową plebanię, natomiast w starej zorganizowano Przychodnię Lekarską „Arka”.
Ks. kan. Tadeusz Zielewski osierocił parafię, odchodząc po wieczną nagrodę do Pana 8 grudnia 2001 r. Z żalem żegnały go, zarówno w parafialnym kościele, jak i na cmentarzu w rodzinnym Rogowie, tłumy wiernych.
Warto też przypomnieć wszystkich proboszczów parafii, którymi byli: ks. kan. Stanisław Rybus (1930-42), który zginął w Dachau; ks kan. Stanisław Pietrzak (1945-49), ks. kan. Czesław Ochnicki (1949-50), ks. prał. Wacław Sitek (1951-69), ks. Wacław Borowski (1969-82) i ks. kan. Tadeusz Zielewski (1982-2001).
Wymownym dowodem rozwoju duchowego wspólnoty są powołania kapłańskie i zakonne. Z parafii pochodzą: ks. Karol Szumacher, ks. Stanisław Skobel, ks. Piotr Siech, ks. Jacek Kubis i ks. Łukasz Mastalerz. Aktualnie w Wyższym Seminarium Duchownym studiują dwaj parafianie. Było również kilka żeńskich powołań zakonnych m.in. s. Małgorzata Jaglarska, salezjanka, która pracuje w Rzymie.

Obraz teraźniejszości

Ks. Edward Wieczorek został proboszczem parafii 15 grudnia 2001 r. Współpracują z nim ks. Grzegorz Wojda, ks. Andrzej Sobstel i ks. Marek Marczak (rezydent). Przedmiotem wielkiego zatroskania Księdza Proboszcza jest pogłębiająca się bieda materialna, moralna i duchowa parafian, co nie pozostaje bez wpływu na stan życia religijnego całej wspólnoty. Społeczność parafialna wyraźnie się starzeje. Ponad 30% domów zamieszkują osoby owdowiałe, głównie kobiety. Spośród 12 tys. mieszkańców parafii tylko 40% uczęszcza do kościoła. Niepokój budzą też dane statystyczne z 2004 r.: 88 chrztów, 30 ślubów, 180 zgonów. Zasmuca serca duszpasterzy fakt, że tak mało jest w kościele dzieci - prawdopodobnie część z nich chodzi z grupami szkolnymi do sąsiednich kościołów i trudno przekonać rodziców do realizowania zadania, jakim jest udział dzieci w Komunii św. i bierzmowaniu, sprawowanych w macierzystej parafii. Z tego też powodu niezbyt liczna jest grupa ministrantów, do której należą też dwie dziewczynki.
Jak w każdej parafii, istnieje Żywa Róża, zaś asysta parafialna organizuje się okazjonalnie kilka razy w roku. Zasilają ją dziewczęta z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które koncentruje się na akcji charytatywnej dla dzieci (loteria fantowa, gwiazdka, sprzedaż świec i zniczy, a także dyżury przy katedralnej szopce). Spotkania KSM-u odbywają się w piątki od godz. 19.00. Od 2 lat rozwija się parafialna strona internetowa. W 2004 r. powstało przy parafii Duszpasterstwo Ludzi Nauki, które w każdą IV niedzielę miesiąca po Mszy św. wieczornej organizuje otwarte prelekcje i wykłady. Niezbyt liczne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich pracuje z nadzieją na modlitewne wsparcie i włączenie się kolejnych małżeństw do tej potrzebnej działalności. Aby ożywić życie religijne wspólnoty, Ksiądz Proboszcz wprowadził nabożeństwo Jutrzni codziennie przed Mszą św. o godz. 8.00, a z myślą o osobach starszych odprawiana jest Droga Krzyżowa o godz. 8.30 w piątki Wielkiego Postu. W trosce o liczne uczestnictwo wiernych we Mszy św. niedzielnej, ks. Wieczorek zorganizował dowożenie parafian z najbardziej oddalonego osiedla (patrz Niedziela Łódzka z 13 marca br.). Na zmniejszenie dystansu między Księdzem Proboszczem a parafianami i tworzenie coraz bardziej serdecznej atmosfery wpływa fakt, że ks. Wieczorek wychodzi w każdą niedzielę po Mszy św. na krótkie rozmowy z wiernymi przed kościołem. Pasterz parafii czeka na dobre pomysły i chęć współpracy, i nie ukrywa radości, że coraz więcej osób identyfikuje się z parafią, mówiąc: „nasz kościół”, „nasza parafia”.

Spojrzenie w przyszłość

Zdaniem Księdza Proboszcza, oprócz koniecznego remontu dachu świątyni i plebanii oraz budowy bocznych ołtarzy. bardzo pilną sprawą jest wykończenie i wyposażenie dolnego kościoła, aby mógł służyć istniejącym już wspólnotom i stał się miejscem spotkań nowych grup. A wszystko po to, „żeby w Kościele - jak napisał Ojciec Święty w książce Wstańcie, chodźmy - mogło się znaleźć i spełnić każde powołanie, każde wybranie człowieka przez Chrystusa - także to zwane najmniejszym”. I niech się tak stanie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poseł Romanowski nie stawi się dziś w prokuraturze

2024-10-07 09:03

[ TEMATY ]

prokuratura

Fundusz Sprawiedliwości

Marcin Romanowski

Ministerstwo Sprawiedliwości

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Poseł Marcin Romanowski nie stawi się w poniedziałek w prokuraturze - poinformował PAP obrońca polityka mec. Bartosz Lewandowski. Jak dodał, w poniedziałek rano w tej sprawie zostało skierowane "obszerne pismo, w którym wskazano na szereg przeszkód formalnych".

Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu - politykowi Suwerennej Polski, posłowi klubu PiS, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw. To m.in. udział Romanowskiego w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu na łączną kwotę ponad 112 mln zł.
CZYTAJ DALEJ

Papieski Jałmużnik kwestuje na rzecz parafii w Stefie Gazy

2024-10-07 19:08

[ TEMATY ]

modlitwa

post

kard. Krajewski

© Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Papież Franciszek ogłosił dzień 7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokój dla całego świata. Ale modlitwa i post nie mogą obejść się bez jałmużny - rezygnujemy z czegoś naszego, aby dać innym, którzy są w trudnej sytuacji lub nawet którym grozi śmierć.

Tym kierował się kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Jego Świątobliwości, zachęcając uczestników Synodu do kolekty na rzecz potrzebujących. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji popołudniowej Synodu kard. Krajewski pojawił się z koszem przed wejściem do Aulii Pawła VI, aby zebrać jałmużnę.
CZYTAJ DALEJ

Kłodzko: w kościele franciszkanów pierwsza Msza od powodzi

Trzy tygodnie po dotkliwej powodzi, we franciszkańskim kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, odprawiono 6 października uroczystą Mszę odpustową, pierwszy raz od zalania świątyni. Proboszcz o. Emilian Gołąbek OFM podkreślił, że nie byłoby to możliwe, „gdyby nie ogromna pomoc ludzi z całej Polski, wojska, strażaków, a przede wszystkim parafian, którzy od pierwszego dnia po powodzi ofiarnie pracowali nad wysprzątaniem świątyni i przygotowaniem jej do sprawowania kultu”.

Jak zauważył podczas liturgii o. Emilian Gołąbek OFM, proboszcz kłodzkiej parafii franciszkańskiej, ta uroczystość nie odbyłaby się w kościele, gdyby nie ogromna pomoc ludzi z całej Polski, wojska, strażaków, a przede wszystkim parafian, którzy od pierwszego dnia po powodzi ofiarnie pracowali nad wysprzątaniem świątyni i przygotowaniem jej do sprawowania kultu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję