Reklama

Parafia pw. św. Jana Bosko w Szczecinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Szczecin-Pogodno

Siedziba: ul. Witkiewicza 64

Parafię prowadzą Księża Salezjanie - Towarzystwo Salezjańskie ( SDB)

Liczba wiernych: 14 902

Proboszcz: ks. Gwidon Ekert

Kapłani: ks. Tadeusz Rozalik, ks. Mariusz Wencławek, ks. dr Stanisław Styrna, ks. Lech Kasperowicz, ks. Henryk Sak, ks. Stanisław Kanafa, ks. Roman Pawlak, ks. Tadeusz Balicki, ks. Maciej Szczepankiewicz, ks. Marek Zaborowski, ks. Wojciech Lipowicz, ks. Leszek Głuchowski, asystent Robert Kulczyński.

Siostry: Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki ( siostry salezjanki - FMA, w parafii pracują od 27 sierpnia 1987 r.) - s. Renata (przełożona), s. Stefania, s. Wioletta, s. Ewa.

Wspólnoty: Rada Wspólnoty Wychowawczo-Duszpasterskiej ( koordynuje działalność grup, ruchów i stowarzyszeń), Akcja Katolicka, Wspólnota Charyzmatyczna "Bóg jest Miłością" (w niej grupa więzienna i szpitalna), Wspólnoty Neokatechumenalne (dwie), Parafialny Zespół Caritas, Żywy Różaniec (13 róż), Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich, Kościół Domowy, Poradnictwo rodzinne, Oratorium św. Jana Bosko: Stowarzyszenie Salezjańskiej Organizacji Sportowej " Salos" (870 dzieci, młodzieży i wolontariuszy, ministranci młodsi, starsi i honorowi, Ruch Światło-Życie - oaza młodzieżowa i dziecięca, grupa teatralna, grupa ewangelizacyjna, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ( ZHR), Modelarnia św. Dominika Savio, muzyczny zespół młodzieżowy, kółko informatyczne, kółko nauki gry na gitarze, grupa jasełkowa

Czasopisma: "Bóg jest Miłością" (miesięcznik parafialny), " Miłujcie się", "Miejsca święte", "Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym", " Ogień z nieba", "List", "Magazyn salezjański Don Bosco", "Niedziela" - 78 egzemplarzy.

Parafia pw. św. Jana Bosko została erygowana przez ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp. Kazimierza Majdańskiego (obecnie Księdza Arcybiskupa) 20 grudnia 1986 r. Początki powstawania parafii były bardzo trudne, jak wspomina pierwszy proboszcz - ks. Lucjan Gieros: "Już 13 lipca 1986 r. rozpoczęliśmy budowę obiektów sakralnych. Ludzie nie byli początkowo zbyt dobrze zorientowani, co się buduje, ale szybko znalała się spora grupa mężczyzn, którzy podjęli społeczną pracę przy wznoszeniu nowej świątyni. Niewiele osób było zatrudnionych na stałe. Reszta to ochotnicy - niekiedy 50, a nawet 70 osób. Dokładnie w przeciągu 5 miesięcy i 1 tygodnia powstała kaplica. 20 grudnia tegoż roku została poświęcona".

"Dzisiaj - mówi obecny proboszcz, ks. Gwidon Ekert - koncentrujemy się na wznoszeniu kościoła, który wraz z już istniejącym kompleksem szkolnym będzie tworzył zespół obiektów sakralnych. W związku z powyższym od 2 lat zostały wstrzymane prace przy wznoszeniu budynku mieszkalnego dla księży. Jednak od samego początku naszej obecności w tej parafii mocny akcent położyliśmy na wewnętrzną formację wiernych, a szczególnie młodzieży (i wszystkich młodych duchem) z naszej parafii. Jak można zauważyć, prowadzimy różne grupy, ruchy i stowarzyszenia oraz Oratorium św. Jana Bosko. Nie sposób wymienić tej ogromnej pracy i służby księży, sióstr zakonnych, współpracowników salezjańskich i wolontariuszy. Dlatego te liczne wspólnoty zostały tylko wspomniane. Wszystkim angażującym się w to wielkie dzieło bardzo serdecznie dziękuję. Spośród licznych wspólnot wyróżniającą się jest wspólnota "Bóg jest Miłością", która stanowi główny trzon pracy ewangelizacyjno-duszpasterskiej. Chciałbym tutaj dodać, że w ramach Oratorium prężnie działa Socjoterapeutyczna Świetlica Środowiskowa (prowadzona przez księży, siostry, współpracowników salezjańskich i wolontariuszy). Funkcjonuje ona od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00. W ramach jej działalności dzieci i młodzież odrabiają lekcje, spożywają podwieczorek, angażują się w gry świetlicowe: tenis stołowy, "piłkarzyki", bilard itd., uczestniczą w lekcjach języka niemieckiego i wyjazdach wakacyjnych na kolonie. Przez okres wakacyjny natomiast są dyżury w godz. 10.00-14.00 i 18.00-21.00. Poza tym raz w miesiącu, w soboty godz. 10.00-14.00, urządzane są zabawy dla dzieci pod hasłem: "Bank talentów" i "Złap je wszystkie" . Również raz w miesiącu, w soboty organizowana jest dyskoteka dla młodzieży. Od października do maja prowadzone są przez ks. dr. Stanisława Styrnę katechezy dla młodzieży i dorosłych, w czwartki po wieczornej Mszy św.: Seminaria Odrodzenia Życia Chrześcijańskiego. W każdy piątek o godz. 19.30 odbywają się "Spotkania u św. Jana Bosko" dla młodzieży, z tym że w ostatni piątek miesiąca jest to "Namiot Spotkania". W drugi wtorek miesiąca dla ogółu wiernych prowadzimy Nabożeństwo Uzdrowienia ( Różaniec, Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwy wstawiennicze, Apel Jasnogórski).

Należy tutaj również dodać, że mamy bibliotekę parafialną, która jest czynna we wtorki i czwartki od godz. 17.00 do 18.00, oraz sklepik parafialny, czynny w niedziele po Mszach św. Eucharystia w parafii sprawowana jest w niedzielę o godz. 6.30, 8.00, 9.15, 10.30 ( Suma), 12.00 (młodzieżowa), 13.15 (dziecięca), 14.15 (chrzcielna, sprawowana jest w I i III niedzielę miesiąca), 16.30 i 18.30, w okresie wakacyjnym zamiast o godz. 16.30 Eucharystię sprawuje się o godz. 20.00; w tygodniu natomiast o godz. 7.00, 9.00 i 18.30.

Jednym z głównych naszych zajęć jest nauczanie. Oprócz prowadzonych katechez w szkołach publicznych, istniejących na terenie naszej parafii: w dwóch gimnazjach i dwóch szkołach podstawowych oraz trzech przedszkolach nauczamy religii również w naszych szkołach: Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego oraz Salezjańskiej Szkole Organowej - Szkole Muzycznej II stopnia im. Kard. Augusta HIonda. Dyrektorem Szkół Salezjańskich jest ks. M. Szczepankiewicz. W sumie w katechizacji posługę pełni 7 księży, 3 siostry salezjanki i 4 panie katechetki. Także jeden z naszych kapłanów pełni funkcję kapelana w szpitalu na Pomorzanach.

Z wszystkimi strukturami duszpasterskimi kryje się bardzo prężne życie duszpasterskie. Dosłownie od rana do wieczora panuje tutaj nieustanny ruch. Ale widząc duże owoce naszych wysiłków, ta atmosfera nam nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej mobilizuje do intensywniejszej posługi. Ogromnie cieszy fakt, iż z naszej wspólnoty parafialnej pochodzą już liczne powołania: 1 ksiądz diecezjalny, 6 zakonnych (salezjanie, chrystusowiec, paulin, kapucyn), 4 siostry zakonne (1 na misjach w Brazylii), dwóch kleryków zakonnych.

Charakterystycznym faktem dla terytorium naszej parafii - osiedla "Kaliny" i "Przyjaźni" są licznie stojące pośród bloków krzyże: cztery na osiedlach, piąty przy kaplicy. Jednak tym, co charakteryzuje chyba najbardziej naszą wspólnotę parafialną - o tym od początku często mówił ks. L. Gieros - jest niezwykła solidarność panująca między wiernymi i jedność w tworzeniu wspólnego dzieła".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ten Nowy Rok

Niedziela przemyska 51/2002

Krzysztof Świderski

W Nowy Rok od świtu po kolędzie chodzą "szczodraki-szczodroki" składając mieszkańcom życzenia pomyślności, dostatku i zdrowia. Kiedyś gospodynie obdarzały ich małymi bułeczkami - "szczodrokami" wypiekanymi z pszennej mąki. Starsi chłopcy chodzili po kolędzie z "drobami" (okolice Sieniawy). Przebierali się w kożuchy odwrócone włosiem na zewnątrz lub okręcali się słomianymi powrósłami. Na twarze zakładali malowane maski. Często kolędowali w towarzystwie muzykantów. Obdarowywano ich miarką zboża lub drobnymi kwotami pieniężnymi. "Szczodroki" i "droby" śpiewali kolędy i składali rymowane życzenia: "Na szczęście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok. Oby wam się urodziła kapusta i groch, Ziemniaki jak pniaki, Reczki pełne beczki. Jęczmień, żyto, pszenica i proso, Żebyście nie chodzili gospodarzu boso". Dawniej we wsi Nienadowa po szczodrokach chodzili dwaj parobcy przebrani za stary i nowy rok. Inscenizowali oni odejście starego i przybycie nowego roku, posługując się następującym tekstem: Stary rok: "Jestem sobie starym rokiem, Idę do was smutnym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Nowy rok potwierdzał to słowami: "Jestem sobie nowym rokiem, Idę do was śmiałym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Wynagrodzeni podarkiem lub poczęstunkiem śpiewali: "Wiwat, wiwat, już idziemy, Za kolędę dziękujemy. Przez narodzenie Chrystusa Będzie w niebie wasza dusza". Natomiast we wsi Słonne z życzeniami po szczodrokach chodziły dzieci i zbierały datki na ołówki szkolne. Z życzeniami po domach chodzili też starsi gospodarze, rozrzucając po podłodze ziarno pszenicy, owsa jęczmienia, co miało zapewnić im urodzaje. My także nie zapominajmy o noworocznych życzeniach. Niech "szerokim strumieniem" płyną z naszych serc.
CZYTAJ DALEJ

Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok? Mamy kilka podpowiedzi

[ TEMATY ]

sylwester

pasterka

pixabay.com

Sylwester, zwany również „tłustą wigilią”, to dzień poprzedzający Nowy Rok, kiedy świętujemy koniec starego roku i początek nowego. 31 grudnia to nie jest zwyczajna noc, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo i niecodziennie.

Coraz częściej – w sylwestrową noc – zamiast tradycyjnego wyjścia na bal wybieramy czas z rodziną i najbliższymi. Większość z nas planuje wejść w nowy rok w zaciszu własnego domu lub na tzw. domówkach ze znajomymi. Z tej okazji warto przypomnieć znane mniej lub bardziej polskie zwyczaje i tradycje, związane z tym świętem.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji religii nie oznacza utraty wiary

2025-01-01 08:32

[ TEMATY ]

wywiad

abp Tadeusz Wojda

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

To, że wielu uczniów, zwłaszcza szkół średnich w miastach, wypisuje się z lekcji religii w szkole, nie zawsze oznacza, że nie wierzą w Boga – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Dodał, że nie sprawdzają się stare formy duszpasterstwa i nudne lekcje religii.

PAP: Co będzie największym wyzwaniem dla Kościoła katolickiego w Polsce w 2025 roku?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję