Reklama

Pieszycka parafia pw. św. Antoniego z Padwy

Wspólnota pełna inicjatyw

Pierwsza wzmianka o Pieszycach pochodzi z 1258 r., kiedy wrocławski biskup Tomasz I dekretem powołał samodzielną parafię przy kaplicy św. Jakuba. Wspólnotę pw. św. Antoniego utworzono w 1946 r., a kościołem parafialnym stał się obiekt poprotestancki, neogotycki, murowany na planie krzyża z lat 1871-1875 r. Dzięki staraniom ks. Leona Izdebskiego władze państwowe przekazały świątynię dla kultu rzymskokatolickiego. Od 1949 r. ołtarz główny świątyni zdobi obraz przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, autorstwa A. Borna z Wambierzyc, którego drugie dzieło - obraz Serca Jezusowego - znalazło sie w ołtarzu bocznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1958 r. w kościele prowadzone są właściwie cały czas różnego rodzaju prace remontowe i budowlane. W 1962 r. Pieszyce - co okazało się też niezwykle istotne dla funkcjonowania tej parafii - otrzymały prawa miejskie. W latach 1969-78 wymalowano kościół, położono posadzkę, sprawiono nowy ołtarz posoborowy, lektorium i świecznik pod Paschał. Od 1982 do 1993 r. przeprowadzono kapitalny remont dużej i małej wieży. W 1995 r. rozpoczęto trwający do dzisiaj remont dachu od strony północnej, zmieniając pokrycie na blachę miedzianą. W grudniu 1997 r. założono ufundowane przez Urząd Miejski elektroniczne dzwony i uruchomiono zegar z kurantem na wieży.
- To wszystko jest dziełem moich wspaniałych poprzedników: ks. prał. Franciszka Bieleckiego i ks. kan. Mariana Obratańskiego - podkreśla ks. Dzik.
Swojego obecnego proboszcza - ks. kan. Edwarda Dzika - mieszkańcy Pieszyc poznali w 1997 r., kiedy objął kierowanie parafią pw. św. Antoniego z Padwy.
Dla upamiętnienia posługi duszpasterskiej ks. Bieleckiego jedna z pieszyckich ulic otrzymała w 2000 r. jego imię. Poświęcił ją podczas swojej wizyty ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, który podarował wtedy pieszyckiej świątyni relikwie św. Antoniego z Padwy.
W 2000 r. parafia wspólnie z Urzędem Miejskim ufundowała zewnętrzną iluminację kościoła.
W latach 2001-2003 pokryto południową stronę dachu kościoła blachą miedzianą, częściowo odremontowano ławki, odnowiono kilka witraży, a plac kościelny wyłożono kostką brukową. Po objęciu funkcji proboszcza ks. Dzik musiał także wyremontować budynek plebanii.
Do pieszyckiej parafii należy również filialny kościół z końca XVIII w. pw. św. Aniołów Stróżów w Kamionkach. Ta świątynia także wymagała sporego nakładu pracy: w latach 1967-1972 wyremontowano organy, rozbudowano zakrystię, odnowiono elewację, odmalowano wnętrze świątyni. Po 30 latach od poprzednich remontów wadliwie położona instalacja elektryczna groziła pożarem, więc w 2002 r. wymieniono ją na nową. To jednak spowodowało konieczność kapitalnego remontu kościoła i osuszenie fundamentów poprzez założenie nowego drenażu. Odrestaurowano także ołtarz główny. Finałem tego remontu był położony w 2004 r. nowy dach.
Wszystkie te działania były i są możliwe przede wszystkim dzięki wielkiej pomocy, zaangażowaniu i ofiarności parafian i władz miejskich. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że w Pieszycach panuje duże bezrobocie spowodowane zamknięciem i znacznym ograniczeniem działalności wielu miejscowych zakładów pracy, jak i tych znajdujących się w pobliskim Dzierżoniowie. Wśród prawie 5 tysięcy wiernych na terenie tej parafii mieszka wiele osób chorych, cierpiących i ponad 300 wdów (częściej umierają mężczyźni niż kobiety). Osoby najuboższe otrzymują pomoc od parafialnej Caritas (paczki wielkanocne i bożonarodzeniowe). - Po 1 maja 2004 r. dużo młodzieży w poszukiwaniu lepszych warunków życia wyjechało do pracy za granicę, m.in. do Anglii, Irlandii, Belgii, Holandii i Włoch - ze smutkiem podkreśla ks. Dzik
Mimo takich uwarunkowań proboszcz i parafianie pragną jeszcze w tym roku sfinalizować najtrudniejszy i najdroższy zarazem etap remontu kościelnego dachu oraz rozsypujących się tzw. pinakli kamiennych. Do tego jednak nie wystarczy ich ofiarność, pomoc Urzędu Miejskiego i wielkie oddanie dla tej inwestycji wałbrzyskiego konserwatora zabytków Barbary Obelindy. Niezbędne jest również wsparcie finansowe ze strony Funduszu Kościelnego, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury. Ksiądz Proboszcz składał już w tych instytucjach wielokrotnie stosowne wizyty, złożył odpowiednie wnioski. Jest przekonany, że te działania przyniosą pozytywne skutki, a biskup świdnicki Ignacy Dec, któremu sprawa remontu pieszyckiej świątyni leży głęboko na sercu, jeszcze w tym roku aktem poświęcenia sfinalizuje kompleksowy remont tego obiektu.
Jednak ks. Edward Dzik podkreśla, że ważniejsze od wszelkich prac w parafii jest duszpasterstwo, troska o Zbawienie parafian. Ważną rolę w parafii wypełniają katecheci (w dwóch szkołach podstawowych i Niepublicznej Szkole Sióstr Salezjanek) - dwie siostry salezjanki, jedna katechetka i wikariusz ks. Robert Begierski. Opieką duszpasterską objęty jest też pieszycki Dom Dziecka. Parafianie angażują się aktywnie w Żywy Różaniec, Straż Honorową, Grupę Modlitewną, Koło Misyjne. Działają tu Współpracownicy Salezjańscy, Salezjańska Organizacja Sportowa, chór, schola, lektorzy, ministranci, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zespół Caritas, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”. W codzienne życie parafii włączają się również siostry salezjanki.
Dobra współpraca pieszyckiej parafii z Urzędem Miejskim widoczna jest tu w każdej inicjatywie. Burmistrz Mirosław Obal podkreśla, że trwa ona od wielu lat na różnych płaszczyznach (m. in. remontowej, charytatywnej i kulturalnej), a ks. Edward Dzik i jego parafianie wprowadzają wiele energii i życia w funkcjonowanie całej gminy. - Cieszyliśmy się bardzo, kiedy Ojciec Święty podjął w ub. r. decyzję o utworzeniu diecezji świdnickiej i ustanowieniu jej pierwszym ordynariuszem tak wspaniałego kapłana i przyjaciela naszego miasta ks. prof. Ignacego Deca - mówi burmistrz Obal. - Dzięki temu do naszego Biskupa mamy teraz tylko kilkanaście kilometrów! Gospodarz miasta cieszy się również i z tego, że Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej zaakceptował jego propozycję i inauguracja tegorocznej edycji tej popularnej imprezy odbędzie się we wrześniu właśnie w Pieszycach. Jest także przekonany, że tak jak w roku ubiegłym, również i w tym w Pieszycach zatrzymają się pątnicy II Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.
Zarówno ks. kan. Edward Dzik, jak i burmistrz Mirosław Obal podkreślają wspaniałą pracę duszpasterską i wiele działań dla dobra mieszkańców w ciągu 22 lat przez zmarłego niedawno proboszcza drugiej pieszyckiej parafii pw. św. Jakuba ks. prał. Krzysztofa Wałeckiego. Obaj są przekonani, że ten piękny dorobek będzie rozwijał jego następca ks. Sławomir Białobrzeski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE

2025-04-03 07:11

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/KENT NISHIMURA / POOL

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" o stawce co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, zaś w przypadku Unii Europejskiej - 20 proc. Trump określił je mianem "deklaracji niepodległości gospodarczej" Ameryki i "dniem wyzwolenia".

W historycznym przemówieniu w Ogrodzie Różanym Białego Domu Trump zapowiedział olbrzymie zmiany w zasadach handlu ze wszystkimi państwami świata, wprowadzając podstawową minimalną 10-proc. stawkę ceł na towary z całego świata oraz dodatkowe, zróżnicowane cła na towary z poszczególnych krajów, z którymi USA mają największe deficyty handlowe i które zdaniem Trumpa wprowadzają największe bariery dla importu z USA.
CZYTAJ DALEJ

Żyliśmy w epoce Jana Pawła II

2025-04-03 07:51

Katarzyna Artymiak

Dziękuję Bogu, że udało mi się przyjechać do Bazyliki św. Piotra 2 kwietnia, w 20. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków – powiedział abp Stanisław Budzik.

Święty Jan Paweł II był papieżem mojego kapłańskiego życia; przeżyłem jego wybór po pierwszym roku kapłaństwa. To było fantastyczne zaskoczenie, że Bóg nas tak obdarował! Może czasami mieliśmy obawy, jak sobie poradzi Polak na tym miejscu, gdzie od paru wieków byli tylko Włosi. Modliliśmy się w jego intencji. Myślę, że nie przewidywaliśmy, że to będzie tak wspaniały pontyfikat, którym papież zachwycił cały świat. Pamiętamy jego słowa na inauguracji: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. A potem on sam te drzwi Chrystusowi otwierał; był dla nas przykładem. Zmienił historię Polski i Europy, a przez 104 podróże apostolskie całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

    Zbiórką makulatury przy kościele św. Pawła Ap. w Bochni w sobotę 29 marca rozpoczęliśmy dwunasty rok akcji „Makulatura na misje”.

Zainteresowanie akcją było jak zwykle ogromne. Zebraliśmy rekordową ilość 37 270 kg zużytego papieru i tektury. Osiem osób przekazało ofiary pieniężne. Tak, więc na budowę Centrum Zdrowia mogliśmy przekazać kwotę 16 967 zł. Do pomocy przy sprawnym odbiorze makulatury i umieszczaniu jej w kontenerach włączyło się wiele osób. Z OSP Dołuszyce pomagali druhowie: Antoni Biłos, Bartłomiej Wełna, Dawid Lis, Filip Pabian i opiekun grupy Michał Święch. Dużą grupę stanowili wolontariusze z parafii św. Pawła Ap. z różnych grup apostolskich: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Rodziny Kolpinga, Neokatechumenatu, Domowego Kościoła, a Adam Trojan wspomagał nas swoim transportem. Wszystkim składamy gorące wyrazy wdzięczności, a zwłaszcza młodzieży za piękną postawę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję