Duchowe Wsparcie powołanych
Reklama
Duchowe Wsparcie Powołanych to dzieło, które zrodziło się zaledwie rok temu - 14 lutego 2004 r. w parafii Zesłania Ducha Świętego przy ul. Gajowej 2/6. Jego inicjatorką jest Marta Wojtasik, animatorka tutejszej grupy oazowej. Idea DWP dojrzewała w niej przez trzy lata. Jego założenia oparła na osobistym doświadczeniu przynależności do pallotyńskiej grupy modlitewnej za powołanych. Celem liczącej obecnie 20 osób grupy (najmłodsza z nich ma 10 lat) jest modlitwa, obejmująca szerokie grono kapłanów diecezjalnych, zakonnych, seminarzystów oraz rodzące się powołania. „Modlimy się nie tyle o liczne powołania, co święte - mówi Marta Wojtasik. - Ta inicjatywa to moja odpowiedź na zarzuty, jakie często słyszymy pod adresem kapłanów. To także pewien aspekt udziału w potrójnej misji Chrystusa. Jest to również wyraz mojej wdzięczności Bogu za tych kapłanów, których postawił na mojej drodze życia”. W tym roku można wybrać codzienną modlitwę za powołanych, np. Różaniec, litanie, Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Można skorzystać z propozycji modlitwy podanej na karcie deklaracji. W DWP nie adoptuje się konkretnego kapłana. Zgłaszający chęć podjęcia rocznej modlitwy są zapisywani w parafialnej Księdze Modlitw za Powołanych. W przyszłości planowane są spotkania formacyjne członków DWP. Warto dodać, że deklaracje osób włączających się w dzieło i kontynuujących modlitwę będą jednym z darów ofiarnych uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
Zainteresowani mogą znaleźć informacje na ten temat na internetowej stronie parafii: www.parafia.icx.pl oraz przez kontakt z Martą Wojtasik, e-mail: voska@o2.pl
Dziękczynienie za kapłanów
Wspólnota Krwi Chrystusa wraz z Akcją Katolicką parafii św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej 59 podjęły modlitwę w intencjach kapłanów, którą prowadzą w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Ten szczególny czas dziękczynienia za dar kapłaństwa i tajemnicę Eucharystii rozpoczyna Msza św. o godz. 18.00. Następnie, do godziny Apelu Jasnogórskiego, cała wspólnota trwa na adoracji Najświętszego Sakramentu, wypraszając kapłanom i powołanym do służby Bogu potrzebne łaski. Ponadto członkowie Krwi Chrystusa w każdy czwartek w godz. 10.00-12.00 podejmują adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, podczas której modlą się również w intencjach powołanych. W tej grupie nie brak indywidualnych postanowień. Są osoby, które ofiarowują za kapłanów najwspanialszy dar - Mszę św., cierpienia, post, często przyjmują w ich intencjach Komunię św. Pragnieniem Wspólnoty Krwi Chrystusa jest objęcie szczególną modlitwą - „Margaretką” wszystkich kapłanów w parafii.
Betańska Misja Wspierania Kapłanów
W Częstochowie przy ul. o. Augustyna Kordeckiego 62 znajduje się dom jednej z 19 wspólnot Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. W placówce przebywa 14 sióstr betanek. Każdego dnia - zgodnie z charyzmatem wyznaczonym przez założyciela Zgromadzenia sługę Bożego ks. Józefa Małysiaka, salwatorianina, i tajemnicą, wpisaną w datę powstania Zgromadzenia: Wielki Czwartek, 17 kwietnia 1930 r. - pomagają kapłanom. Powołaniem Zgromadzenia jest pomoc w duszpasterstwie, modlitwa, ofiara życia za kapłanów oraz duchowe wsparcie powołanych. Jak podkreśla przełożona Domu - s. Magdalena, „w intencjach kapłanów ofiarowujemy każdą pracę i modlitwę. W naszych wspólnotach codziennie trwamy na godzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem. U stóp Chrystusa Eucharystycznego czerpiemy moc do świadczenia o Nim, i tutaj swoją modlitwą «namaszczamy Miłością» kapłanów. Każdy pierwszy czwartek miesiąca jest dniem, który szczególnie ofiarowujemy za kapłanów. W tym dniu sprawowane są też Msze św. w ich intencjach”. Zadaniem sióstr jest naśladowanie betańskiej rodziny: Marty, Marii i Łazarza i uświęcanie swoją służba i modlitwą duszpasterzy. Siostry niejednokrotnie doświadczały owoców „namaszczenia Miłością” kapłana, za którego się modliły. Kapłan doznawał uzdrowienia fizycznego lub duchowego. Na wzór Chrystusa walczą do końca o powołanie każdego kapłana.
Odpowiedzią na potrzebę czasów wspierania powołanych było pragnienie „bombardowania nieba” w intencjach kapłanów. Betańska Misja Wspierania Kapłanów zrodziła się ona u Sióstr podczas codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Inicjatorką BMWK jest s. Gabriela Basista. Z chwilą powstania Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów (pierwszy czwartek lutego 1999 r.) siostry włączyły się w adopcję kapłanów. S. Gabriela w siedzibie BMWK w Gdańsku-Wrzeszczu w swoich rejestrach ma ok. 4 tys. kapłanów i tyleż samo osób, które się za nich modlą. Z dnia na dzień liczba kapłanów i osób modlących się za nich wzrasta. Misja jest obecna także poza granicami kraju. Napływają zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Białorusi, Filipin. Do dzieła, oczywiście, mogą należeć wszyscy, którzy czują potrzebę otoczenia modlitwą powołania kapłanów. Każdy członek BMWK codziennie odmawia modlitwę do Maryi Matki Kapłanów w intencji duchowieństwa całego Kościoła powszechnego oraz do Ducha Świętego w intencjach kapłana powierzonego przez Misję. Za wyznaczonego kapłana modlitwa trwa przez całe jego życie.
Więcej informacji o Misji można uzyskać w częstochowskiej wspólnocie Zgromadzenia Sióstr Betanek oraz w gdańskiej siedzibie BMWK, gdzie należy kierować zgłoszenia:
Betańska Misja Wspierania Kapłanów, s. Gabriela Basista, ul. F. Kubacza 14, 80-431 Gdańsk-Wrzeszcz, tel. (0-58) 520-16-07, e-mail: betanki@diecezja.gda.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu