W drodze towarzyszył Jej ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz od ponad 30 lat pracujący w Ekwadorze, który sprawuje funkcję kustosza ikony.
Na lotnisku w Panamie czekał Komitet Powitalny i ekipa telewizyjna. Skrzynię otworzono na lotnisku godz. 17:59. Kustoszem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Ikony i dalszą peregrynację na terenie Panamy jest ks. Francisco Verar, jeden z głównych organizatorów ŚDM oraz dyrektor miejscowej Telewizji Katolickiej FETV- Canal 5 (oficjalnego sprawozdawcy ŚDM).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W grupie witających znajdowali się także przedstawiciele miejscowej Polonii. Ewa de Abrego, Polka, która wyszła za Panamczyka i od wielu lat tam mieszka, na bieżąco przekazywała swoje pierwsze wrażenia. "Było to bardzo wzruszające spotkanie. Dla nas Polaków powitanie Ikony Częstochowskiej to autentyczne spotkanie z Matką. Nie obawiamy się razem uklęknąć przed Jej obliczem i adorować w Niej obecność Ducha Świętego. Płakaliśmy ze wzruszenia. Siostry, które pracują z o. Franciszkiem, pięknie śpiewały dla Matki Bożej. Czuło się obecność Ducha Świętego jeszcze przed Jej wyjściem z ks. Leonem z sali przylotów. To ogromna siła! Powaliła mnie na kolana i nie byłam w stanie się podnieść. To bardzo mocne przeżycie!" - powiedziała.
Ikona została umieszczona w Studiu Telewizji FETV – Canal 5, która w ramach dziennika telewizyjnego wyemitowała na żywo obszerny wywiad z ks. Leonem.
Reklama
Ikona pozostała w kaplicy katolickiej telewizji. Przez całą noc można było modlić się kontemplując oblicze Matki Bożej poprzez połączenie internetowe na żywo.
Kolejnego dnia we wtorek Mszę św., transmitowaną w telewizji na żywo, odprawił ks. Leon i wygłosił kazanie w obecności Ikony Częstochowskiej.
Telewizja wyemitowała także materiał przygotowany w Polsce, nt. historii i znaczenia Ikony Częstochowskiej.
Wydarzenia można obejrzeć pod adresami: Zobacz, Zobacz
Ewa H. Kowalewska jest Międzynarodowym Koordynatorem Peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu”.