Spotkanie otworzył ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia FIAT, który wyraził wdzięczność za możliwość spotkania z autorem bardzo chętnie czytanych książek.
Spotkanie i rozmowę z ks. Arkadiuszem Paśnikiem poprowadziła Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor Radia FIAT oraz prezes Stowarzyszenia na Fali.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Zaczęło się wszystko zwyczajnie. Moja babcia, która była na Sybirze uczyniła mnie powiernikiem swojej historii. Moja babcia jest dla mnie potwierdzeniem Ewangelii. I tak powstała książka „Obietnica”. Chciałem tą książką zrekompensować babci ból. Fabułę tej książki stanowi historia Hioba” – mówił ks. Arkadiusz Paśnik zapytany o to, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem książek.
- Wspólne czytanie, jak również wspólna modlitwa jest wchodzeniem w głęboką relację – dodał ks. Paśnik.
Przybliżając treść swoich książek „Lęk” i „Dar” ks. Paśnik podkreślił, że „trzeba coś odsłonić, żeby coś dać. Trzeba poświęcić swoją intymność”.
Zapytany o przesłanie książki „Lęk”, która jest autobiograficznym dziennikiem jego pobytu w Ziemi Świętej autor zaznaczył, że „Ziemią Świętą jest człowiek i trzeba się po niej poruszać w święty sposób. Jeżeli życie drugiego człowieka nie jest święte, to daj mu święty spokój”.
Reklama
- Wartość uruchamia wartość. Lęk jest łaską. Tak jak ból jest dla nas jakimś informatorem – dodał ks. Paśnik i wskazał również jak ważną dla niego postacią jest Antoni Kępiński.
Opowiadając o książce „Znamię” ks. Paśnik powiedział, że „człowiek może próbować nie zranić, ale to nie jest możliwe” - Trzeba rozmawiać. To, co poranione odbiera nadzieję, ale postawa w prawdzie pozwala odzyskać nadzieję. Prawda leczy. Tylko prawda, uczciwość tworzy więzi - podkreślił duchowny.
Aleksandra Mieczyńska pytając o najnowszą książkę ks. Paśnika zatytułowaną „Miłość” wskazała, że miłość w tej książce jest zebrana w krótkie historie na różne okoliczności - Miłość wyraża się przez serdeczną obecność. Miłość nie jest ani wczoraj ani jutro, ale ona jest teraz – odpowiedział kapłan.
- Pracowałem jako lekarz i na moich rękach umarło małe dziecko. Byłem wściekły na Boga. Jednak na dnie tego bólu rodziło się kapłaństwo. Kiedyś też mały chłopiec poprosił mnie o I Komunię Świętą. Udzieliłem mu jej. Na drugi dzień ten chłopiec zmarł – opowiadał wzruszony kapłan.
- Ludzie chcą dotknąć miłości. Ja nie wiem jak żyć, ale Bóg to wie – kontynuował ks. Paśnik
Na zakończenie spotkania ks. Daniel Łuka, dyrektor Edycji Świętego Pawła podkreślił, że „każda z tych książek skutkuje tym, że noc była z głowy. Każda z tych książek to czas bardzo poruszający. To książki do bólu prawdziwe. To książki osoby, która idzie obok a nie poucza”.
Reklama
Podczas spotkania wystąpiła Agnieszka Fiuk, wokalistka, pianistka, organistka, kompozytorka, która wykonała psalmy 40, 42, 43 i 30 pochodzące z jej płyty pt. Ocalona”, która jest autorskim projektem muzycznym, opartym na tekstach ośmiu biblijnych psalmów, gatunkiem muzycznym nakierowanym na piosenkę poetycką.
Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem zorganizowały: Radio FIAT, Edycja Świętego Pawła i Stowarzyszenie na Fali.
Wszystkie książki ks. Arkadiusza Paśnika zostały wydane nakładem Edycji Świętego Pawła.