Tata Michała, Jacek Przydacz przypomniał, że nawet ci, którzy nie zdążą osobiście zgłosić się do wyznaczonych punktów rejestracji, mogą zrobić to za pomocą internetu. „Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i poświęć 5 minut, by sprawdzić, czy można zostać potencjalnym dawcą szpiku. Potem zamawia się specjalny pakiet poprzez formularz rejestracyjny. Pakiet z wypełnionym formularzem oraz pałeczkami z pobranym wymazem trzeba odesłać na adres Fundacji. Po przebadaniu otrzymujemy potwierdzenie rejestracji i kartę dawcy” – wyjaśnił.
Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród osób rejestrujących potencjalnych dawców komórek macierzystych nie zabrakło podczas akcji młodych wolontariuszy. Dla wielu osób, które zarejestrowały się jako potencjalni dawcy, było to sporo przeżycie. „Trudno mówić uczuciach, ale chciałem zrobić coś dobrego. Z miłości do ludzi” – zwierza się jeden z uczestników akcji.
Szansą na wyzdrowienie Michała jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Akcję rejestracji przeprowadzono w Kętach, Bielsku-Białej, Kozach i Andrychowie – w szkołach, parafiach i galeriach handlowych. Podczas przedsięwzięcia pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i innych” rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola oraz firmy. Lokalne działania grupy inicjatywnej wsparły władze Kęt. W mieście tym mieszkają i pracują rodzice Michała – byłego ucznia kęckiego liceum im. Stanisława Wyspiańskiego.
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 385 000 (wrzesień 2018) potencjalnych dawców szpiku. Dotąd 5 689 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.