Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 10/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Radosne ferie u św. Maksymiliana

Grupa ok. 50 dzieci odpoczywała od obowiązków szkolnych w parafii św. Maksymiliana na Strzemięcinie, pozostając pod duchową opieką Księdza Proboszcza i ks. Bartka Sławińskiego. Dzieci przychodziły na godz. 9.00. Po smacznym śniadaniu przygotowanym przez panie Zofię Dąbrowską i Krystynę Bojanowską przystępowały do wykonywania zaplanowanych zajęć pod troskliwym okiem pań: Anny Burkiewicz, Moniki Langowskiej i Elżbiety Langmesser. Pierwszego dnia podczas wędrówki po grudziądzkiej Starówce dzieci zwiedziły budynek Caritas, a w spichrzu na terenie miejskiego muzeum obejrzały wystawę misyjną oraz film o misjonarzach w Ekwadorze. Po adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Franciszka Ksawerego dzieci udały się na posiłek do McDonalda. Kolejny dzień rozpoczęły od degustacji bułeczek dostarczonych przez piekarnię państwa C. R. Kobylskich, a następnie wyjechały do Górnej Grupy, gdzie o. J. Czachorek, długoletni misjonarz w Indonezji, zaciekawił je pracą na misjach. Odbyły spacer po pięknym parku z możliwością poznania egzotycznych ptaków. Zatrzymały się też na chwilę modlitwy przy mogiłach misjonarzy. Wielką atrakcję stanowiło zwiedzanie drukarni Ojców Werbistów. Dzieci obdarowane książkami udały się na obiad do restauracji w Grupie, później odwiedziły mogiły pomordowanych w lesie Grupa-Mniszek. Środa upłynęła pod znakiem święta Matki Bożej Gromnicznej. Dzieci wzięły udział we Mszy św., a później pomogły rozebrać żłóbek. Konkursy i naukę piosenek zakończył obiad i wspólne ognisko. Czwartek był dniem zabawy karnawałowej, sporo radości dostarczyło także pojawienie się pizzy. Zabawa dyskotekowa z wyborami miss i „randką w ciemno” przeciągnęła się do godz. 14.30. Ostatni, piątkowy dzień, dzieci spędziły na wycieczce do Chełmna. Wyruszyły po śniadaniu, wesoło śpiewając w autokarze i modląc się za Ojca Świętego. Odwiedziły klasztor Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie i zostały obdarowane cudownymi medalikami, a potem zwiedziły Stare Miasto i przeszły do kaplicy „Na Bramce”. Kiedy wróciły, w Grudziądzu czekała na nie znów gorąca i pachnąca pizza.
Wszystkim, którzy ofiarowali pomoc materialną i poświęcili swój czas naszym dzieciom, składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Reklama

Ks. Henryk Kujaczyński

Msza św. dziękczynna za Apostolat „Margaretka”

W święto Ofiarowania Pańskiego, w 5. rocznicę powstania Apostolatu „Margaretka”, w kolegiacie św. Mikołaja została odprawiona Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla kapłanów i członków wspólnoty. Eucharystię celebrowali ks. inf. Tadeusz Nowicki i ks. Dariusz Święconek. Członkowie Apostolatu „Margaretka” w październiku 2000 r. objęli stałą codzienną opieką modlitewną ks. inf. Tadeusza Nowickiego. Od tej pory zaczęły się rozwijać kolejne grupy modlitewne. Obecnie skupiają one w kolegiacie 175 członków Apostolatu „Margaretka”, zaś w obu dekanatach Grudziądza - 487 osób. Każdego dnia jedna z osób modli się za wybranego kapłana. Apostolat „Margaretka” powstał w dalekim Medjugorie. W swym orędziu Matka Boża nawoływała: „Powiedzcie moim drogim kapłanom, moim drogim synom, że muszą mocniej wierzyć! Muszą chronić wiarę Kościoła. Powiedzcie moim drogim kapłanom, aby modlili się na różańcu!”. Matka Boża pragnie, aby chrześcijanie umieścili kapłanów w centrum swojej modlitwy. Rok Eucharystii ogłoszony przez Ojca Świętego ma umocnić wiarę kapłanów i wiarę wszystkich wiernych. Bez żarliwych i świętych kapłanów nie można głębiej poznać naszego umiłowanego Zbawiciela i Jego Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Nowy kapelan przewodników turystycznych

W tym roku, podobnie jak w latach minionych, przewodnicy toruńscy zorganizowali tradycyjne spotkanie z kapłanem w swoim klubie przy ul. Ducha Świętego. Spotkaniu przewodniczył ks. Andrzej Piontkowski, kapelan nowo mianowany przez bp. Andrzeja Suskiego dla środowiska przewodnickiego w Toruniu. Po modlitwie i błogosławieństwie ks. Andrzej przekazał słowa Księdza Biskupa skierowane do przewodników. Były to wyjątkowo serdeczne pozdrowienia i słowa pełnego uznania za odpowiedzialną pracę, zwłaszcza w czasie zwiedzania przez turystów zabytkowych świątyń. Dziękując, Ksiądz Biskup życzył nam dalszej owocnej pracy. Spotkanie uprzyjemnił śpiew przy dźwiękach mandoliny i gitary, a ks. Andrzej Piontkowski zaskoczył wszystkich wspaniałym głosem. Księdzu Biskupowi dziękujemy za serdeczne słowa oraz troskę o nasze środowisko oraz za mianowanie ks. Andrzeja naszym kapelanem.

Reklama

Benon Frąckowski - prezes

Toruńskie Oratorium w górach

Od 30 stycznia do 6 lutego dzieci i młodzież z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza, działającego przy parafii św. Michała Archanioła na Rybakach w Toruniu, przebywały w Laskowej k. Nowego Sącza. Pod opieką dyrektora Oratorium, ks. Józefa Gibały, trojga wychowawców i dwu pań kucharek wypoczywało 55 osób. Laskowa to miejscowość historyczna (pierwsza wzmianka o siedzibie rodu Laskowskich pochodzi z 1402 r.) w powiecie limanowskim, położona w dolinie rzeki Łososiny. Obok pięknych widoków gór w zimowej szacie można tam podziwiać kościół Najświętszej Maryi Panny zbudowany w latach 1928-34, z obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z XVIII w. w ołtarzu głównym, pochodzącym z dawnej kaplicy dworskiej. Obok kościoła, przy starym cmentarzu parafialnym, znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej, gdzie spoczywa ok. 100 żołnierzy, którzy polegli w 1914 r. w bitwie pod Limanową. W tejże wsi znajduje się też najstarszy w polskich Karpatach modrzewiowy dworek szlachecki, zbudowany w 1667 r. przez Andrzeja Laskowskiego, wówczas właściciela wsi. Później dwór był własnością Zgromadzenia Księży Misjonarzy Krakowskich. Z tego czasu pochodzi kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z polichromowanym stropem. W latach II Rzeczypospolitej dworek był własnością rodziny Michałowskich, która w latach 90. XX w. wróciła do swego gniazda, dba o jego restaurację i chętnie udostępnia je zwiedzającym.
Nasze dzieci z ciekawością słuchały historii starych rodów i oglądały zabytkowe dokumenty i przedmioty zgromadzone w tym minimuzeum, podziwiały resztki świetności parku dworskiego z pomnikami przyrody (dęby, lipy) i drewnianą kapliczką św. Jana Nepomucena. Koloniści obejrzeli także prywatny skansen w Laskowej, którego zbiory zawierają sprzęty gospodarstwa domowego, oleodruki, 100-letni młyn, spichlerz, warsztaty rzemieślnicze oraz narzędzia sztuki rolniczej. Obejrzeliśmy też stację narciarską Laskowa-Kamionna, gdzie jest 3600 m tras zjazdowych i 4 wyciągi orczykowe. Tradycyjnie pojechaliśmy do krakowskiego Aquaparku. Odwiedziliśmy też Zakopane, wjechaliśmy na Gubałówkę, oglądaliśmy skocznię narciarską i uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
W Laskowej dzieci korzystały z wielkiej sali gimnastycznej, gdzie odbywały się zabawy, gry sportowe i dyskoteki. Realizowano także program socjoterapeutyczny prowadzony przez dyrektora placówki - ks. J. Gibałę i Annę Lewandowską (dofinansowany przez Urząd Miasta Torunia), związany z profilaktyką mającą na celu zapobieganie nałogom oraz polegający na przekazywaniu wiary i wiedzy, uczeniu dobrych manier, zapobieganiu zagrożeniom fizycznym i moralnym, jakie grożą tym dzieciom na co dzień.
Te wspaniałe ferie zawdzięczamy ludziom otwartego serca, niosącym pomoc, radość i wypoczynek dzieciom, które już na starcie życia zostały pokrzywdzone przez los. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękuję.

Reklama

Ks. Józef Gibała CSMA - Dyrektor Oratorium

„Wypłyń na głębię”

W ostatnią sobotę stycznia kaplica Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wypełniła się po brzegi wiernymi przybyłymi z wielu toruńskich parafii i okolic, a nawet z Grudziądza, Wąbrzeźna i Chełmży. Z inicjatywy toruńskich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym została odprawiona pierwsza Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.
Pragnieniem wielu z nas było, aby w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego jak najszersze rzesze wiernych mogły doświadczać Chrystusowej miłości, objawiającej się przebaczeniem i uzdrowieniem ducha i ciała. Członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym od dłuższego czasu podejmowali przygotowania duchowe, polegające na konkretnym działaniu: codziennie ktoś pościł, modlił się, inny adorował Najświętszy Sakrament w tej intencji.
Mszę św. poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wspólnym śpiewem i modlitwą uwielbienia oddaliśmy cześć Chrystusowi, odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Był też czas na indywidualną modlitwę w ciszy i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił zastępca koordynatora duchownego toruńskiej Odnowy w Duchu Świętym - ks. Andrzej Kowalski, który także wspólnie z zespołem animatorów poprowadził modlitwę o uzdrowienie.
Wielu z nas wyszło z tej Eucharystii umocnionych w wierze, podniesionych na duchu, pocieszonych i pełnych nadziei. Kolejne Msze św. z modlitwą o uzdrowienie odprawiane będą w ostatnią sobotę każdego miesiąca o godz. 10.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu.

Aleksandra Redlewska

Wkrótce

Dzień skupienia Duszpasterstwa Rolników

12 marca w brodnickiej siedzibie Caritas odbędzie się dzień skupienia rolników diecezji toruńskiej. W programie: 10.00 - nabożeństwo pokutne, konferencja (ks. Dariusz Kunicki), sprawowanie sakramentu pokuty; 11.30 - Eucharystia, konferencja; 12.30 - obiad; 13.15 - wykład Krzysztofa Ardanowskiego, prezesa Izby Rolniczej, prezentacja grup producenckich - cele i zadania; 14.30 - sprawy bieżące Duszpasterstwa Rolników.

Ks. Zbigniew Gański - Diecezjalny Duszpasterz Rolników

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Rozważanie 7

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję