Jałmużna to nie zwykła filantropia czy dobroczynność. Jest przejawem dojrzałości religijnej. W Piśmie Świętym można znaleźć wiele przykładów ukazujących jałmużnę jako bezinteresowny objaw dobroci względem swego bliźniego. Najlepiej widać to w nauczaniu Jezusa. „Byłem głodny, a nakarmiliście mnie, byłem spragniony, a daliście mi pić” (Mt 25,35), znamy te słowa zawarte w zapowiedzi Sądu Ostatecznego. Nie mówią one o niczym innym, tylko właśnie o jałmużnie, która jest przecież darem na rzecz potrzebującego. „Coście uczynili dla jednego z tych najmniejszych moich braci, uczyniliście dla mnie” - czytamy dalej. Teologiczne znaczenie jałmużny jest więc ogromne.
Jak to jednak ma związek z praktyką? Kościół nie tylko zachęca do czynienia jałmużny, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, ale sam podejmuje wiele dzieł miłosierdzia przez cały rok. Sztandarowym przykładem jest Caritas, która stale prowadzi działania na rzecz ubogich, samotnych i cierpiących. Powszechnie znana i akceptowana jest akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom czy Wielkopostna skarbonka. Caritas na tym nie poprzestaje. W naszej diecezji prowadzi całoroczne domy dla bezdomnych i noclegownie, świetlice dla dzieci z rodzin niewydolnych, stacje socjalne. Organizuje dzieciom wakacyjny wypoczynek. Przez cały rok pracownicy Caritas wydają ubrania, a także środki spożywcze - mleko, mąkę, ryż. W dzieło miłosierdzia, które jest praktykowaniem jałmużny, włączyły się Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, które koordynują akcję
Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia. W wielu parafiach naszej diecezji działają zespoły charytatywne pomagające materialnie, duchowo i psychicznie bezrobotnym, samotnym i chorym, a jeśli nie ma zespołów, to pomagają sami duszpasterze. Na terenie diecezji działają 2 hospicja domowe - wolontariusze, nie patrząc na brak środków, docierają do ludzi chorych terminalnie. W działania charytatywne włączają się także młodzieżowe wspólnoty religijne. KSM organizuje Dzień Dziecka i paraspartakiadę dla niepełnosprawnych. Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie przygotowała w tym roku koncert charytatywny, na który biletem wstępu były prezenty dla wychowanków domów dziecka, świetlic socjoterapeutycznych oraz ośrodków dla niepełnosprawnych. Nieobojętne na ludzkie problemy pozostają poszczególne Wydziały Duszpasterskie Kurii Diecezjalnej. Wydział Duszpasterstwa Rodzin prowadzi Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Można tam znaleźć wsparcie psychologa, uzyskać porady wychowawcze u pedagoga, poszukać pracy w biurze pośrednictwa, skorzystać z porad prawnika czy kapłana. A wszystko bez żadnych opłat. To oczywiście nie wszystkie działania. Jest ich znacznie więcej. I co najważniejsze, nie są to akcje jednorazowe, ale trwają przez cały rok.
Wezwani do jałmużny postarajmy się zrozumieć, że dobro czynione na rzecz bliźniego zwróci się nam się w dwójnasób, bo przecież sądzeni będziemy z miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu