15 lutego w Auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży odbyła się prelekcja wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Marka Korycińskiego, doktora nauk społecznych związanego zawodowo z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Temat wykładu brzmiał: Zagrożenie duchowego oblicza Europy na podstawie adhortacji Ecclesia in Europa. Organizatorem wykładu był Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej w Łomży. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Akademii Społecznej i Akcji Katolickiej.
Jednym z pierwszych podjętych zagadnień wykładu był postulat dotyczący zaangażowania ludzi świeckich w działania na rzecz ruchów katolickich. Katolicy świeccy powinni być dla kapłanów partnerami do ewangelizacji. Europa staje w obliczu pytań o przyszłość, grozi jej widmo duchowej dezintegracji i pasywności i desakralizacji. Działaniem współczesnej polityki jest odłączenie narodu od religii. Wiara, zgodnie z koncepcją Unii Europejskiej, ma być ukryta i ma stanowić kwestię prywatną. 92% ankietowanych dziennikarzy wyznało, że Kościół to według nich instytucja do załatwiania konkretnych spraw.
Współczesny, świadomy zagrożeń katolik ma przed sobą katalog postulatów: konieczność umocnienia swojej wiary, odnowienie świadomości chrześcijańskiej i tożsamości narodowej, rachunek sumienia i pogłębianie wiedzy eklezjalnej. Chrześcijanin nie może żyć teraźniejszością, musi stale odwoływać się do przeszłości. Chrześcijaństwo nie kończy się na Wielkim Piątku i sacrum Zmartwychwstania. Chrześcijaństwo to znacznie więcej niż celebrowanie roku liturgicznego. Kościół niesie ze sobą depozyt Zbawienia i jego działalność nie powinna ograniczać się do tradycyjnych form. Zdaniem dr. Korycińskiego priorytetem Kościoła XXI wieku powinno być docieranie do jak największej liczby wiernych i wprowadzanie innowacyjnych praktyk religijnych. Kryzysem Europy jest religia bez religii. Człowiek zaangażowany w chrześcijaństwo jest więc wartością bezcenną. Prelegent odpierał zarzuty, że katolicyzm ogranicza człowieka. Natomiast jego zdaniem w Polsce problemem jest „pseudokatolicyzm”, 92% ankietowanych Polaków deklaruje katolicyzm, do kościoła jednak regularnie uczęszcza co 4. recenzent. A największą amboną staje się telewizor. Zadaniem prawdziwego katolika jest: widzieć, oceniać, działać, my zaś potrafimy tylko oceniać i to nie zawsze obiektywnie - przekonywał Koryciński.
Wśród tego chaosu można odnaleźć sygnały pozytywne. Coraz mniej osób akceptuje zabijanie dzieci nienarodzonych. Prasa katolicka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tematyka religijna jest podejmowana przez coraz większe grono artystów. Młodzież łaknie religii i w związku z tym doktor wystosował prośbę do księży, by pozwolili młodzieży budować nowe grupy religijne, nowe wspólnoty. Trzeba zburzyć stereotypy o hermetycznej działalności grup religijnych. Jan Paweł II mówił na spotkaniu dla młodych w Toronto: Jesteście solą tej ziemi. Puste kościoły to największy dramat współczesności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu