Zespół „Mazowsze” nie wymaga przedstawiania. Jego zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. Zespół w 2018 r. obchodził 70. rocznicę istnienia.
Kapituła wysoko oceniła, że przez cały ten okres, szczególnie w czasach komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespól inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapituła doceniła również rolę jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało - i czyni to dzisiaj - podtrzymywać wież z językiem i kulturą polską.
Reklama
Nagroda za 2018 rok, fundowana przez Fundację „Solidarna Wieś”, została przyznana po raz 15-ty. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria J. Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik SAC, dr Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi OFM Conv., ks. prał. Kazimierz Kaczor i prof. Jacek Hilszczański.
Tradycyjnie wręczenie tej prestiżowej Nagrody nastąpi w lutym 2019 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Ks. bp Alojzy Orszulik,
Honorowy Przewodniczący Kapituły
Sławomir Siwek,
Przewodniczący Rady Fundacji