Hymnem państwowym rozpoczął się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda powitał dostojnych gości. Zanim to nastąpiło, minutą ciszy uczczono pamięć członków związku, którzy odeszli w minionej kadencji "na wieczność".
- Dzisiaj kulminacja święta NSZZ Solidarność. Ten zjazd w Częstochowie jest wyjątkowy, już mówiłem, że modliliśmy się na Jasnej Górze, zawierzyliśmy Solidarność Matce Boskiej Częstochowskiej, to wielkie wydarzenie. Spotykamy się w 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Doskonale wiemy, jako ludzie Solidarności, że nie byłoby celebrowania tej wspaniałej rocznicy, gdyby nie Solidarność, gdyby nie zryw robotników w 1980 r. To kolejna wspaniała rocznica, 40. rocznica pontyfikatu Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, bez którego nie byłoby Solidarności. Cieszę się, że możemy spotkać się w Częstochowie, że możemy historycznie gościć na zjeździe sprawozdawczym prezydenta Najjaśniejszej RP Andrzeja Dudę. Dziękujemy, że jest pan z nami. Cieszę się, że jest z nami premier Beata Szydło. Jest z nami przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, pani Elżbieta Rafalska - powiedział przewodniczący Piotr Duda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jakub Szymczuk/KPRP
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1540470893.jpg)
Reklama
Dziękuję wam za to, że nadal jesteście i że nadal – jako ruch robotniczy, ruch ludzi pracy – sprawujecie kontrolę nad tym, czy polskie państwo i polska władza funkcjonuje w sposób właściwy, że pilnujecie tego, żebyśmy byli Zachodem – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do związkowców z Solidarności.
Prezydent uczestniczy w rozpoczętym w czwartek w Częstochowie XXIX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ Solidarność, który m.in. wybierze władze związku na kolejną kadencję. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia niepodległości i przypomniał rolę Solidarności w dochodzeniu do wolnej Polski.
To właśnie Solidarność, to właśnie wy, ruchem pokojowym, spokojnie domagającym się przestrzegania praw ludzi pracy, przestrzegania praw człowieka, przestrzegania i dostrzegania elementarnych wartości, doprowadziliście do wolnej Polski — powiedział prezydent, podkreślając, że dzięki wielkim, symbolicznym wydarzeniom historii Polski oraz ludziom, którzy je tworzyli, obecnie na minione 100 lat patrzymy z perspektywy „kraju wolnego, niepodległego, z kraju rozwijającego się”.
Jakub Szymczuk/KPRP
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1540470880.jpg)
Z kraju, w którym mówimy, że jesteśmy dzisiaj Zachodem – nie tylko pod względem mentalnym, bo pod względem mentalnym zawsze nim byliśmy – nawet wtedy, kiedy ta żelazna kurtyna, postawiona przecież nie przez nas i wbrew naszej woli, oddzielała nas od wolnego świata, my wewnętrznie i tak byliśmy wolni. To dlatego udało się zwyciężyć — powiedział prezydent.
"Solidarność" Zawierzyła Się Matce Bożej
solidarnosc.czestochowa.pl
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1540470651.jpg)
Reklama
24 października 2018 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze odbyła się uroczysta Msza Św., inaugurująca XXIX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", której przewodniczył ks. abp metropolita częstochowski dr Wacław Depo.
W nabożeństwie uczestniczyli delegaci na Zjazd, m.in. z Regionu Częstochowskiego - przewodniczący ZR Jacek Strączyński i jego zastępcy - Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk oraz poczet sztandarowy Regionu Częstochowskiego w składzie Marek Krawczyk (chorąży), Jacek Palacz i Jerzy Świeboda.
Po Mszy św. odprawiono Apel Jasnogórski, w trakcie którego przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda w imieniu Związku dokonał zawierzenia NSZZ "Solidarność", jego członków i ich rodziny Matce Bożej (na zdjęciu górnym). "Boża Rodzicielko, Twojej Matczynej pieczy zawierzamy i oddajemy naszą związkową wspólnotę, by zawsze trwała na straży godności człowieka pracującego" - podkreślił w akcie zawierzenia przewodniczący KK.Tekst pochodzi ze witryny internetowej Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.