Uroczystość rozpoczął śpiew "Barki", ulubionej pieśni Jana Pawła II. Po niej odczytano fragment Ewangelii św. Łukasza.
Głos zabrał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który powiedział, że odsłonięcie pomnika wieńczy obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Jak zaznaczył głównym ich akcentem było budowanie "tożsamości i pamięci" wokół nauczania, które pozostawił nam jako swoje dziedzictwo św. Jan Paweł II. Podkreślił potrzebę zachowania wierności jego bardzo bogatemu nauczaniu, które jest stale aktualne i powinno być dla nas busolą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniał, że pomnik stanął w miejscu szczególnym, jakim jest nuncjatura apostolska w Warszawie, która za pontyfikatu Jana Pawła II została na nowo otwarta po ponad 50 latach przerwy. Tutaj przygotowywano najważniejsze decyzje dotyczące Kościoła w Polsce , m. in. historyczną reformę kościelnych struktur administracyjnych w 1992 r., tutaj też podczas kilku pielgrzymek do Polski zamieszkiwał Jan Paweł II oraz podejmowano ważne decyzje personalne.
Reklama
Po wystąpieniu kard. Nycza głos zabrał kard. Dziwisz. "Wdzięczność jest potrzebą ludzkiego serca dlatego też z wdzięczności Bogu za dar świętego papieża w 40. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II został ufundowany i postawiony na dziedzińcu nuncjatury apostolskiej w Polsce jego pomnik, który teraz poświęcamy. Miłosierny Boże przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa św. Jana Pawła II. Za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen" - powiedział osobisty sekretarz papieża Polaka.
Po tych słowach kardynał wraz z abp Pennacchio podeszli do monumentu, odsłonili go i poświęcili.
Na zakończenie uroczystości wszystkim obecnym błogosławieństwa udzielił kard. Kazimierz Nycz.
W uroczystości wzięli udział m. in.: abp Jan Romeo Pawłowski, z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej, nuncjusz apostolski w Słowenii, abp Juliusz Janusz, arcybiskupi metropolici, biskupi warszawscy, bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Doroteusz Sawicki, delegat prawosławnego metropolity Warszawy i Całej Polski Sawy, polskie MSZ reprezentował wiceminister Bartosz Cichocki, kancelarię prezydenta reprezentował min. Adam Kwiatkowski i kapelan ks. Zbigniew Kras.
Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato.