9 lutego br., w wigilię 65. rocznicy pierwszej deportacji Polaków w głąb sowieckiej Rosji w 1940 r., przy symbolicznej mogile Sybiraków i Kresowian na cmentarzu Kule w Częstochowie odmówiła Różaniec nieliczna grupa Sybiraków oraz ich rodziny i przyjaciele. Następnego dnia Sybiracy Okręgu Częstochowskiego wraz z kapelanem ks. Franciszkiem Dylusem oraz przedstawicielami władz miasta na czele z prezydentem Tadeuszem Wroną uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej sprawowanej przez o. Mariana Lubelskiego, przeora Zakonu Jasnogórskiego. W homilii Ojciec Przeor podkreślił, że „Tragedię tysięcy polskich rodzin sprzed 65 lat wspominamy z wielkim bólem: tej prawdy, przemilczanej przez ponad pół wieku, nie zapominamy. W imię Ewangelii przebaczamy, ale nie zapominamy zbrodni dokonanej na polskim narodzie”. Pod koniec Mszy św. prezes Związku Sybiraków Okręgu Częstochowskiego Franciszek Borkowski wręczył o. Marianowi Lubelskiemu odznakę honorową, przyznaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. Wyraził też ogromną wdzięczność Kustoszom Jasnogórskiego Sanktuarium za to, że w czasach zmowy milczenia na temat wywózek Polaków właśnie na Jasnej Górze stanął pierwszy w Polsce Pomnik Ofiar Deportacji Sowieckich. Stało się to z inicjatywy ks. E. Cisaka - Sybiraka. Ojciec Przeor zapewnił, że „ten symbol pielgrzymowania Sybiraków i powierzania tej karty martyrologii narodu Polskiego Królowej Polski zostanie umieszczony w Skarbcu Jasnej Góry”.
Po Mszy św. Poczty sztandarowe złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar Deportacji. Tego wieczoru, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, w odpowiedzi na prośbę kapelana pomordowanych na Golgocie Wschodu - ks. prał. Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego, w wielu oknach na znak solidarności i pamięci zabłysły świece. Żal, że w takich momentach brakuje uczniów częstochowskich szkół, harcerzy - tych, którzy mają tę pamięć przekazywać z pokolenia na pokolenie.
W Częstochowie działają 2 koła Sybiraków, skupiające ok. 260 osób.
Siedziba Związku Sybiraków Okręgu Częstochowskiego mieści się przy ul. Nowowiejskiego 24a w Częstochowie i czynna jest we wtorki w godz. 10.30-12.00 oraz w piątki w godz. 16.30-18.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu