Dekanaty Grudziądzkie
Centralne obchody powrotu Grudziądza do Macierzy
23 stycznia obfitował w wiele wydarzeń. Dla niektórych, którzy pamiętają jeszcze dzień 23 stycznia 1920 r., był to dzień wspomnień. Po 148 latach niewoli wkroczyły do Grudziądza oddziały Wojska Polskiego. W tym roku centralne obchody rocznicy zaplanowano na niedzielne popołudnie. O godz. 16.00 po brzegi wypełniła się najstarsza świątynia miasta - kolegiata św. Mikołaja. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii, który swoją homilię poświęcił wielkiemu dobru, które stanowi wolność narodu i jego pomyślny rozwój. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz chór męski „Echo”, który zawsze uświetnia podobne uroczystości celebrowane w grudziądzkiej farze. O godz. 17.00 na Rynku Głównym, u stóp pomnika Żołnierza Polskiego rozpoczęła się, z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego, uroczystość patriotyczna. Oddano hołd pamięci tym wszystkim, którzy za naszą wolność złożyli daninę krwi i poświęcili jej swoje młode życie.
Zenon Zaremba
Dekanaty toruńskie
Dzień życia konsekrowanego
Reklama
W święto Ofiarowania Pańskiego w całym Kościele Powszechnym obchodzony jest dzień życia konsekrowanego. O godz. 10.00 w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, odprawiona została uroczysta Msza św., podczas której osoby konsekrowane, poświęcone w szczególny sposób Panu Bogu poprzez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, odnowiły swoje przyrzeczenia. Śluby te stawiają osoby konsekrowane w samym centrum Kościoła
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Przykładamy serce i ręce do sprawy jedności”
Reklama
25 stycznia w liturgiczne święto nawrócenia św. Pawła, w kościele Wniebowzięcia NMP odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Liczny udział wiernych stworzył dobrą atmosferę do przeżycia żarliwej modlitwy o jedność chrześcijan. Uroczystość organizowana była - we współpracy z Wojewódzkim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej - przez ks. dr. Krzysztofa Krzemińskiego, kierownika referatu ds. Dialogu Religijnego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, prorektora Wyższego Seminarium Duchownego. Miała ona wielkie zaplecze duchowe u studentów seminarium. W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzą przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, Kościoła Ewangelicko--Metodystycznego w RP, Kościoła Polskokatolickego w RP, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP i Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Nabożeństwa ekumeniczne, ze względu na obszar województwa, odbyły się w: Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Ciechocinku.
Materiały modlitewne na ten czas zostały w tym roku przygotowane przez rodziny ze Słowacji. Poruszały one główny temat refleksji i modlitwy: „Chrystus fundamentem Kościoła (1 Kor 3, 1-23)”. Na dzień naszego spotkania przypadł tekst „Jesteście Chrystusowi”. Przeczytane fragmenty biblijne (Iz 44, 1-8, Ap 4, 1-11 i Mk 9, 33-35) stały się osnową bogatej homilii ks. prob. Jerzego Molina z parafii pw. św. Szczepana (Ewangelicko-Augsburskiej) w Toruniu.
Komentarz do hasła tygodnia Chrystus jedynym fundamentem Kościoła na dzień nawrócenia św. Pawła zwracał uwagę, że ostatniego dnia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Apostoł wskazuje na więzi istniejące między współpracownikami pozostającymi w służbie Ewangelii. Wspólnotę tę postrzega w kontekście uniwersalnej i kosmicznej jedności. Zapewnia tych, którzy w różnym czasie i miejscu budowali na tym jedynym fundamencie, że należą do Chrystusa, gdyż są Chrystusowi, a tym samym Boży. Paweł świadom jest tego, w jaki sposób działa Bóg przez Chrystusa w swoim stworzeniu, aby wszystko uczynić nowym. Jako współpracownicy i słudzy jesteśmy zjednoczeni kiedy uświadamiamy sobie, że nasza służba bierze początek w Chrystusie i ukierunkowana jest na Boga, który położył jedyny fundament wiary i od którego pochodzi nasza jedność. Homilia ks. Molina ukazała wiele szczegółów tych treści, realizujących się w toruńskim społeczeństwie. My „przykładamy serce i ręce do sprawy jedności, a dzisiejsze nasze modlitwy są na to pięknym dowodem”.
W liturgii nabożeństwa śpiewaliśmy, wspólne z Parafią Ewangelicko-Augsburską, dwie pieśni - O, Panie szukasz dzieci swych oraz Pod Twą obronę Ojcze na niebie. Tych wspólnych pieśni mamy znacznie więcej.
Ks. Józef Nowakowski
RODZINA BOGIEM SILNA
Łatwo się zagubić w wielości propozycji, które oferuje współczesnemu człowiekowi dzisiejszy świat. Można zatracić to najważniejsze pragnienie - pragnienie Boga, który jako jedyny może zaspokoić głód ludzkich serc.
Rodzina silna Bogiem, oparta na małżeństwie, jest niezastąpioną instytucją i podstawowym dobrem wspólnym każdego społeczeństwa.
Warto i należy zabiegać o rodzinę. W młodej toruńskiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, już od trzech lat, z inicjatywy ks. kan. Tadeusza Partyki i małżonków Urszuli i Zdzisława, Teresy i Mariana, powstały 2 kręgi Kościoła Domowego, które spotykają się przygotowując oprawę liturgiczną, Mszy św. w każdą I niedzielę miesiąca. Mszę tę ofiarowują w intencjach Kościoła Domowego w parafii i diecezji.
Każdy krąg - sześć par małżeńskich i duchowy opiekun ks. wikariusz Krzysztof Rynkowski - spotykają się raz w miesiącu w poszczególnych rodzinach na wspólnej modlitwie opartej na rozważaniu Pisma Świętego.
Rodzina stanowi fundament życia społecznego i obywatelskiego i dlatego znajduje się w centrum społecznego nauczania Kościoła.
Niech Święta Rodzina, która też musiała przezwyciężać niemało prób, czuwa nad wszystkimi rodzinami świata. Oby w Roku Eucharystii odnalazła światło i siłę, by postępować w jedności i wzrastać jako Kościół domowy.
Helena Porzezińska
Wkrótce
Odpust parafialny w święto bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Reklama
W związku z 60. rocznicą narodzin dla nieba bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana i męczennika ks. Ryszard Domin proboszcz parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu zaprasza na odpust parafialny w niedzielę 20 lutego o godz. 12.30. Sumę odpustową odprawi ks. Krzysztof Dębiec, Dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.
Zaproszenie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu wraz z nadejściem nowego roku podjęło nowe inicjatywy posługi miłosierdzia. Należą do nich m.in.: poniedziałkowe dyżury specjalistów z dziedziny uzależnień i współuzależnień, a w środy - chrześcijańskich psychologów (17: 00-19: 00). W ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10: 00 odbywa się Msza św. z posługą modlitwy o uzdrowienie prowadzona przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do konsultacji z fachowcami i wspólnej modlitwy do Jezusa Miłosiernego. ak
Kolejny wykład otwarty w seminarium
23 lutego br. ks. prof. Waldemar Chrostowski wygłosi wykład otwarty pt. „Przyjąć do domu podróżnych. Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie (Mt 25,35 c)”. Wykłady odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym o godz. 20.00.