Anna Hercik: - Czym zajmuje się Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Żarach?
Piotr Jankowiak: - Celem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest kształtowanie rzeczywistości polskiej w oparciu na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i świata, ujętej w społecznym nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową. Szczególnie zależy nam na takich wartościach, jak: ochrona życia i godności człowieka, rodziny i narodu oraz troska o duchowe, moralne i materialne środowisko ich życia i rozwoju, przygotowanie katolików świeckich do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu Kościoła, narodu. Podejmujemy więc stałą troskę o tożsamość i rozwój kultury narodowej, współpracę z parafiami w zakresie ewangelizacji życia społecznego i kulturalnego we wspólnotach lokalnych, pracę z młodzieżą, działalność edukacyjną, szkoleniową, kulturalną, w tym opiekuńczo-dobroczynną.
- Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ogłosiła 2004 r. Rokiem Księdza Jerzego Popiełuszki. W 1997 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Przesłaniem swojego życia uczynił Sługa Boży słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Jak Stowarzyszenie realizuje motto Księdza Jerzego?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Stowarzyszenie realizuje na pewno wiele zadań, takich jak na przykład Międzygminne Dni Rodziny, gdzie spotykają się organizacje działające na rzecz rodziny, wymieniają się doświadczeniem (choroby przewlekłe, starość, alkoholizm, narkotyki itp.). Pomaga też w poszukiwaniu pracy, organizuje pomoc dla biednych rodzin, dla rodzin wielodzietnych, dla dzieci, które są zagrożone patologicznie.
- Wystawa fotograficzna poświęcona ks. Popiełuszce wędruje po Polsce. Co ma na celu?
- Przekazanie młodemu pokoleniu historii, która została przez nie zapomniana, przypomnienie, kim był ks. Jerzy Popiełuszko, dlaczego został zamordowany przez władze byłego układu, jak ludzie byli w takim systemie dręczeni, szkalowani, a nawet mordowani, jak rodziła się „Solidarność” i jak naród polski cierpiał.
- Jak zrodził się pomysł, aby przedstawić wystawę w Żarach?
- Dwa lata temu przebywałem w Warszawie na Żoliborzu w parafii pw. św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób Księdza Jerzego. Wewnątrz kościoła znajdowała się wystawa, była bardzo imponująca i ciekawie przedstawiała historię ks. Popiełuszki. Pomyślałem, czy jest szansa, żeby kiedykolwiek móc ją pokazać naszym mieszkańcom. Kiedy padła propozycja o przekazaniu wystawy, w jednej sekundzie widziałem ją w Żarach.
- Zrealizował Pan swój plan. Wystawa fotograficzna stanęła w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa...
- Spełniły się moje marzenia: mogłem ujrzeć wystawę w Żarach i dać możliwość zapoznania z nią mieszkańcom Żar i okolic.
- Dziękuję za rozmowę.