Uroczystość rozpoczęła się uroczystą procesją z plebanii do kościoła. Po uroczystym wejściu czcigodnego Jubilata i wszystkich gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Ludomir Kokosiński. „Ta uroczystość odbywa się w naszym kościele, ponieważ Ksiądz Kanonik, będąc Księdzem Seniorem i mieszkając na terenie naszej parafii, jest nam tak bardzo potrzebny i bliski - mówił Ksiądz Prałat. - Poza wielką posługą w konfesjonale, odwiedzaniem chorych, pomocą w kolędowaniu i wszelkich innych posługach, bardzo chętnie służy pomocą innym kapłanom, potrzebującym zastępstwa. Dlatego czuje się ciągle młody, ciągle pełen energii, wszyscy go bardzo kochamy”. Wyrazem tej życzliwości zarówno kapłanów, jak i parafian była długa kolejka tych, którzy ustawili się z bukietami kwiatów i dobrym słowem, aby złożyć Jubilatowi życzenia i gratulacje.
Zanim jednak parafianie mogli złożyć Jubilatowi życzenia, Ksiądz Proboszcz odczytał list gratulacyjny, jaki na tę uroczystość przesłał biskup płocki Stanisław Wielgus: „Złoty jubileusz kapłaństwa to piękny dzień w życiu każdego, kto poszedł za głosem Chrystusa - Dobrego Pasterza. W tym dniu z radością łączę się duchowo z Księdzem Kanonikiem, aby zjednoczyć się w modlitwie dziękczynno-błagalnej oraz złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus - Najwyższy i Wieczny Kapłan darzy Księdza Kanonika zdrowiem i siłami, potrzebnymi do dalszej gorliwej pracy w winnicy Pańskiej. Maryi, Matce kapłanów, zawierzam całe dalsze życie i posługiwanie Księdza. Jednocześnie proszę o przyjęcie gorących podziękowań za wszelkie dobro duchowe i materialne, które zostało dokonane dzięki posłudze Księdza Kanonika na przestrzeni 50 lat służby dla Kościoła płockiego. Na dalsze lata życia i wiernej służby dla Boga i ludzi z serca błogosławię”.
W imieniu kapłanów dekanatu ciechanowskiego wschodniego życzenia Jubilatowi złożył dziekan ks. kan. Zbigniew Adamkowski, mówiąc: „Przy okazji różnych obchodzonych jubileuszów dokonuje się wszelkiego rodzaju podsumowań, obliczeń. W przypadku jubileuszów kapłańskich jubilat zastanawia się, jak wiele odprawił Mszy św., jak wielkie rzesze ochrzcił, ilu pojednał z Bogiem, ile udzielił Komunii św., ilu przygotował na śmierć. Ja natomiast pragnę pogratulować Księdzu Kanonikowi wyboru tak ważnej i zaszczytnej drogi powołania życiowego, wyboru, który został przypieczętowany święceniami kapłańskimi
23 stycznia 1955 r. Dołączamy się dzisiaj my, kapłani, do dziękczynienia składanego Bogu przez Księdza Kanonika za kapłaństwo, które jest darem i tajemnicą, jak mówi w swojej autobiografii Jan Paweł II”. Do życzeń kapłani dołożyli dar: kielich mszalny - wymowny znak tej tajemnicy, która spełnia się za pośrednictwem kapłana.
„23 stycznia 1955 r. bp Tadeusz Paweł Zakrzewski wyświęcił 10 diakonów na kapłanów. Wśród nich byłem i ja - powiedział we wprowadzeniu do Liturgii Jubilat. - Po 50 latach kapłaństwa zostało nas trzech, siedmiu odeszło do wieczności. W tej Mszy św. jubileuszowej pragnę podziękować dobremu Bogu za dar kapłaństwa. Zachęcam wszystkich do modlitwy dziękczynnej. Z sakramentu kapłaństwa korzystają duchowo nie tylko ci, którzy go otrzymują, lecz wszyscy wierni. Polecam też Bogu wszystkich - zmarłych i żywych, którzy modlitwą i inną pomocą wspomagali mnie w drodze do kapłaństwa, a także kapłanów kolegów, którzy odeszli do Pana oraz tych wszystkich, wśród których byłem i wśród których dziś jestem”.
Homilię podczas uroczystości wygłosił ks. kan. dr Ryszard Kamiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mławie. Przypominając teologię kapłaństwa, powiedział: „Jezus chciał, by wybrani przez Niego przedłużali Jego misję i Jego postawę. Podzielił się z kapłanami prawem sprawowania Najświętszej Ofiary, przekazywania specjalnej Bożej pomocy, którą nazywamy łaską uświęcającą. Ten sakrament poprzez apostołów, biskupów, duszpasterzy trwa do dziś. Ksiądz Kanonik przed 50 laty otrzymał udział w tym niezwykłym darze; stał się wysłannikiem Jezusa, Jego przedstawicielem. Został mu powierzony trud szafowania, czyli rozdawania łaski Bożej w sakramentach świętych i posłannictwo głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu”.
Ks. kan. Eugeniusz Lubczyński urodził się 2 lutego 1928 r. w miejscowości Brodziencin (parafia Kraszewo). Jego rodzicami byli Jan i Józefa Grzeszczak. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Ciechanowie 3 maja 1949 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 stycznia 1955 r. z rąk bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Pracował jako wikariusz w parafiach w Wyszogrodzie i Pomiechowie, po czym został proboszczem w Parciakach, następnie w Dobrzykowie (tu pełnił też funkcję wicedziekana dekanatu gąbińskiego), Pniewie (będąc równocześnie dziekanem dekanatu pułtuskiego) i Tłuchowie (jako dziekan dekanatu Dobrzyń n. Wisłą). 10 sierpnia 1973 r. został odznaczony tytułem kanonika. Na emeryturę przeszedł 5 lipca 1997 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu