„Kolędy, litanie” - to tytuł koncertu, który odbył się wieczorem 30 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Kolędy i pieśni dla bł. Jana Pawła II, pochodzące z dwóch płyt: „Zostań Aniołem” oraz „Kolędy litanie”, wykonała znana polska artystka Halina Frąckowiak.
Koncert dedykowany był abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, z racji pierwszej rocznicy ingresu do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, która przypada 2 lutego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na koncercie obecni byli m. in. abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, o. Jan Pach - paulin z Jasnej Góry, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, ludzie kultury i mediów oraz duże grono mieszkańców Częstochowy.
- To wieczór pełny wiary w Roku Wiary - podkreślił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, witając uczestników koncertu.
W programie słowno-muzycznym uczestnicy spotkania usłyszeli nie tylko polskie kolędy i pieśni m. in. „Panna Pszeniczna”, „Zostań Aniołem”, „Niebem”, ale również utwory poetyckie m. in. ks. Twardowskiego i Karola Wojtyły - bł. Jana Pawła II w wykonaniu aktora Dariusza Kowalskiego. W auli redakcji „Niedzieli” wybrzmiały również fragmenty medytacji „Miłość mi wszystko wyjaśniła” oraz homilii bł. Jana Pawła II.
Reklama
Koncert w auli redakcji „Niedzieli” wpisał się również w obchody Roku Wiary i jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Haliny Frąckowiak.
Na zakończenie abp Wacław Depo, odwołując się do słów Cypriana Kamila Norwida, podkreślił, że „Jezus, kiedy wszedł w naszą historię, streścił i włączył w siebie biografię każdego z nas”. - Trzeba Bogu dziękować, że jesteśmy razem i że możemy obdarowywać siebie sercem i talentem. Dzisiaj przeżyliśmy misterium naszych imion wpisanych w tajemnicę Syna Bożego - mówił abp Depo.
Metropolita częstochowski nawiązał również do ostatnich wydarzeń w Polsce związanych z uderzeniem w instytucję rodziny i małżeństwa i podkreślił, że „wolność musi iść za prawdą a nie odwrotnie”.
Halina Frąckowiak zadebiutowała w 1963 r. Wystąpiła m. in. na najważniejszych festiwalach piosenki w Kołobrzegu, Opolu. Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.
W 2003 r. wystąpiła w Auli Pawła VI z innymi artystami polskimi m. in. Edytą Geppert, Stanisławem Soyką, Józefem Skrzekiem, podczas wieczoru poezji Jana Pawła II pt. „Błogosławiona siejba” z okazji 25-lecia jego pontyfikatu.
Artystka wydała wiele albumów, m. in. „Ogród Luizy”(z Józefem Skrzekiem) w 1981 r., „Serca gwiazd” w 1983 r.