Reklama

Bł. Stanisław Kostka Starowieyski jako działacz Akcji Katolickiej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wiosnę br. ukazało się opracowanie ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego pt. "Bł. Stanisław Kostka Starowieyski jako działacz Akcji Katolickiej" . Z tego względu, że temat Akcji Katolickiej jest wciąż aktualny, nie tylko w naszej diecezji, przedstawimy na łamach "Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej", w kilku częściach treść tego opracowania. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłamy do bogatej bibliografii, którą zebrał Autor i zamieścił w niniejszym opracowaniu. Pozycja ta jest do nabycia w Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, podczas swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny, beatyfikował 108. Męczenników z okresu II wojny światowej. W wygłoszonej wówczas homilii powiedział m.in.: "Są wśród tych błogosławionych Męczenników również ludzie świeccy (...). Jest gorliwy działacz Akcji Katolickiej" .

Ten gorliwy działacz Akcji Katolickiej, o którym mówił Papież, to Stanisław Kostka Starowieyski (1895-1941), ziemianin z Łaszczowa, gorliwy katolik, wzorowy mąż i ojciec rodziny, społecznik i męczennik z ostatniej wojny.

Stanisław Kostka Starowieyski urodził się 11 maja 1895 r., w rodzinie Stanisława i Amelii z Łubieńskich, w miejscowości Ustrobna (obecnie parafia w diecezji rzeszowskiej), położonej między Krosnem a Jasłem. Wkrótce potem rodzina Starowieyskich przeniosła się do pobliskiej Bratkówki (dziś w parafii Ustrobna), gdzie Stanisław spędził dzieciństwo i młodość. Państwo Starowieyscy byli mocno przywiązani do wiary i Kościoła. Interesowali się jego życiem, a z czasem zaangażowali się czynnie w akcję katolicko-społeczną, inspirowaną przez papieża Leona XIII (1878-1903) i św. Piusa X (1903-1914).

Papież Leon XIII dostrzegał w obliczu niebezpieczeństw grożących Kościołowi, zwłaszcza ze strony liberalizmu laickiego i socjalizmu, potrzebę nowoczesnego sposobu oddziaływania na społeczeństwo, a w wykonywaniu tego posłannictwa widział, obok duchowieństwa, także katolików świeckich. W encyklice Sapientiae Christianae z 10 stycznia 1890 r. pisał: "Koniecznym jest, by w obronie wiary działali zdolni ludzie świeccy, którym drogi jest Kościół, ta wspólnota matka, którzy słowem i pismem skutecznie obronić zdołają religię katolicką". W ten sposób katolicy świeccy, przy boku duchowieństwa, mieli podjąć w ramach akcji katolicko-społecznej zadania krzewienia zasad chrześcijańskich we wszystkich dziedzinach życia. Następca Leona XIII, papież św. Pius X na progu swego pontyfikatu rzucił hasło: Instaurare omnia in Christo (Odnowić wszystko w Chrystusie). Jednocześnie wezwał katolików świeckich do tego, by wypowiedzieli walkę cywilizacji antychrześcijańskiej i "wprowadzili z powrotem Chrystusa do rodziny, do szkoły, do społeczeństwa" . I te zadania określił papież po raz pierwszy w historii pojęciem " Akcja Katolicka".

Idee Akcji Katolickiej zaczęto z czasem popularyzować i rozwijać również na gruncie polskim, w czym niemałą rolę odgrywali, obok duchowieństwa, przywiązani do Boga i Kościoła katolicy świeccy. Do takich właśnie katolików należała rodzina Starowieyskich.

Ojciec Stanisława Kostki Starowieyskiego, również Stanisław, doktor praw i poseł do sejmu galicyjskiego a następnie parlamentu austriackiego, redagował m.in. Ruch Katolicki, organ Stronnictwa Katolicko-Narodowego wydawany we Lwowie (1897-1901), który popularyzował katolicką naukę społeczną. Z kolei matka Stanisława, Amelia była założycielką Sodalicji Pań Wiejskich Ziemi Sanockiej, skupiającej ziemianki oraz kół zrzeszających kobiety i dziewczęta wiejskie, dla których wydawała pisma: Niewiasta Katolicka (dwutygodnik, Krosno 1911-1922) i Gwiazdka (dla dzieci, Krosno, od 1917 red. A. Starowieyska) . Ponadto organizowała liczne spotkania i rekolekcje dla dziewcząt i kobiet.

Działalność katolicko-społeczna rodziców Stanisława - pisze ks. Marek Starowieyski - stanowi "klucz do zrozumienia dalszej działalności Stryja w Łaszczowie i jego późniejszej pracy w lubelskiej Akcji Katolickiej, gdzie przenosił, rozwijał i udoskonalał obraz zapamiętany z dzieciństwa" . Stanisław pobierał naukę najpierw w domu rodzinnym, a potem w Kolegium Jezuitów w Chyrowie (dziś na Ukrainie). Tam też wstąpił do Sodalicji Mariańskiej, gdzie formował swoją pobożność maryjną i odwagę cywilną. W ten sposób przysposabiał się do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła i do pracy w późniejszej Akcji Katolickiej. Warto tu dodać, że Sodalicje, z chwilą powołania Akcji Katolickiej w Polsce, dostarczały jej nie tylko uformowanych działaczy, ale stały się nawet w 1935 r. jednym z jej stowarzyszeń pomocniczych.

Egzamin dojrzałości złożył Stanisław w 1914 r., po czym odbywał służbę wojskową. Był m.in. na froncie wschodnim oraz brał udział w walkach o Lwów i Przemyśl. "Siedem lat wojny, pisze ks. Marek Starowieyski - pokazało po raz pierwszy prawdziwe oblicze Stanisława Starowieyskiego (...). Okazał się nietuzinkowym organizatorem, społecznikiem ( organizował sprawnie życie swoich podwładnych żołnierzy), odważnym żołnierzem, mającym świetny kontakt z ludźmi, i wyróżniającym się odwagą cywilną".

Reklama

* * *

W 1921 r. Stanisław poślubił Marię Szeptycką w Łabuniach k. Zamościa, po czym zamieszkał z nią w majątku swego teścia Aleksandra Szeptyckiego w Łaszczowie, miasteczku leżącym wówczas na terenie diecezji lubelskiej, a dziś w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W domu Stanisława i Marii Starowieyskich panowała atmosfera głębokiej wiary i dojrzałej pobożności, wzajemnej miłości i życzliwości oraz zrozumienia dla spraw Kościoła i Ojczyzny. U podstaw tego leżało: " intensywne życie religijne obojga małżonków; codzienna Msza św. połączona z Komunią, codzienna medytacja, pogłębienie życia liturgicznego, modlitwa. Sprawa pacierza, modlitwy przed i po jedzeniu była oczywista, podobnie jak Msza niedzielna". Z tą wzorową postawą katolicką Państwa Starowieyskich szło nieodłącznie w parze ich czynne zaangażowanie najpierw w akcji katolicko-społecznej, a potem w Akcji Katolickiej, zalecanej w dwudziestoleciu międzywojennym przez papieża Pius XI ( 1922-1939).

Pius XI, nazywany w historiografii "papieżem Akcji Katolickiej", dostrzegał wielką rolę ruchów masowych we współczesnym społeczeństwie. Widział w nich także skuteczną siłę, zdolną podjąć dzieło rechrystianizacji obyczajów i krzewienia zasad chrześcijańskich w życiu publicznym. Takim ruchem masowym miała być, według tego papieża, właśnie Akcja Katolicka, dla której sformułował on zasadnicze zręby normatywne i instytucjonalne.

Akcję Katolicką określił, jako udział świeckich w hierarchicznym apostolstwie Kościoła dla obrony zasad religii i moralności oraz rozwijania zdrowej i pożytecznej akcji społecznej pod przewodnictwem hierarchii kościelnej celem odnowienia życia katolickiego w rodzinie i społeczeństwie.

(dalszy ciąg w następnym numerze "Niedzieli")

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję