"Dziś mamy zaszczyt i przywilej wyrazić szacunek i wdzięczność dla tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę w służbie na rzecz wolności swojego narodu. Czynimy to dzisiaj także w oczekiwaniu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości" - powiedział Najwyższy Rycerz w przemówieniu na zakończenie uroczystości. Apelował o pamięć o żołnierzach poległych w walce o wolność. "Pamiętajmy zawsze tych, którzy kochali wolność bardziej niż życie i postanówmy, że bez względu na to jakie wyzwania wobec wolności zgotuje nam historia, poniesiemy owo brzemię".
Swoje wieńce złożyli także przedstawiciele z Polski - przywódca polskich Rycerzy, Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz oraz ich krajowy duszpasterz, Kapelan Stanowy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Jednym z filarów Rycerzy Kolumba jest patriotyzm. Każdy Rycerz Kolumba jest patriotą i o powadze tej postawy pamiętamy na każdym kroku, również w uczynkach miłosierdzia, których podejmujemy się jako wspólnota" - powiedział Tomasz Wawrzkowicz.
Uroczyste złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza jest jednym z punktów pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W ramach swojej pielgrzymki odwiedzą najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski, w tym Warszawę, Częstochowę i Kraków.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.