W ostatnich miesiącach ukazało się kilka dokumentów Kościoła na temat Eucharystii: encyklika Jana Pawła II O Eucharystii w życiu Kościoła, Nowe wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2000 r., dokument roboczy przygotowujący do XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów pod hasłem: Eucharystia: źródło i szczyt życia i posłannictwa Kościoła oraz Instrukcja o zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii wydana przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przedstawione powyżej dokumenty mają na celu przygotowanie Kościoła do działań, które należy podjąć w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Eucharystii.
Rok Eucharystii rozpoczęto 24 października 2004 r. Mszą św. o godz. 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży. Na ten dzień zaproszono do Łomży duszpasterzy i delegacje wiernych ze wszystkich parafii diecezji łomżyńskiej. Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Eucharystii przedstawiciele wszystkich parafii otrzymali jubileuszową świecę upamiętniającą 50-lecie Apelu Jasnogórskiego. Intronizacja tej świecy powinna odbyć się w każdej parafii podczas uroczystej Mszy św., w najdogodniejszym dla danej wspólnoty terminie. Najlepiej, aby był to dzień poświęcony Matce Bożej (sobota lub święto maryjne, np. Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny).
W Roku Eucharystii w nauczaniu katechetycznym i w przepowiadaniu parafialnym więcej miejsca trzeba poświęcić sakramentowi Eucharystii. Kolejnym postulatem, który należy zrealizować w dobie Roku Eucharystycznego jest sprawowanie 40-godzinnego nabożeństwa, które powinno mieć stałe miejsce w adoracjach eucharystycznych dzieci, młodzieży i poszczególnych grup parafialnych.
Biskup łomżyński niejednokrotnie zwracał się do księży, aby we wszystkich parafiach ustanowić całodobowe dni adoracyjne, które mogą być połączone z owym 40-godzinnym nabożeństwem i zgłosić datę dnia adoracyjnego do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
W dobie Roku Eucharystycznego trzeba należycie zadbać o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny tabernakulum jako miejsca przechowywania Eucharystii.
Ostatnio wiele się mówi o tzw. ars celebrandi. Chodzi bowiem o poprawne sprawowanie liturgii, zwłaszcza eucharystycznej. Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii nawołuje: „Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością”. Wspomniane na początku dokumenty eucharystyczne mogą posłużyć do zweryfikowania służby Bożej sprawowanej przez kapłanów i wiernych.
Zadaniem Kościoła jest wyjaśnianie wiernym prawd Bożych, które mogą wydawać się enigmatyczne i niezrozumiałe. Biorąc pod uwagę zatrważająco niski poziom wiedzy religijnej, trzeba stale uświadamiać wiernych. Odpowiednie sprawowanie nabożeństw może przynieść odpowiedź na pytanie o tajemnicę Eucharystii i podnieść jej wymiar do odpowiedniego duchowego znaczenia. Wzniosłość tego sakramentu oddał to w swoich słowach Ojciec Święty: „W Najświętszej Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom. Dlatego też Kościół nieustannie zwraca swe spojrzenie ku swojemu Panu, obecnemu w Sakramencie Ołtarza, w którym objawia On w pełni ogrom swej miłości”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu