Reklama
Cykl spotkań rozpoczął się wieczernią w cerkwi św. Jana Teologa, podczas której kazanie wygłosił ks. kan. Tadeusz Kawala. Przypomniał, że podziały wśród chrześcijan wytworzyli ludzie, którzy nie potrafili dostrzec dobra u innych, co wystarczyło do wzniesienia muru wzajemnej wrogości i podziałów. Ksiądz Dziekan podkreślił, że w dobie zagrożenia ateizmem i liberalizmem Kościoły powinny wspólnie budować świat na Chrystusie. Następnie wierni spotkali się w kościele polskokatolickim, a później na uroczystych nieszporach w parafii Przenajświętszej Trójcy, gdzie kazanie wygłosił ks. kan. Józef Piłat. Oprawę muzyczną przygotował chór parafii Rozesłania Świętych Apostołów. Śpiewając pieśni, chórzyści budowali tak upragnioną jedność wśród chrześcijan różnych wyznań.
Wyjątkowy charakter miało zakończenie Tygodnia. W kościele Rozesłania Świętych Apostołów ekumenicznym modlitwom trzech wyznań przewodniczył bp Mieczysław Cisło. W słowie wstępnym bp Cisło wyraził radość ze wspólnego spotkania różnych Kościołów: „Jesteśmy razem, nie tylko w swoich własnych świątyniach, ale na modlitwie ekumenicznej. Dzisiaj jeszcze, wskutek różnych historycznych uwarunkowań, nie możemy stawać przy celebracji wspólnej Eucharystii, ale stajemy przy ołtarzu, przy stole Słowa, nim się wzajemnie dzielimy i słuchamy”. Homilię wygłosił abp Abel, pasterz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Nawiązał w niej do słów św. Pawła z Listu do Koryntian: „Chrystus jedynym fundamentem Kościoła”; mówił również o sensie ruchu ekumenicznego. Abp Abel apelował, aby smutne doświadczenia historyczne z przeszłości katolików i prawosławnych były wspólną nauką, która pozwoli działać na chwałę Bożą we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu. „Dzisiaj otwartość hierarchii kościelnej naszych wyznań oraz współpraca lokalnego duchowieństwa na płaszczyznach parafialnych buduje zupełnie inną rzeczywistość” - mówił abp Abel.
Ważnym momentem modlitwy wyznawców różnych religii było wspólne wyznanie wiary, a także odśpiewane Ojcze nasz. Końcowego błogosławieństwa udzielili wiernym pasterze Kościołów katolickiego i prawosławnego.
Program spotkań ekumenicznych w Lublinie
23 lutego - Kościół rzymskokatolicki, parafia Wieczerzy Pańskiej, al. Warszawska 31
25 marca - Wielki Piątek, Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta, godz. 19.00
27 kwietnia - Starokatolicki Kościół Mariawitów, ul. Paganiniego 1
25 maja - Kościół polskokatolicki, ul. Kunickiego 9
22 czerwca - Kościół prawosławny, ul. Ruska 15
28 września - Kościół Chrześcijan Baptystów, ul. Kochanowskiego 38a
26 października - Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Ewangelicka 1
23 listopada - Kościół zielonoświątkowy, ul. Tatarska 5
24/25 grudnia - Pasterka w archikatedrze, opłatek ekumeniczny
Spotkania rozpoczynają się zawsze o godz. 18.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu