Niezwykłą uroczystość przeżywał Kościół kielecki w pierwszą sobotę lutego. W bazylice katedralnej w Kielcach miały miejsce święcenia nowego biskupa pomocniczego - ks. dr. Kazimierza Gurdy, który jako swe zawołanie obrał słowa: „Jezu, ufam Tobie!”.
Uroczystość zgromadziła w katedrze liczne rzesze wiernych z całej diecezji, przedstawicieli: Parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych i wyższych uczelni z Polski, kilkuset kapłanów oraz osób konsekrowanych, jak również kilkunastu biskupów. Radość tej chwili dzielili z Biskupem jego rodzice i najbliższa rodzina. Liturgii Słowa przewodniczył kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Ryczan, a współszafarzami biskup senior Edward Majerski z Radomia oraz bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.
„Radosny rok poświęcony Eucharystii napełniony zostaje dziś nowym darem Ducha Świętego. Zgromadzeni przez Tego Ducha rozpoczęliśmy ryt święceń biskupa Kazimierza” - tymi słowami bp Kazimierz Ryczan powitał zgromadzonych w kieleckiej katedrze. „Za tę długo oczekiwaną chwilę składamy dziękczynienie Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi oraz Jego pierwszemu słudze - Janowi Pawłowi II, który przychylił się do mojej prośby i ustanowił drugiego biskupa pomocniczego w Kielcach” - mówił Biskup Kielecki.
Po przedstawieniu kandydata do święceń biskupich i odczytaniu nominacji Stolicy Apostolskiej, homilię wygłosił kard. Franciszek Macharski. „Jedno nas zgromadziło na tej Eucharystii - w tej świętej godzinie - miłość Chrystusa do Kościoła. W niej się dokonuje tajemnica odkupienia” - mówił do zgromadzonych Ksiądz Kardynał. Przypomniał także zadania, które stoją przed nowym biskupem oraz przed wszystkimi biskupami: „Biskup wśród swoich zadań i trosk tę jedną nosi najgłębiej, a jest nią miłość Chrystusa - żeby Chrystus zamieszkał w sercach ludzi i został z nami w Eucharystii”. Kard. Macharski, nawiązując do zawołania mającego przyjąć święcenia bp. Kazimierza, podkreślił, że biskup ma być głosem mówiącym: „Miłość nie jest kochana”, a jego powołaniem jako apostoła Bożego Miłosierdzia jest „dawanie siebie”.
Po homilii nastąpiło przyrzeczenie oraz modlitwa święceń, podczas której Biskupi nałożyli swoje ręce na głowę ks. Kazimierza Gurdy. Nad głową przyjmującego święcenia diakoni trzymali otwartą księgę Ewangelii, co wyrażało odpowiedzialność biskupa za Ewangelię. Następnie bp Ryczan namaścił głowę przyjmującego święcenia biskupie ks. Gurdy, przekazał mu księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał.
Na zakończenie Mszy św. bp Kazimierz Gurda wyraził wdzięczność Bogu za dar kapłaństwa, a wszystkim zgromadzonym w bazylice katedralnej za obecność i modlitwę. Swoim rodzicom dziękował za „życie, chleb codzienny, za dom rodzinny i za modlitwę”.
W imieniu społeczności kieleckiej, prezydenta Kielc oraz Rady Miasta na ręce nowego Biskupa pomocniczego życzenia złożył przewodniczący Rady Miasta - Tomasz Bogucki. Przypomniał on, że „zaszczyt sakry biskupiej jest obowiązkiem” i życzył nowemu Biskupowi, by na jego drodze rozkazywać oznaczało posługiwać, przewodzić - służyć, a rządzić - kochać. W imieniu kapłanów słowa życzeń wypowiedział ks. prał. Stanisław Malinowski. Dziękując Bogu za dar nowego Biskupa, zapewnił, że wszyscy kapłani będą go wspomagać swoją modlitwą razem z wiernymi. Życzył też, aby radość, która przepełnia w tym dniu jego serce, była źródłem wierności Bogu i mocy w pasterskiej posłudze.
Uroczystą Mszę św. zakończyło błogosławieństwo udzielone przez kard. Macharskiego.
Życiorys nowego Biskupa Pomocniczego
Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Proszowicach. Egzamin maturalny złożył w 1972 r. i wtedy też wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1978 r. z rąk bp. Jana Jaroszewicza. Pracował jako wikariusz w Pińczowie i Bielinach. W 1981 r. rozpoczął specjalistyczne studia z patrologii w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Uniwersytecie Lateraneńskim w Rzymie, które zakończył w 1988 r. z tytułem doktora. We wrześniu 1989 r. został mianowany wykładowcą patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a w grudniu tegoż roku ojcem duchownym alumnów I i II roku, odbywających studia filozoficzne w filii Seminarium w Skorzeszycach. W czerwcu 1996 r. został mianowany proboszczem w parafii św. Józefa w Zagnańsku, pozostając wykładowcą patrologii w Seminarium. W czerwcu 1998 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
18 grudnia 2004 r. Jan Paweł II mianował ks. dr. Kazimierza Gurdę Biskupem Pomocniczym Diecezji Kieleckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu