14 października 2004 r., za zgodą Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz rektora Politechniki Częstochowskiej - prof. dr. hab. inż. Henryka Dyi i dziekana Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej - prof. nadzw. dr. hab. Janusza Szopy, odbyła się inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Co to jest za Uniwersytet? - pytam mgr Leokadię Chrząstek, emerytowaną nauczycielkę, założycielkę drugiego już Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie.
„Taki Uniwersytet, jak sama nazwa wskazuje, został utworzony dla starszych osób, które pragną dalej uczyć się i rozwijać swoje zdolności. Pierwszy taki uniwersytet powstał w Polsce w 1975 r. Założyła go prof. Halina Szwarc przy Centrum Medycznym w Warszawie”.
Uniwersytet Trzeciego Wieku, funkcjonujący przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, ma 205 słuchaczy w wieku od 55 do 86 lat. „Na zajęcia uczęszczają osoby reprezentujące różne zawody - mówi Leokadia Chrząstek. - Są to m.in.: nauczyciele, ekonomiści, inżynierowie, lekarze, kolejarze, rolnicy, policjanci - emeryci, renciści, osoby bezrobotne”.
Program, zaplanowany na cały rok akademicki, obejmuje każdy dzień tygodnia. W poniedziałki słuchacze mają zajęcia na pływalni w Szkole Podstawowej nr 2, we wtorki przychodzą na zespół literacki, prowadzony przez dr Barbarę Czekaj-Kubicką, w środy odbywają się warsztaty z rysunku i malarstwa, prowadzone przez prof. dr hab. Leona Macieja, w czwartki są wykłady z różnych dziedzin wiedzy, a w piątki studenci UTW korzystają z koncertów w Filharmonii Częstochowskiej. Uczą się też języków obcych, mogą wybierać jeden spośród pięciu lektoratów. Oprócz tego słuchacze realizują swoje pasje, które ich łączą, np. śpiew. Uniwersytet ma swój chór, prowadzony przez dr. Stanisława Hulbaja. Chór miał już trzy koncerty w częstochowskich kościołach. Cieszyły się one dużą popularnością. W soboty jest gimnastyka rekreacyjna w Gimnazjum nr 2, prowadzona przez mgr Annę Winiarską. Są również organizowane rajdy, kuligi i spacery po lesie. Organizatorem zimowego wypoczynku jest inż. Tadeusz Wojtaszczyk. Raz w miesiącu słuchacze korzystają z Salonu Poezji w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, ubogacając się słuchaniem poezji. Aktorzy Teatru są również gośćmi Uniwersytetu - swoimi występami urozmaicają zajęcia słuchaczy. „Nasza współpraca z aktorami jest możliwa dzięki otwartości i przychylności wicedyrektora Teatru Marka Ślosarskiego - mówi Leokadia Chrząstek. - Podobnie jest z naszą współpracą z Dyrekcją Filharmonii i Zespołem Szkół Muzycznych w Częstochowie. Mali i starsi muzycy grają i śpiewają podczas różnych uroczystości, które obchodzimy”.
Grono słuchaczy Uniwersytetu tworzy wspólnotę ludzi, których życie dzięki wspólnej nauce, dzieleniu się radościami i smutkami, a także poznawaniu świata, staje się ciekawsze i radośniejsze. Seniorzy przyjaźnią się, nawiązują nowe znajomości, spotykają się także poza Uniwersytetem. „Kierownikiem naszego Uniwersytetu jest dziekan Wydziału Zarządzania prof. nadzw. dr hab. Janusz Szopa, sekretariat UTW prowadzi mgr Aneta Stępniak - mówi Leokadia Chrząstek. - Samorząd słuchaczy czuwa nad prawidłowym przebiegiem zajęć i stara się je urozmaicać. Wszyscy pracownicy Wydziału Zarządzania są dla nas bardzo przychylni i pomocni w każdej sprawie. Wydział zapewnia nam aulę i sale wykładowe. Mamy prawdziwą pracownię malarską, z której się bardzo cieszymy. Oprócz nauki staramy się miło spędzać czas i wypoczywać. Przygotowujemy wycieczkę do Warszawy, korzystając z życzliwości Urzędu Miasta i prezydenta Tadeusza Wrony”. W Orędziu Ojca Świętego na Wielki Post czytamy: „W dzisiejszym społeczeństwie - m.in. dzięki zasługom nauki i medycyny - mamy do czynienia z wydłużaniem się życia ludzkiego i w konsekwencji ze wzrostem liczby osób starszych. Stwarza to konieczność zwrócenia szczególniejszej uwagi na świat tzw. trzeciego wieku, aby pomóc jego członkom przeżywać w sposób pełny swe możliwości, służyć całej wspólnocie”.
Jak można zauważyć, Uniwersytet Trzeciego Wieku jest potrzebny. Pozwala na rozwój zdolności i możliwości jego słuchaczy. Jego istnienie ma sens dla wielu ludzi, świadczy o tym niegasnące zainteresowanie nim osób starszych oraz jego współpraca z uniwersytetami z innych miast. „Dużym wyróżnieniem dla nas jest to, że chociaż nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku ma zaledwie 4 miesiące, został zaproszony na 30-lecie pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie. Zachęcam osoby starsze, aby korzystały z dobrodziejstwa bycia studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku” - mówi Leokadia Chrząstek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu