Reklama
Nazwanie domów dziecka smutną koniecznością przychodzi z trudem, bo przecież większość zatrudnionych tam pedagogów i specjalistów z innych dziedzin pracuje z wielkim oddaniem, zapewniając podopiecznym nie tylko dach nad głową, możliwość kształcenia się i - w przypadku dzieci dysfunkcyjnych - leczenie i rehabilitację, ale pomagając także w usamodzielnieniu się, znalezieniu pracy, mieszkania itp. A jednak... Nie od dziś wiadomo, że tylko dom rodzinny może być dawcą niezbędnej dzieciom do prawidłowego rozwoju witaminy M - „M jak miłość”.
Ta prawda stała się punktem wyjścia przeprowadzonej w ub. roku w Częstochowie akcji pod hasłem: Masz serce - otwórz do niego drzwi. Akcja, pod patronatem prezydenta Tadeusza Wrony, adresowana była do wszystkich, którzy chcieli przyjąć pod swój dach dziecko niemogące pozostać w swojej rodzinie naturalnej. Zachęcające wyniki spowodowały, że w tym roku akcja jest kontynuowana. „41 rodzin ukończyło w ub.r. szkolenie i uzyskało świadectwo kwalifikacyjne, niezbędne do utworzenia rodziny zastępczej. 20 rodzin z tej grupy zostało rodzinami zastępczymi - mówi Elżbieta Różycka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który koordynuje tę akcję. - Wyłoniliśmy także 2 rodziny, które podjęły się prowadzenia pogotowia rodzinnego w swoich domach. Cała akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu potrzeby otwarcia się na dziecko, które nie ma możliwości trafienia do rodziny adopcyjnej, bo nie została uregulowana sytuacja prawna. Sądzę, że jest o wiele więcej rodzin, które mogłyby otworzyć drzwi swoich domów przed tymi dziećmi”.
Procedura kwalifikacji kandydatów na rodzinę zastępczą trwa kilka miesięcy. „Procedura składa się z 3 elementów - mówi Teresa Satława, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. - Jest to przede wszystkim rozmowa z kandydatami, aby poznać, kim są, jakie są ich motywacje i czy warunki domowe i zdrowotne pozwalają na przyjęcie dziecka. Drugim elementem jest diagnoza psychologiczna, natomiast trzecim - szkolenie, niezbędne w kontakcie z dzieckiem, mającym zazwyczaj bagaż negatywnych doświadczeń”.
Zdaniem niektórych, procedura ta jest uciążliwa, jednak rodziny, które zgłosiły się wiosną ub.r., już w lipcu uzyskały dokumenty pozwalające na ustanowienie rodziny zastępczej. Prezydent Tadeusz Wrona z uznaniem mówi o rodzinach, które podjęły tak doniosłą decyzję: „Chcielibyśmy zachęcić jak największą liczbę osób do podjęcia takiej decyzji, dlatego ważna jest promocja tej idei, edukacja społeczeństwa i podniesienie wrażliwości na problem sieroctwa”.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Dział Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej
ul. Niepodległości 20/22, Częstochowa,
tel. 363-18-19 wewn. 22, 371-02-82 wewn. 22, pon.-pt. 7.30-15.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
ul. Jana Pawła II 82, Częstochowa,
tel. 366-49-91, pon.-pt. 10.00-18.00
Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
ul. Sobieskiego 17b, Częstochowa
tel. 361-49-11, 324-47-55, pon.-pt. 7.30-15.00
Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
ul. Nowowiejskiego 3, Częstochowa
tel. 368-03-39, pon.-czw. 9.00-14.00