W Wielkim Poście chcemy bliżej przyjrzeć się pracy kościelnych organizacji charytatywnych. W tym numerze prezentujemy działalność Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W 2004 r. wydała ona: 550 tys. bochenków chleba oraz 150 tys. porcji zup i chleba biednym w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu. Ponad 300 rodzinom zapłaciła rachunki za energię elektryczną, 105 osób uzyskało środki finansowe na zakup leków. Z kolonii letnich w ośrodkach Caritas w Poniku i w Kulach skorzystało w minionym roku 600 dzieci pełnosprawnych oraz 47 dzieci z upośledzeniem słuchu. Na kolonie Caritas przyjechało również 40 młodych z Wilna.
W wielu punktach Caritas organizuje rozdawanie chleba. W Częstochowie ma to miejsce w parafiach: Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta przy ul. Mickiewicza; Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego; Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Krakowskiej; św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej; św. Jakuba Apostoła przy ul. Kilińskiego; św. Antoniego przy ul. Wysokiej; św. Józefa przy ul. Okrzei; Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Rynku Wieluńskiego; św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia; św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej. W Zawierciu chleb jest rozdawany przy parafii Bożego Ciała.
Caritas prowadzi też jadłodajnie. W Częstochowie ciepły posiłek zapewniają: Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia przy ul. Focha; Kuchnia Caritas przy ul. Staszica; parafie: św. Antoniego, św. Józefa, Świętej Rodziny z Nazaretu, Miłosierdzia Bożego. Jadłodajnie Caritas funkcjonują również przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu i św. Lamberta w Radomsku oraz w Punkcie Wsparcia Ubogich i Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
Caritas stara się także zapewnić dach nad głową osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji. Przytulisko „Oaza” dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi działa przy ul. Staszica 5 w Częstochowie, tel. (0-34) 368-07-65. 48 kobiet ma zapewniony tam pobyt całodobowy, pomoc medyczną i prawną, działania terapeutyczne, oraz kursy doskonalenia zawodowego. Przytulisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn i rodzin funkcjonuje przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-58-08. 40 osób ma zapewnione: pobyt całodobowy, pomoc medyczną, działania terapeutyczne i kursy doskonalenia zawodowego. Przy ul. Krakowskiej działa też świetlica dla dzieci, kobiet i mężczyzn przebywających w Przytulisku, tel. (0-34) 365-58-08. Podopieczni świetlicy korzystają z terapii dla Klubu Anonimowych Alkoholików, uczestniczą w mittingach i zajęciach przygotowujących ich do życia w trzeźwości, kursach doskonalących umiejętności zawodowe. Biorą udział w rozgrywkach szachowych i sportowych.
W formie świetlicy działa też Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas dla Dzieci przy ul. Krótkiej 2 w Krzepicach, tel. (0-34) 317-53-43. Przebywające tu dzieci mają zapewnioną opiekę nauczycieli. Odrabiają lekcje, mają zapewniony gorący posiłek i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności.
Caritas stara się zapewnić jak największej liczbie dzieci z niezamożnych rodzin wypoczynek letni i zimowy. Ośrodek wczasowy w Poniku (dla dzieci, rodzin i grup), zapewnia miejsca w domkach kempingowych 120 osobom [ul. Wczasowa w Poniku k. Janowa, tel. (0-34) 327-82-46]. Ośrodek Kolonijny Caritas dla dzieci znajduje się także w Kulach k. Popowa. Dysponuje 120 miejscami, świetlicą, stołówką, dużym placem zabaw. Jest też możliwość kąpieli w basenie na terenie sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego.
W dziedzinie opieki medycznej Caritas prowadzi Punkt Opieki Pielęgniarskiej przy ul. Krakowskiej 15/17 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-35-36. Placówka znajduje się obok przychodni „Świętej Rodziny”. Zatrudnione w niej 4 pielęgniarki udzielają podstawowej pomocy medycznej osobom niemającym ubezpieczenia zdrowotnego. Przeprowadzają też wizyty domowe, świadcząc opiekę hospicyjną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu