W homilii metropolita przemyski odniósł się do wystąpienia kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego, który 16 września odwiedził Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Mówił on, że swoje życie chrześcijańskie trzeba osadzić na trzech filarach: krzyżu, Eucharystii i Maryi.
- Trzeba o tym mówić, myśleć, modlić się i starać się o to zakorzenienie w obliczu zamętu współczesnego świata. Trzeba modlić się tym bardziej, im bardziej chce wyrzucić się ze współczesnego świata tajemnicę krzyża rozumianego jako znaku miłości – wskazywał abp Szal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita przemyski zaznaczył, że warunkiem bycia uczniem Chrystusa jest pójście drogą krzyża. – Każdy, kto usuwa krzyż, choćby z przestrzeni publicznej, usuwa Pana Boga z życia współczesnego człowieka. Bez Pana Boga, bez chrystusowego krzyża człowiek staje się biedny – powiedział. – Nie bójmy się przyjąć Chrystusa – dodał.
Hierarcha zachęcał, aby dać „prowadzić się Eucharystii i karmić się Eucharystią”. – Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, ona daje siłę do trzymania krzyża, ona pomaga nam wzrastać w zażyłości z Panem Bogiem, ona pomaga wzrastać naszej duszy i pomaga nam osiągnąć doskonałość – powiedział.
Reklama
Abp Szal podkreślił, że to Matka Boża „daje nam siłę do wytrwania przy krzyżu”. – Tak jak Ona wytrwała na Kalwarii, tak uczy nas wytrwałości przy wierze i naśladowaniu chrystusowego krzyża. To Matka Boża pomaga nam trwać w radości wiary, w posłuszeństwie, którego jest mistrzynią. Ona uczy nas co to znaczy być uczniem Chrystusa, co to znaczy dźwigać swój krzyż, co to znaczy naśladować Chrystusa – mówił.
Metropolita przemyski zachęcał, aby sięgać po różaniec. – Matka Boża zaprasza nas, abyśmy poznali tajemnicę zbawienia i szli drogą wytyczoną przez prawdy wiary, przez prawdy, które są tak mocno wpisane w Nowy Testament, w Objawienie Boże. To ona w tej modlitwie prowadzi nas do Chrystusa. Pozwala nam wejść w intymną, głęboką relację z Panem Bogiem i z tajemnicami dotyczącymi życia Maryi, życia jej Syna i naszego życia. Poprzez tajemnice różańcowe przybliża nam zbawienie. To potężna broń do walki ze złem – podkreślił.
Na zakończenie Mszy św. przekazano znaki pielgrzymki Róż Żywego Różańca. Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został przekazany parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, która w ubiegłym roku była gospodarzem pielgrzymki, a sztandar Róż Żywego Różańca trafił do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, które za rok będzie gospodarzem spotkania. Natomiast przy Obrazie Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej została umieszczona złota róża.