Franciszkanin mówił do przybyłych o tym, że krzyż Chrystusa nie powinien wierzącym kojarzyć się tylko z cierpieniem i śmiercią. Aby to zobrazować przedstawił mękę Pańską z perspektywy Barabasza.
- On czekał na śmierć za zabójstwo i rozruchy. A tu nagle przychodzi strażnik, rozkuwa go i daje mu wolność. Wyobrażam sobie jak biegał po uliczkach Jerozolimy, by to zrozumieć. Ale odpowiedź znalazł dopiero poza miastem, gdy zobaczył, że ktoś zajął na krzyżu jego miejsce - wyjaśnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak dodał, ludzie wierzący także zrodzili się ze śmierci, ale i zmartwychwstania Jezusa. Wskazał, że o zbawiennych skutkach tego wydarzenia nie decydują wcale męki czy litry wylanej krwi Chrystusa.
- Chodzi o motywy. On uczynił to z miłości. I czyni nadal - obojętnie jak wyglądasz czy z jakimi się borykasz problemami i lękami na co dzień. Za nas też Chrystus oddał swoje życie. To pozwala nam odkryć, że krzyż jest tak naprawdę życiodajny - głosił.
O. Krajewski zaznaczył, że wydarzenia Golgoty uczą, że prawdziwa miłość polega zawsze na zejściu w dół, bardzo często z bezpiecznych miejsc do nieprzyjaciół czy też poziomu ukochanej osoby, która na przykład sprawia przykrość.
- Chrześcijaństwo to nie stawanie na palcach, wspinanie się i ciągłe doskonalenie. To zejście w dół, podobnie jak Chrystus najpierw zszedł do piekła, gdzie spotkał nas bezradnych wobec grzechu - nauczał.
Reklama
Zachęcił również zebranych do tego, by odkrywali Jezusa nie jako człowieka żyjącego w przeszłości, ale takiego, z którym można nawiązać żywą relację współcześnie. Ocenił, że takie podchodzenie do spraw wiary uwalnia i pozbawia złudzeń.
- Musimy nauczyć się wychodzić z naszych kokonów, do których wpuszczamy tylko tych, z którymi nam jest dobrze. Bo wszystko to, czego się boimy, Chrystus już dawno pokonał. I z mocą Ducha Świętego, którego Jezus daje co dnia, jesteś w stanie działać i postępować jak On - powiedział na zakończenie.
Wrześniową „Ewangelizację na Barce” zwieńczyła wspólna modlitwa uwielbienia. Spotkanie zorganizowała Krakowska Żegluga Pasażerska, wspólnota namARKA oraz Fundacja nowohuckie.PL i Radio Pallotti.FM.
Aktualna edycja rejsów ewangelizacyjnych odbywa się pod hasłem „Krakowskie Rejsy po wartościach - zachować od zapomnienia” i jest organizowana dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”.