Zamość
Reklama
X Zamojskie Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm 2005” odbywały się od 16 do 25 stycznia. Spotkania z filmem religijnym, organizowane w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbywają się pod hasłem W drodze do jednego Ojca.
„Sacrofilm” zainaugurowała 16 stycznia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie odbyła się tam projekcja filmu El Misionero i spotkanie z jego reżyserem Wojciechem Staroniem.
17 stycznia w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji wykład otwarty Żydowskie poczucie samotności wygłosiła Helena Datner. Tego dnia zaprezentowano dwa filmy Ładny dzień Jana Jakuba Kolskiego i Ono Małgorzaty Szumowskiej.
Otwarcie wystawy Papież w Ziemi Świętej, wykład otwarty Krzysztofa Zanussiego pt. Dlaczego zło jest fotogeniczne oraz projekcja jego filmu Życie za życie i spotkanie z reżyserem wypełniły program „Sacrofilmu” 17 stycznia.
19 stycznia w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji prof. Eugeniusz Sakowicz wygłosił wykład otwarty pt. Koncepcja życia wiecznego w islamie. Były też projekcje filmów dokumentalnych Macieja Adamka I nie opuszczę cię aż do śmierci; Życie przed tobą; Co dzień bliżej nieba oraz spotkanie z reżyserem.
20 stycznia abp Abel wygłosił wykład otwarty pt. Droga do wieczności w prawosławiu, miała też miejsce projekcja filmu Pan Ibrahim i kwiaty Koranu w reż. Francois Dupeyron’a.
21 stycznia wypełniły: projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego pt. Gadające głowy, projekcja filmu Wszystko albo nic Mike’a Leigh oraz spotkanie z Piotrem Kotowskim.
Na ostatnie dni „Sacrofilmu”, 23 i 24 stycznia, złożyły się: promocja książki pt. Z Ziemi Obiecanej... s. Miriam Dzieciątka Jezus w kościele pw. św. Michała Archanioła oraz wykład otwarty pt. Dialog ekumeniczny a misyjność Kościoła z doświadczeń ekumenizmu na Ukrainie, wygłoszony przez przedstawiciela Kurii Biskupiej w Łucku na Ukrainie.
Zamojskie Dni Filmu Religijnego zorganizowali: Kino „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Honorowy patronat nad „Sacrofilmem” sprawowali: bp Jan Śrutwa, reżyser Krzysztof Zanussi i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Patronem medialnym było Katolickie Radio Zamość.
Doroczne spotkanie opłatkowe środowisk twórczych diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbyło się 23 stycznia. Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył i kazanie wygłosił bp Mariusz Leszczyński. Dalsza część spotkania miała miejsce w Zamojskim Domu Kultury, gdzie podzielono się opłatkiem oraz zaprezentowano spektakl Teatru „Arki Lwowskiej” pt. Świąt Wesołych w Mega. Spotkanie opłatkowe zorganizował diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych ks. Józef Jan Dudek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Salonie Artystycznym Uczelni Zamoyskiego 14 stycznia zaprezentowano wystawę fotografii Michała Stępnia, wieczór autorski Jerzego Sprawki oraz koncert zespołu poezji śpiewanej.
Elegancja średniowiecza, splendor renesansu - wystawę pod takim hasłem można oglądać od 14 stycznia w Muzeum Zamojskim.
Wigilijna pastorałka - tak zatytułowano koncert noworoczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Koncert odbył się 16 stycznia w Zamojskim Domu Kultury.
Kolejne spotkanie z cyklu Podwieczorków czwartkowych zorganizowano 27 stycznia. Gościem Zamojskiego Domu Kultury był zespół muzyki chrześcijańskiej „Effatha”.
Krasnobród
Z udziałem bp. Jan Śrutwy 19 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Kapituły „Dziedzictwo narodów - święta sprawa”. Spotkanie poprzedziła Msza św. w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Oprawę muzyczną Liturgii przygotował chór z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego z Lublina.
Hrubieszów
Spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. ks. St. Staszica odbyło się 16 stycznia. Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. Waldemara Malinowskiego, duszpasterza regionalistów.