Słowa te płyną z ust kapłana posypującego nasze głowy popiołem. Z dreszczem wsłuchujemy się w słowa księdza, słysząc o tym, że prochem jesteśmy i w proch się obrócimy... Uznając swą grzeszną naturę i własne winy, żałujemy za nie przed obliczem samego Stwórcy. Pragniemy przemiany, duchowego oczyszczenia. Przyjmując popiół - zaczynamy od nowa, przyjmujemy do serca prawdę o życiu!... Od tej chwili bierzemy udział w 40-dniowym poście. Liczba 40 posiada swą niezwykle bogatą symbolikę - Księga Wyjścia opisuje 40 lat wędrówki Narodu Wybranego przez pustynię. Takiego bowiem czasu potrzebował Bóg, aby wychować pokolenie posłuszne Jego nakazom, realizujące Jego zamysły.
Nawrócenie ma dotykać każdej sfery życia, ma ogarniać całego człowieka. Ma uczynić go zdolnym do rozsiewania wszelkiego dobra, a zarazem uodpornić na wpływy zła. Unikając zbyt bliskich kontaktów z wszelkim złem, które nierzadko przybiera postaci dobra, ograniczamy mu możliwość wpływania na nasze życie. Przyznając się do swych słabości, prośmy Boga o przebaczenie! - wierząc, że Boża miłość nie odrzuca i nie poniża, ale uzdrawia.
Aby pomóc człowiekowi w głębokiej przemianie, Kościół proponuje mu praktykowanie w szczególny sposób postu, modlitwy oraz jałmużny. Służą one bowiem uzdrowieniu, uporządkowaniu i umocnieniu relacji z samym sobą, z innymi, a przede wszystkim z Bogiem. Te trzy relacje osoby ludzkiej świadczą o jej wartości i bogactwie. Poprawa duchowa to nie puste frazesy, ale czyny i nasza postawa na co dzień. Porzućmy nasze fałszywe drogi i bezdroża. Wsłuchajmy się jeszcze raz (może bardziej dojrzali) w Ewangelię! Chrystus powiedział, że nie zdrowym potrzeba lekarza, ale tym, co się źle mają...
Bóg daruje każdemu z nas... czas. Jak wykorzystamy ten ofiarowany nam dar, zależy tylko od nas! Jakie postanowienia złożymy w tym poście? Wielki Post nie istnieje bez prawdziwego spotkania z Bogiem i Jego prawdą. Prawdą jest, że świątynie tego dnia zazwyczaj pękają w szwach. To namacalny znak potrzeby oczyszczenia i okazania skruchy. Istniały lata, kiedy popiół padał na głowy możnych i wielkich tego świata. Przed tą jedyną sprawiedliwością i prawdą chyliły się również królewskie głowy.
Popielec po raz pierwszy odbywał się w Wielki Piątek, kiedy to Chrystus upadł na ziemię pod ciężarem krzyża, dotykając prochu ziemi. Skąpany popiołem wziął na siebie nasze grzechy. Po dziś dzień nieprzerwanie czeka na nasze nawrócenie. Nadszedł już czas na głębokie rozliczenie samych siebie wobec Boga. Okres Wielkiego Postu to okres prawdy o nas...
Pomóż w rozwoju naszego portalu